Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Wszystkie artykuły
Jakie-sa-objawy-endometriozy

Jakie są objawy endometriozy?

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą mieć różne objawy. Często są one podobne do objawów występujących w innych schorzeniach ginekologicznych, co utrudnia zdiagnozowanie choroby, zwłaszcza w początkowym stadium. Ponadto choroba latami może rozwijać się bezobjawowo, a nasilenie symptomów nie odpowiada stopniowi jej zaawansowania.

Czy-endometrioza-powoduje-nieplodnosc

Czy endometrioza powoduje niepłodność?

Jednym z objawów endometriozy może być problem z zajściem w ciążę - zazwyczaj nasila się on wraz z rozwojem choroby. Według szacunków nawet 40-50% kobiet zmagających się z niepłodnością cierpi na tę chorobę. Dlatego tak ważna jest właściwa i wczesna diagnoza.

Jakie-sa-przyczyny-powstawania-endometriozy

Jakie są przyczyny powstawania endometriozy?

Przyczyny rozwoju ognisk endometriozy nie są w pełni znane. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Jako przyczynę podaje się także tak zwaną „wsteczną miesiączkę”.

Jakie-badania-wykrywaja-endometrioze

Jakie badania wykrywają endometriozę?

Diagnostyka endometriozy jest bardzo skomplikowana, gdyż nasilenie objawów nie zawsze odpowiada stopniowi zaawansowania choroby. Czasem zdarza się, że choroba wykrywana jest przypadkiem np. podczas operacji chirurgicznych. Tylko dobry specjalista jest w stanie odpowiednio ją rozpoznać.

Jak-ocenia-sie-stopnie-zaawansowania-endometriozy

Jak określa się stopnie zaawansowania endometriozy?

Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania endometriozy – minimalny, łagodny, umiarkowany oraz ciężki. Stadium choroby można sprawdzić wykonując laparoskopię. Należy pamiętać, że nasilenie występujących objawów nie musi odzwierciedlać stopnia jej zaawansowania.

Jaki-specjalista-zajmuje-sie-leczeniem-endometriozy

Jaki specjalista zajmuje się leczeniem endometriozy?

Zarówno diagnostyką, jak i leczeniem endometriozy zajmuje się specjalista ginekolog. Podczas terapii warto również odwiedzić dietetyka, który odpowiednią dietą pomoże pacjentkom zminimalizować ból związany z chorobą.

Czy-dieta-moze-pomoc-w-leczeniu-endometriozy

Czy dieta może pomóc w leczeniu endometriozy?

Kobiety chorujące na endometriozę powinny zadbać o zbilansowaną i zdrową dietę, a tym samym utrzymać prawidłową wagę. Zmiana stylu życia, spożywanie odpowiednich produktów w naturalny sposób pomogą zredukować objawy choroby. Warto przy tym unikać pokarmów, które mogą nasilać symptomy.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Nie ma złych pytań, jesteśmy po to, by pomóc. Nasz specjalista chętnie z Tobą porozmawia, poradzi i wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące wizyt, badań, zabiegów, a także opowie o naszych metodach leczenia.

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90