Kiedy wskazane jest badanie Sono HSG?
Badania Sono HSG, czyli badanie drożności jajowodów, jest wskazane zwłaszcza w celu diagnostyki w kierunku niepłodności kobiet, które nie mogą zajść w ciążę przez dłuższy czas przy regularnych staraniach z partnerem. Za taki stan może bowiem odpowiadać nieprawidłowa drożność jajowodów. Badanie drożności jajowodów zalecane jest również, gdy lekarz podejrzewa m.in. nieprawidłową budowę macicy, czy też patologiczne zmiany w jamie macicy. Badanie powinno się zrobić w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego, między 8 a 12 dniem. Wyspecjalizowanym miejscem, które wykonuje takie badanie jest klinika leczenia niepłodności Bocian z placówkami w Warszawie, Szczecinie, Białymstoku, Katowicach i Poznaniu.
Środek przeciwbólowy przed badaniem sono-HSG
Na godzinę przed badaniem sono-HSG zalecane jest, by pacjentka przyjęła środek przeciwbólowy, co powinno częściowo zniwelować niekomfortowe uczucie towarzyszące badaniu. Czasami pacjentka po konsultacji z lekarzem decyduje się na krótkotrwałe znieczulenie ogólne. Zdarza się to jednak rzadko i wiąże się z wykonaniem dodatkowych badań wymaganych w przypadku znieczulenia.
Przebieg badania drożności jajowodów
Badanie sono-HSG, sprawdzające drożność jajowodów, wykonywane jest w gabinecie ginekologicznym i trwa około 10-15 minut. Pacjentka leży na fotelu ginekologicznym, jak przy zwykłym badaniu, a następnie:
- lekarz poprzez drogi rodne wprowadza wziernik, który rozsuwa ściany pochwy i uwidacznia szyjkę macicy,
- poprzez wziernik wprowadzany jest jednorazowy cewnik,
- przez cewnik wstrzykuje się widoczny podczas badania specjalny środek kontrastujący (cieniujący).
Swobodne przedostanie się środka cieniującego do jamy brzusznej świadczy o drożności jajowodów, a wszelkie zaburzenia jego przepływu mogą wskazywać na nieprawidłowości.
Co sprawdza sono-HSG
Badanie drożności jajowodów (sono-HSG) pozwala ocenić kształt macicy, w tym również rozpoznać wady w jej budowie. Sprawdza drożność jajowodów oraz ich kształt. Poza tym w trakcie badania lekarz może rozpoznać nieprawidłowe zmiany w postaci:
- zrostów,
- polipów,
- mięśniaków podśluzówkowych,
- guzków.
Udrożnienie jajowodów
Zdarza się, że przepływający pod ciśnieniem środek kontrastujący udrażnia jajowody, doprowadzając do czyszczenia jajowodów. Tym samym badanie sono-HSG może pełnić dodatkowo funkcję terapeutyczną, jako zabieg udrażniający jajowody. Niekiedy zabieg udrażniania jajowodów przeprowadzany jest za pomocą laparoskopii ginekologicznej.
Wynik badania drożności jajowodów
Pacjentka w trakcie badania drożności jajowodów informowana jest przez lekarza o jego bieżącym przebiegu. Po wykonaniu sono-HSG otrzymuje od razu wynik w postaci opisu. Lekarz również informuje pacjentkę o dalszych zaleceniach.
Sono HSG i niedrożność jajowodów
Ekspert: dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Bocian. Jest specjalistą ds. diagnostyki i leczenia niepłodności metodami wspomaganego rozrodu – in vitro.