Badanie nasienia (seminogram) - co warto wiedzieć?
Badanie nasienia jest podstawowym działaniem w diagnostyce męskiej płodności. Polega na ocenie plemników oraz wydzieliny prostaty.
Badanie nasienia jest podstawowym działaniem w diagnostyce męskiej płodności. Polega na ocenie plemników oraz wydzieliny prostaty.
Niepłodność to problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Statystyki wskazują, że w około połowie przypadków, trudności z poczęciem dziecka wynikają właśnie z czynnika męskiego. Tutaj kluczowe okazuje się nieinwazyjne badanie nasienia, które pozwala szybko sprawdzić płodność mężczyzn. Niezbędne do jego przeprowadzenia jest oddanie ejakulatu do analizy. Świadomość tego, jak wygląda badanie nasienia, może obniżyć stres, towarzyszący wizycie w klinice leczenia niepłodności.
Do badania nasienia mężczyzna powinien odpowiednio przygotować się i przestrzegać kilku podstawowych zaleceń. Dzięki temu wynik będzie wiarygodny.
Wyniki badania nasienia należy interpretować całościowo biorąc pod uwagę wszystkie jego parametry. Dzięki temu uzyskiwane są informacje niezbędne do indywidualnej oceny zdrowia pacjenta w zakresie płodności.
Wykonywana podczas badania nasienia morfologia plemników sprawdza ich budowę. Zgodnie z normami uznawanymi przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za prawidłowy uznaje się wynik, gdzie co najmniej 4% plemników ma prawidłową formę.
Podstawowe badanie nasienia to najprostsza metoda diagnostyki męskiej płodności. Pomaga ocenić szansę mężczyzny na zostanie ojcem. Inne nazwy tego badania to spermiogram lub seminogram. Poniżej postaramy się dostarczyć praktycznych informacji, jaki jest koszt badania nasienia i co zawiera wynik.
Posiew nasienia jest badaniem mikrobiologicznym. Ma na celu hodowlę i identyfikację drobnoustrojów, w szczególności bakterii i grzybów, które mogą występować w nasieniu, gdy doszło do zakażenia.
Do sprawdzenia fragmentacji DNA plemników mogą skłaniać nieprawidłowe wyniki nasienia. Badanie pozwala zweryfikować, czy to właśnie zaburzenia genetyczne odpowiadają za słabą budowę i ruchliwość plemników.