Badanie nasienia. Badanie płodności u mężczyzn

Badanie nasienia
- co należy wiedzieć?

Badanie nasienia jest pierwszym krokiem w kierunku oceny płodności mężczyzny. Analizie podlegają ogólne parametry nasienia oraz budowa plemników. W Klinice Bocian wykonujemy to badanie na najnowocześniejszym sprzęcie, co gwarantuje dokładność i porównywalność wyników.

Przystępna cena koszt-150-pln

Zawiera ogólne badanie nasienia oraz morfologię plemników.

Wiarygodne wyniki bezplatne-omowienie

Komputerowe badanie nasienia wykonywane metodą CASA.

Krótkie oczekiwanie krotkie-oczekiwanie

Wynik i opis gotowy w ciągu 3 godzin.

Okiem specjalisty

Agnieszka Kurzewska

Diagnosta laboratoryjny w Klinice Bocian, wyjaśnia na czym polega badanie nasienia i jak się do niego odpowiednio przygotować, żeby wynik był wiarygodny.

Jak przygotować się do badania?

 • Wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna (powstrzymywanie się od wytrysku) od 3 do 5 dni przed badaniem.
 • Na 3 do 5 dni przed badaniem należy powstrzymać się od spożycia alkoholu.
 • Możesz być poproszony o przekazanie informacji na temat używek, przyjmowanych leków, a także urazów w okolicy jąder.
 • Na badanie należy umówić się wcześniej, rezerwując dogodny termin.

Jak przebiega badanie

First aid kit icon

Oddanie nasienia

Mężczyzna w rejestracji otrzymuje sterylny pojemniczek na próbkę nasienia. Klinika leczenia niepłodności posiada specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym pacjent oddaje nasienie. W pokoju znajduje się telewizor z filmami oraz czasopismami erotycznymi.

Microscope icon

Diagnostyka nasienia

Laboratorium analityczne znajduje się tuż obok pokoju dla mężczyzn, aby nasienie mogło niezwłocznie zostać poddane analizie. Tym samym pobrany materiał nie jest narażony na negatywne oddziaływanie warunków zewnętrznych, jak również utrzymana jest jego właściwa temperatura.

Stopwatch icon

Wynik po 3 godzinach

Czas oczekiwania na wynik wynosi około 3 godzin od chwili przekazania materiału do laboratorium analitycznego. Wyniki możesz łatwo sprawdzić online, na swoim panelu pacjenta lub odebrać osobiście w klinice.

W wyjątkowych przypadkach materiał można dowieźć do kliniki z domu. Mężczyzna powinien wtedy zakupić w aptece sterylny pojemniczek - taki sam jak do badania moczu. Po oddaniu nasienia próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 30 minut. W tym czasie bardzo ważne jest, aby materiał utrzymał temperaturę ciała, ponieważ nieodpowiednie przechowywanie pojemniczka z nasieniem może wpłynąć na wiarygodność wyniku.

Dodatkowe badania

 • Fragmentacja DNA plemników – halosperm Badanie ocenia uszkodzenia materiału genetycznego.
 • Test HBA Test określa zdolność wiązania plemników z kwasem hialuronowym.
 • Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia Ocenia równowagę pomiędzy tworzeniem reaktywnych form tlenu a ich usuwaniem z organizmu.

Więcej informacji na temat dostępnych usług i cen w Klinice Bocian znajdziesz w naszym cenniku.

dividual treatment Indywidualny tryb leczenia

Robisz tylko te badania, których naprawdę potrzebujesz, bez pakietów czy zbędnych kosztów.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Nie ma złych pytań, jesteśmy po to, by pomóc. Nasz specjalista chętnie z Tobą porozmawia, doradzi i wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące wizyt, badań, zabiegów, a także opowie o naszych metodach leczenia.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Często zadawane pytania

Częste pytania

 • 1
  Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
 • 2
  Ile czeka się na umówienie wizyty?
 • 3
  Ile kosztuje in vitro?
Załaduj więcej
 • Co to jest badanie nasienia?

  Badanie nasienia jest pierwszym krokiem w kierunku oceny płodności mężczyzny. Analizie podlegają ogólne parametry nasienia oraz budowa plemników. W Klinice Bocian wykonujemy to badanie na najnowocześniejszym sprzęcie, co gwarantuje dokładność i porównywalność wyników.

 • Jak przebiega badanie nasienia?

  Mężczyzna w rejestracji otrzymuje sterylny pojemniczek na próbkę nasienia. <a href='https://klinikabocian.pl' style='color: #E35063;'>Klinika leczenia niepłodności</a> posiada specjalnie przygotowane pomieszczenie, w którym pacjent oddaje nasienie. W pokoju znajduje się telewizor z filmami oraz czasopismami erotycznymi.<br/>Laboratorium analityczne znajduje się tuż obok pokoju dla mężczyzn, aby nasienie mogło niezwłocznie zostać poddane analizie. Tym samym pobrany materiał nie jest narażony na negatywne oddziaływanie warunków zewnętrznych, jak również utrzymana jest jego właściwa temperatura.

 • Jak długo czeka się na wynik badania nasienia?

  Czas oczekiwania na wynik wynosi około 3 godzin od chwili przekazania materiału do laboratorium analitycznego. <a href='https://panel.klinikabocian.pl' style='color: #E35063;'>Wyniki możesz łatwo sprawdzić online</a>, na swoim panelu pacjenta lub odebrać osobiście w klinice.

 • Czy nasienie do badania można przywieźć z domu?

  W wyjątkowych przypadkach materiał można dowieźć do kliniki z domu. Mężczyzna powinien wtedy zakupić w aptece sterylny pojemniczek - taki sam jak do badania moczu. Po oddaniu nasienia próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 30 minut. W tym czasie bardzo ważne jest, aby materiał utrzymał temperaturę ciała, ponieważ nieodpowiednie przechowywanie pojemniczka z nasieniem może wpłynąć na wiarygodność wyniku.

 • Co to jest badanie fragmentacji DNA plemników?

  Fragmentacja DNA plemników – halospermBadanie ocenia uszkodzenia materiału genetycznego. Jądro komórkowe plemnika zawiera chromatynę plemnikową, w skład której wchodzi przede wszystkim DNA. Wykonanie badania pozwala wnikliwiej określić płodność mężczyzny, zweryfikować, jaki procent plemników może mieć uszkodzenia w materiale genetycznym.

 • Co to jest test HBA?

  Test HBATest określa zdolność wiązania plemników z kwasem hialuronowym.<br/>Test HBA pozwala sprawdzić dojrzałość i gotowość plemników do zapłodnienia komórki jajowej. Tylko w pełni dojrzałe plemniki mają zdolność do wiązania z kwasem hialuronowym (hialuronianem).

 • Co to jest badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia?

  Badanie potencjału oksydacyjno-redukcyjnego nasienia ocenia równowagę pomiędzy tworzeniem reaktywnych form tlenu a ich usuwaniem z organizmu.<br/>Podwyższona oksydacja prowadzi do uszkodzenia DNA i białek plemnika, negatywnie wpływa na działanie enzymów w komórce, jak również morfologię i ruchliwość plemników.