Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Teratozoospermia

Teratozoospermia a naturalne poczęcie dziecka

Teratozoospermia to jedna z częstszych przyczyn męskiej niepłodności. Jej objawem jest zwiększona ilość plemników o nieprawidłowej budowie, które ze względu na zaburzoną morfologię nie są w stanie spełniać swoich funkcji i tym samym powodują problemy z uzyskaniem ciąży.

Kiedy-zrobic-test-HBA

Test HBA - wskazania do badania?

Lekarz może zlecić dodatkowe badania nasienia, gdy parametry nasienia w seminogramie będą obniżone, szczególnie w zakresie morfologii plemników. Diagnostykę w takim wypadku warto poszerzyć o test HBA.

test-owulacyjny-rodzaje-zastosowanie-wady-zalety

Test owulacyjny – rodzaje, zastosowanie, wady, zalety

Dni płodne to bardzo ważny czas cyklu miesiączkowego, zwłaszcza dla kobiet planujących ciążę. Wtedy para ma największe szanse na poczęcie dziecka. Z tego chociażby względu warto wiedzieć, kiedy można się ich spodziewać. Pomocne w tym mogą okazać się testy owulacyjne, pozwalają bowiem ustalić z dużym prawdopodobieństwem czas owulacji. Na czym polega ich działanie? Czy są wiarygodne? Jakiego rodzaju testy owulacyjne można wybrać? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule.

Toksoplazmoza-w-ciazy

Toksoplazmoza w ciąży – jakie niesie ryzyko?

Toksoplazmoza stanowi jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych, przenoszonych zazwyczaj drogą pokarmową. Choć jej przebieg jest raczej łagodny to dla kobiet w ciąży, a zwłaszcza dla jeszcze nienarodzonego dziecka może stanowić spore niebezpieczeństwo.

Torbiel-na-jajniku-przyczyny-powstawania-i-metody-leczenia

Torbiel na jajniku - przyczyny powstawania i metody leczenia

Torbiel jajnika, inaczej cysta, to wypełniony płynem pęcherzyk jajnikowy. Jest to często występująca patologia jajników, która może mieć charakter łagodny lub złośliwy. Torbiele zazwyczaj samoistnie się wchłaniają, jednak w niektórych przypadkach, gdy guz nie znika, pacjentki wymagają leczenia hormonalnego lub operacyjnego.

tylozgiecie-macicy

Tyłozgięcie macicy – przyczyny, leczenie, ciąża

Wiele kobiet rodzi się z tyłozgięciem macicy, choć prawdopodobnie większość z nich nie jest nawet tego świadoma. Szacuje się, że ta sytuacja dotyczy około 25 % kobiet na świecie. Tyłozgięta macica nie jest niczym niezwykłym i obecnie nie definiuje się jej jako rodzaju patologii w budowie narządu rodnego. W większości przypadków ten stan nie utrudnia poczęcia dziecka i nie komplikuje przebiegu ciąży. Nie należy się zatem martwić, że tyłozgięta macica wpłynie negatywnie na płodność. Taka jest po prostu „uroda” niektórych pań.