
Dr n. med. Grzegorz Mrugacz
Dyrektor medyczny Klinik Bocian wyjaśnia, w jaki sposób prezentowane są statystyki skuteczności zapłodnienia in vitro, na co należy zwracać uwagę analizując prezentowane dane.
Jesteśmy bardzo skrupulatni i transparentni w zakresie zbierania i udostępniania pacjentom statystyk, a to wyróżnia Klinikę Bocian na tle rynku. Wyniki, które pokazujemy, opierają się na zebranych danych od 95% pacjentek kliniki. Pozostajemy z nimi w kontakcie, sprawdzamy nie tylko liczbę ciąż stwierdzonych przy pomocy testu ciążowego (wyniku beta HCG), lecz także klinicznych (widocznych podczas badania USG). Pacjenci mogą dowiedzieć się zatem, jak często po transferze dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy oraz ile ciąż dalej się rozwija.
Skuteczności w 2018 roku na bazie próby 95% ogółu pacjentek.
Na podstawie statystyk, które systematycznie prowadzimy i raportujemy do konsorcjum European IVF Monitoring (EIM) prowadzonego przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego IVF/ICSI w Klinice Bocian wynosi 42,8%. W tym przypadku analizowane są wyniki leczenia wszystkich pacjentek, bez względu na ich wiek. Dodatkowo nasza klinika leczenia niepłodności prezentuje statystyki w rozbiciu na grupy wiekowe oraz zastosowane metody wspomaganego rozrodu, które można znaleźć poniżej.
Jesteśmy bardzo skrupulatni i transparentni w zakresie zbierania i udostępniania pacjentom statystyk, a to wyróżnia nas na rynku.
Wyniki, które pokazujemy, opierają się na zebranych danych od 95% pacjentek kliniki. Pozostajemy z nimi w kontakcie, sprawdzamy nie tylko liczbę ciąż biochemicznych (stwierdzanych przy pomocy testu ciążowego), lecz także klinicznych (widocznych podczas badania USG).
Skuteczności w 2018 roku na bazie próby 95% ogółu pacjentek.
Na podstawie statystyk, które systematycznie prowadzimy i raportujemy do konsorcjum European IVF Monitoring (EIM) prowadzonego przez Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego IVF/ICSI w Klinice Bocian wynosi 42,8%. W tym przypadku analizowane są wyniki leczenia wszystkich pacjentek, bez względu na ich wiek. Dodatkowo nasza
Dr n. med. Grzegorz Mrugacz
Dyrektor medyczny Klinik Bocian wyjaśnia, w jaki sposób prezentowane są statystyki skuteczności zapłodnienia in vitro, na co należy zwracać uwagę analizując prezentowane dane.
W przypadku skuteczności in vitro nie bez znaczenia pozostaje wiek pacjentek. Im młodsze są kobiety, tym większe mają szanse na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego. Tymczasem na rynku obserwujemy niepokojący trend podawania wybiórczych statystyk, obejmujących tylko najmłodsze pacjentki. W Klinice Bocian każda ciąża jest dla nas tak samo ważna, dlatego też pokazujemy, jak statystycznie szanse na sukces in vitro rozkładają się w poszczególnych grupach wiekowych. Oferujemy szeroki wachlarz metod leczenia dopasowanych do potrzeb młodszych, jak i starszych pacjentek.
Pacjentka, która rozpoczyna leczenie w Klinice Bocian, przechodzi szczegółowy wywiad z lekarzem oraz dokładne badania, żeby w zależności od potrzeb wybrać najodpowiedniejszy i najefektywniejszy sposób leczenia. W przypadku braku powodzenia in vitro metodą ICSI, następnym razem może skorzystać z transferu mrożonych zarodków (FET), a to wiąże się z dużo mniejszym kosztem i zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu leczenia z jednej stymulacji. Przy pierwszym podejściu do in vitro największe szanse na zajście w ciążę i urodzenie dziecka mają pacjentki przed 35. rokiem życia. Posiadają zazwyczaj dużą liczbę komórek jajowych bardzo dobrej jakości, które są zdolne do zapłodnienia i dalszego prawidłowego rozwoju.
Płodność kobiet obniża się wraz z wiekiem, zmniejsza się nie tylko liczba komórek jajowych, ale również ich jakość. Szanse na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego z użyciem własnych komórek jajowych są nadal wysokie, zwiększają się jeszcze przy drugiej lub trzeciej procedurze.
Pacjentki w tym wieku nierzadko mają już za sobą pierwsze doświadczenia z leczeniem niepłodności. Ciąża w ich przypadkach jest jednak wciąż prawdopodobna. Istnieją mniej lub bardziej zaawansowane metody wspomagające zapłodnienie pozaustrojowe, które może zalecić pacjentce lekarz po odpowiedniej diagnostyce.
Zazwyczaj kobiety decydujące się na procedurę in vitro po 45. roku życia, jeżeli nie mają zamrożonych wcześniej własnych komórek jajowych lub zarodków, potrzebują oocytów uzyskanych od dawczyni. Pacjentki w tej grupie wiekowej mają wówczas największe szanse na uzyskanie ciąży.
Pod pojęciem „in vitro” mieści się cały szereg metod i technik wspierających zapłodnienie pozaustrojowe, stosowanych zgodnie z konkretnymi zaleceniami lekarza. Ich skuteczność zależy od wielu czynników, zwłaszcza od indywidualnej sytuacji medycznej pacjenta. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat skuteczności in vitro w podziale na różne typy usług, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z przyjemnością doradzą i rozwieją Twoje wątpliwości.
Nie ma złych pytań, jesteśmy po to, by pomóc. Nasz specjalista chętnie z Tobą porozmawia, doradzi i wyjaśni wszelkie wątpliwości dotyczące wizyt, badań, zabiegów, a także opowie o naszych metodach leczenia.
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:
Skontaktuj się z naszym specjalistą