Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Ginekolog endokrynolog - kim jest i kiedy udać się na wizytę?

W skrócie Ginekolog-endokrynolog to lekarz posiadający specjalizację z położnictwa i ginekologii oraz z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Dzięki temu ma szeroką wiedzę z zakresu chorób żeńskiego układu rozrodczego powiązanych z zaburzeniami hormonalnymi, jak chociażby zespół policystycznych jajników. Konsultacja z lekarzem o dwóch specjalizacjach może usprawnić proces diagnozy i dobór odpowiednich metod leczenia. Ginekolog-endokrynolog pomaga także kobietom zmagającym się z niepłodnością, opiekuje się pacjentkami w ciąży, również tymi borykającymi się z cukrzycą ciążową, dobiera środki antykoncepcyjne i ustala hormonalną terapię zastępczą dla pań, u których pojawiły się uciążliwe objawy menopauzy.

Endokrynolog – kto to?

Hormony pomagają koordynować i kontrolować wiele czynności w organizmie człowieka. W przypadku, gdy zaczynają nieprawidłowo funkcjonować, warto zastanowić się nad odwiedzeniem odpowiedniego specjalisty.

Pomocą może służyć endokrynolog, który zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i stanów związanych z zaburzeniem gospodarki hormonalnej, a także ich powikłań. W  tym celu wykonuje on wybrane badania, aby jak najlepiej ocenić dany problem i ustalić najodpowiedniejszą metodę terapii dla pacjenta, jak również pomóc mu ze zmianą stylu życia, która może poprawić stan zdrowia. Niektórzy endokrynolodzy wybierają specjalizację w jednym obszarze, podczas gdy inni leczą szereg zaburzeń endokrynologicznych takich jak np. cukrzyca, choroby tarczycy, choroby przysadki mózgowej czy choroby nadnerczy.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
+48 22 300 50 90

Endokrynolog a ginekolog-endokrynolog

Ginekolog-endokrynolog w przeciwieństwie do zwykłego endokrynologa bada przede wszystkim hormony wydzielane przez gruczoły płciowe kobiety. Co więcej, jest to lekarz, który posiada specjalizacje zarówno z położnictwa jak i ginekologii, a także z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Wszechstronna wiedza z tych obu dziedzin medycyny pozwala mu diagnozować i leczyć jednocześnie pacjentki z problemami ginekologicznymi oraz hormonalnymi. Oba obszary mają ze sobą ścisłe powiązanie, ponieważ wiele problemów ginekologicznych może mieć podłoże hormonalne i odwrotnie. Z tego powodu ginekolog-endokrynolog jest często wybierany przez kobiety zmagające się z niepłodnością spowodowaną przez nieprawidłowe działanie hormonów płciowych.

-Jednym z ważniejszych zadań układu hormonalnego jest pomoc w reprodukcji. Jeżeli występują zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu hormonów w organizmie, należy wdrożyć odpowiednie leczenie endokrynologiczne. Warto pamiętać, że problemy hormonalne niejednokrotnie prowadzą do powstawania schorzeń, które mogą w dużym stopniu przyczynić się do komplikacji z zajściem w ciążę i utrudnić jej donoszenie. Przykładem jest chociażby zespół policystycznych jajników (PCOS), stanowiący częstą przyczynę kobiecej niepłodności. Zaburzenie to wiąże się ze zbyt wysokim stężeniem męskich hormonów płciowych - androgenów, które zaburzają prawidłowe funcjonowanie jajników. Ponadto na pracę układu rozrodczego może też niekorzystnie oddziaływać nieprawidłowe wydzielanie hormonów przysadki mózgowej, jak chociażby FSH, LH i prolaktyny. Ważnym hormonem dla rozwoju ciąży jest też progesteron. Nie zapominajmy również o hormonach tarczycy oddziałujących również na kobiecą płodność - wyjaśnia dr n. med. Paweł Kuć, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian, który posiada specjalizację z endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości.

Kiedy udać się do ginekologa-endokrynologa?

Ginekolog-endokrynolog to specjalista, do którego kobiety mogą udać się w każdym okresie swojego życia. Pierwsza wizyta powinna odbyć się już u nastolatek w przypadku braku rozwinięcia się cech świadczących o dojrzewaniu płciowym, takich jak pierwsza miesiączka do ok. 16 roku życia, zmiany sylwetki ciała, pojawienia się owłosienia łonowego, włosów w okolicach pach, czy też wykształcenia piersi. Do ginekologa-endokrynologa powinny zgłosić się też pacjentki, które zmagają się z problemami, takimi jak np.:

Ponadto ginekolog-endokrynolog może pomóc kobietom w dobraniu odpowiedniej metody antykoncepcji hormonalnej. Warto także udać się do specjalisty w sytuacji, gdy pacjentki zmagają się z dokuczliwymi objawami menopauzy takimi jak uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, zaburzenia snu, notoryczne zmęczenie, otyłość czy wahania nastrojów i potrzebują hormonalnej terapii zastępczej.

Jak wygląda wizyta u ginekologa-endokrynologa?

Aby jak najlepiej przygotować się do konsultacji z ginekologiem-endokrynologiem, warto zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki badań hormonalnych, jeżeli były wykonywane i mieć gotowe odpowiedzi na pytania o długość cyklu miesiączkowego i datę ostatniej miesiączki. Podczas rozmowy z pacjentką lekarz przeprowadza wywiad medyczny w celu poznania wszystkich szczegółów dotyczących zaobserwowanych dolegliwości oraz zbiera informacje na temat chorób i zaburzeń hormonalnych występujących w rodzinie. W trakcie wizyty ginekolog-endokrynolog zwraca szczególną uwagę na wzrost, wagę, parametry sylwetki, wygląd narządów płciowych, owłosienie ciała, stan włosów i skóry kobiety w celu oceny jej rozwoju płciowego w stosunku do wieku. Jednym ze specjalistycznych miejsc, gdzie można udać się na konsultację do ginekologa-endokrynologa jest klinika leczenia niepłodności .

- W zależności od sytuacji zdrowotnej pacjentki i problemu, z którym się zmaga, w czasie wizyty lekarz może wykonać USG ginekologiczne (transwaginalne), a także zlecić oznaczenie wybranych hormonów. W przypadku problemów z poczęciem dziecka zazwyczaj sprawdza się poziom prolaktyny (PRL), hormonu luteinizującego (LH), hormonu folikulotropowego (FSH), estradiolu (E2), testosteronu (T), progesteronu (PRG), hormonów tarczycy (TSH, fT4), i hormonu antymüllerowskiego (AMH) - wyjaśnia dr n. med. Paweł Kuć, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian.

Ginekolog-endokrynolog – leczenie

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań lekarz skupia się na postawieniu diagnozy, a następnie dobiera odpowiednią metodę leczenia. Uwzględniając przy tym stan zdrowia i indywidualne potrzeby pacjentki. Warto przy tym pamiętać, że terapia będzie wyglądać inaczej u kobiet zmagających się z niepłodnością, które pragną zajść w ciążę i u tych, które chcą uregulować cykle miesiączkowe lub po prostu zależy im na pozbyciu się dolegliwości spowodowanych przez zaburzenia hormonalne. W niektórych przypadkach wystarczy zwiększyć aktywność fizyczną, zredukować masę ciała lub zmienić dietę na zdrowszą. Niestety takie metody nie dają rezultatu u każdego. Czasami wymagane jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub innych środków farmakologicznych, a czasem przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. U niektórych kobiet ciepiących na zaburzenia płodności jedynym sposobem na poczęcie dziecka mogą okazać się metody wspomaganego rozrodu takie jak inseminacja czy zapłodnienie pozaustrojowe in vitro .

Konsultacja u ginekologa-endokrynologa – cena

Cena konsultacji u ginekologa-endokrynologa w Klinice Bocian waha się w granicach 200-350 zł zależnie od miasta. Zachęcamy do zapoznania się z naszym szczegółowym cennikiem wizyt i badań w poszczególnych placówkach.

dr n. med.
Paweł Kuć

SPECJALISTA GINEKOLOGII
I POŁOŻNICTWA

Umów wizytę

Ginekolog-położnik, specjalista ds. diagnostyki i leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, który zajmuje się procedurami wspomaganego rozrodu – in vitro i inseminacją a także prowadzeniem ciąż.

Powiązane artykuły

Zobacz także