Wpływ endometriozy na płodność
W leczeniu endometriozy bardzo istotny jest czas, ponieważ im dłużej pozostaje niezdiagnozowana, tym mniejsze szanse ma kobieta na upragnione macierzyństwo. Ogniska endometriozy mogą powodować:
- niedrożność jajowodów,
- uszkodzenie struktury jajników.
Przy endometriozie często występują także zaburzenia owulacji. Obserwuje się także problemy z zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w endometrium kobiet cierpiących na tę chorobę. Poza tym niektóre badania wskazują też na niekorzystny wpływ płynu otrzewnowego kobiet dotkniętych endometriozą na ruchliwość plemników, co może utrudniać zapłodnienie komórki jajowej.
Leczenie endometriozy a starania o dziecko
Najskuteczniejszą metodą uzyskania ciąży u pacjentek z endometriozą jest in vitro. Najlepiej przed podejściem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego wykonać laparoskopię i usunąć ogniska endometriozy. Po tym jak najszybciej powinien odbyć się transfer zarodka – nie można długo zwlekać, aby nowe ogniska nie zdążyły odrosnąć. Podczas laparoskopii można także dokonać próby przywrócenia drożności jajowodów, jednak należy pamiętać, że po zabiegu udrożnione jajowody nie zawsze funkcjonują prawidłowo, przez trwałe uszkodzenia naturalne zapłodnienie może być utrudnione lub niemożliwe.
Klinika leczenia niepłodności Bocian zachęca do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi endometriozy.
Endometrioza – jak z nią walczyć?
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki, zastępca dyrektora medycznego Klinik Bocian, ginekolog-położnik, specjalista ds. diagnostyki i leczenia niepłodności, a także in vitro.