Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Co to jest zespół policystycznych jajników? Przyczyny PCOS

W skrócie Zespół policystycznych jajników, w skrócie PCOS (ang. polycystic ovary syndrome), jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń endokrynologicznych wśród kobiet. Charakteryzuje się m.in. nieregularnymi cyklami miesięcznymi, nadmiarem androgenów oraz policystycznymi jajnikami. Szacuje się, że PCOS dotyka od 5 do 15% kobiet w wieku rozrodczym.

Przyczyny PCOS

Przyczyny występowania zespołu policystycznych jajników nadal nie są w pełni znane. Przyjmuje się, że PCOS związane jest z zaburzeniami genetycznymi, najprawdopodobniej dotyczącymi wielu genów. Schorzenia tego nie można wyleczyć, ale można skutecznie łagodzić jego objawy.


Rozpoznanie PCOS

Stosowane na świecie kryteria diagnostyki i leczenia zespołu policystycznych jajników nie są do końca spójne, co może utrudniać rozpoznanie PCOS i wdrożenie właściwej terapii. Ze schorzeniem tym wiążą się charakterystyczne objawy, jednak nie muszą one wszystkie występować u danej pacjentki. Wśród nich wyróżnia się chociażby zaburzenia miesiączkowe, metaboliczne, trudności z zajściem w ciążę, nadmierne owłosienie, trądzik, otyłość czy też powiększone i torbielowate jajniki.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Różne oblicza PCOS

Natężenie i rodzaj zaburzeń u pacjentek z PCOS jest bardzo różne, mimo że mają zdiagnozowane to samo schorzenie, nie muszą doświadczać takich samych dolegliwości i problemów zdrowotnych. U wielu kobiet z PCOS wystarczy tylko wdrożenie właściwej diety i aktywności fizycznej, natomiast jest też grupa pacjentek, które potrzebują farmakoterapii, jak i zastosowania metod wspomaganego rozrodu.

Ekspert Kliniki Bocian: dr n. med. Bartosz Pietrzycki
Specjalista ginekologii i położnictwa

Powiązane artykuły

Leczenie PCOS - jakie terapie i leki stosować?

Zespołu policystycznych jajników nie można całkowicie wyleczyć. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii udaje się zmniejszyć dolegliwości spowodowane PCOS oraz powstrzymywać rozwój tego schorzenia.