Data publikacji: 3 września 2019 | Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 | 1 minuta czytania
Data publikacji: 3 września 2019 Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 1 minuta czytania
Co to jest zespół policystycznych jajników (PCOS)?
W skrócie Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych wśród kobiet. Charakteryzuje się m.in. nieregularnymi cyklami miesięcznymi, nadmiarem androgenów oraz policystycznymi jajnikami. Szacuje się, że PCOS dotyka od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym.
Przyczyny PCOS
Przyczyny występowania zespołu policystycznych jajników nadal nie są w pełni znane. Przyjmuje się, że PCOS związane jest z zaburzeniami genetycznymi, najprawdopodobniej dotyczącymi wielu genów. Schorzenia tego nie można wyleczyć, ale można skutecznie łagodzić jego objawy.
Stosowane na świecie kryteria diagnostyki i leczenia zespołu policystycznych jajników nie są do końca spójne, co może utrudniać rozpoznanie PCOS i wdrożenie właściwej terapii.
Ze schorzeniem tym wiążą się charakterystyczne objawy, jednak nie muszą one wszystkie występować u danej pacjentki. Wśród nich wyróżnia się chociażby:
zaburzenia miesiączkowe,
zaburzenia metaboliczne,
trudności z zajściem w ciążę,
nadmierne owłosienie,
trądzik,
otyłość,
powiększone i torbielowate jajniki.
Różne oblicza zespołu policystycznych jajników
Natężenie i rodzaj zaburzeń u pacjentek z PCOS jest bardzo różne, mimo że mają zdiagnozowane to samo schorzenie, nie muszą doświadczać takich samych dolegliwości i problemów zdrowotnych. U wielu kobiet z PCOS wystarczy tylko wdrożenie właściwej diety i aktywności fizycznej, natomiast jest też grupa pacjentek, które potrzebują farmakoterapii, jak i zastosowania metod wspomaganego rozrodu.
PCOS – jak wpływa na płodność kobiet
Ekspert: dr n. med. Elwira Jasińska, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Białymstoku. Zajmuje się też prowadzeniem ciąży.