Teratozoospermia co to jest?
Zwykle przyjmuje się, że teratozoospermię diagnozuje się, gdy zdrowe plemniki, z właściwą morfologią, mają liczebność nie mniejszą niż 4% w całej objętości nasienia. Nieprawidłowości w budowie plemników mogą mieć różny charakter – dotyczą one zarówno witki, główki, jak i wstawki.
Teratozoospermia i nieprawidłowa budowa plemników
Do wad budowy główki plemników można zaliczyć:
- nieregularny bądź niewyraźny kontur,
- zbyt mały rozmiar,
- zbyt duży lub zbyt mały akrosom (jej szczytowy element),
- powiększoną powierzchnię wakuol (ok. 20%),
- kształt inny niż owalny.
Witka ma wadliwą budowę, jeśli:
- jest zbyt gruba lub zbyt cienka,
- układa się w spirale,
- posiada nieregularne zgrubienia,
- ma ostre załamania.
Nieprawidłowa budowa plemników w obszarze wstawki występuje, kiedy jest ona:
- zbyt gruba lub zbyt cienka,
- zbyt długa lub zbyt krótka,
- przyczepiona do główki w niewłaściwej pozycji.
Tak jak w przypadku innych zaburzeń dotyczących plemników, teratozoospermia diagnozowana jest przez badanie nasienia - spermiogramu. Warto pamiętać, że aby wynik był wiarygodny, na 2-7 dni przed oddaniem nasienia do analizy należy zachować abstynencję seksualną, zredukować w tym czasie ilość używek bądź całkowicie je wykluczyć.
Szanse na ojcostwo przy teratozoospermii
Teratozoospermia nie jest dolegliwością, która całkowicie przekreśla plany rodzicielskie. Niestety należy pogodzić się z faktem, że naturalna ciąża w tym przypadku jest mało prawdopodobna, a największe szansie na ojcostwo daje zastosowanie technik wspomaganego rozrodu - inseminacja bądź zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro.
Teratozoospermia przyczyny - kiedy plemniki przestają być ,,idealne’’?
Trudno jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za nieprawidłowości nasienia. Mogą być one wynikiem wielu czynników, niejednokrotnie nakładających się na siebie. Przyczynami teratozoospermii mogą być chociażby:
- częste przegrzewanie jąder,
- nadużywanie alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych,
- znaczna nadwaga,
- cukrzyca,
- niedobór niezbędnych witamin i minerałów,
- przebyte choroby,
- zażywane leki (zwykle tych stosowanych w farmakoterapii onkologicznej),
- kontakt z metalami ciężkimi,
- do rozważenia w diagnostyce pozostaje także aspekt, taki jak teratozoospermia a wady genetyczne, które również mogą odpowiadać za nieprawidłową budowę plemników.
Teratozoospermia leczenie
Leczenie teratozoospermii, zaburzeń morfologicznych plemników, opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia na zdrowszy. Należy zatem rzucić używki, zacząć uprawiać sport, zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku w ciągu dnia. W przypadku teratozoospermii dieta także jest ważna, niejednokrotnie wymaga wprowadzenia odpowiednich modyfikacji. Szczególnie dla mężczyzn wskazana jest dieta śródziemnomorska bogata w warzywa, ryby morskie, chude mięso, oleje roślinne, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste. Dodatkowo warto również uzupełniać codzienny jadłospis suplementami diety, takimi jak: selen, cynk czy L-kartynina. Nie gwarantuje to 100 % poprawy jakości nasienia, ale jest pierwszym krokiem na drodze ku upragnionej ciąży.
Diagnostyka męskiej niepłodności – od czego zacząć?
Ekspert: dr Jarosław Niemoczyński, specjalista ds. ginekologii i położnictwa. Diagnozuje i leczy niepłodność stosując in vitro. Dyrektor medyczny Kliniki Bocian w Warszawie.