HISTEROSKOPIA – POMOC W DIAGNOSTYCE I LECZENIU NIEPŁODNOŚCI HISTEROSKOPIA - POMOC W DIAGNOSTYCE I LECZENIU NIEPŁODNOŚCI
Co to jest histeroskopia?
Histeroskopia należy do endoskopowych metod diagnostyczno-terapeutycznych. Pozwala na dokładne zbadanie wnętrza jamy macicy i usunięcie nieprawidłowych zmian. Ma szerokie zastosowanie w leczeniu niepłodności, w przypadku zaburzeń miesiączkowych, jak i nawracających poronień. W Klinice Bocian wykonywana jest zarówno histeroskopia diagnostyczna, jak i histeroskopia operacyjna, zwana także zabiegową.
Histeroskop - specjalistyczny przyrząd
Histeroskop składa się z rękojeści sterującej narzędziami oraz wąskiej tulejki, w której znajdują się kanały optyczny i narzędziowy. Za pomocą kamerki obraz z wnętrza jamy macicy przesyłany jest na monitor, co pozwala lekarzowi dokładnie obserwować poszczególne fragmenty narządu. Przy wykorzystaniu tulejki i specjalnego przewodu wtłaczany jest również płyn lub gaz, który rozciąga delikatnie macicę, by lepiej poprawić widoczność. Kanałem narzędziowym histeroskopu można także wprowadzić mikronarzędzia m.in.: nożyczki, chwytaki. Przy ich użyciu pobierane są wycinki tkanek do badania histopatologicznego i usuwane zmiany.
Histeroskopia - zabieg oraz jego przebieg
Klinika leczenia niepłodności Bocian przeprowadza histeroskopię w krótkim znieczuleniu ogólnym, dzięki temu pacjentka nie czuje dolegliwości bólowych podczas badania i zabiegu. Najczęściej wykonywana jest między 8 a 12 dniem cyklu, po ustaniu wszelkich krwawień i plamień miesiączkowych.
Po badaniu pacjentka 1-2 godziny odpoczywa w klinice, pozostając w tym czasie pod obserwacją.
Histeroskopia wykonywana jest zawsze po konsultacji z lekarzem, który kwalifikuje pacjentkę do zabiegu.
- 1Podanie dożylnego znieczulenia przez anestezjologa.
- 2Przygotowanie pola operacyjnego.
- 3Uwidocznienie kanału szyjki macicy we wzierniku.
- 4Wprowadzenie histeroskopu do jamy macicy.
- 5Wypełnienie macicy płynnym medium lub gazem.
- 6Badanie wnętrza macicy za pomocą kamerki histeroskopu i ewentualne usunięcie patologicznych zmian przy wykorzystaniu mikronarzędzi.
Wskazania do wykonania histeroskopii
- Zaburzenia w budowie endometrium.
- Wykryte podczas USG nieprawidłowości ujścia macicy lub ujść macicznych jajowodów.
- Krwawień o nieustalonej przyczynie.
- Podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych.
- Diagnostyka nowotworów błony śluzowej macicy.
Histeroskopia diagnostyczna
Za pomocą histeroskopii diagnostycznej możliwa jest bardzo dokładna obserwacja wnętrza jamy macicy. Uzyskany obraz pozwala wykryć nawet niewielkich rozmiarów polipy, mięśniaki, zrosty, a także guzy nowotworowe. W niektórych przypadkach Klinika in vitro może również wykonywać histeroskopię, zanim zalecona zostanie procedura zapłodnienia pozaustrojowego.
Histeroskopia operacyjna
Wykryte podczas badania nieprawidłowości można usunąć za pomocą histeroskopii operacyjnej (zabiegowej). Niejednokrotnie, gdy w trakcie histeroskopii diagnostycznej zlokalizowane są patologiczne zmiany, lekarz decyduje się na ich wycięcie za pomocą mikronarzędzi. Dzięki temu pacjentka nie musi ponownie podchodzić do zabiegu. Histeroskopia zabiegowa pozwala również pobrać fragmenty tkanek do badania histopatologicznego.
Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania
Nie ma złych pytań, jesteśmy po to, by pomóc. Nasz specjalista chętnie z Tobą porozmawia, doradzi i wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące wizyt, badań, zabiegów, a także opowie o naszych metodach leczenia.
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Często zadawane pytania
Częste pytania
- 1
Ile trwa histeroskopia?
Sam zabieg histeroskopii trwa około 10-15 minut, wcześniej pacjentka jest przygotowywana, otrzymuje znieczulenie. Po zabiegu pozostaje natomiast w klinice około 1-2 godzin.
- 2
Kiedy po histeroskopii mogę współżyć?
Jeżeli histeroskopia wykonywana była tylko w celu diagnostycznym, wówczas rekomendowane jest unikanie współżycia przez dobę, jak również do ustąpienia ewentualnego krwawienia.
- 3
Czy histeroskopia może być wykonywana bez znieczulenia?
Krótkie znieczulenie jest wykonywane w celu zniwelowania dolegliwości bólowych, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przeprowadzana jest również operacja.
- 4
Kiedy otrzymuję wynik histeroskopii?
W dniu przeprowadzonej histeroskopii pacjentka uzyskuje informacje dotyczące przebiegu badania. Z kolei około 10 dni należy poczekać na wyniki badania histopatologicznego.