Weryfikowane hormony
Lekarz szukając u pary przyczyn utrudniających poczęcie dziecka zazwyczaj zaleca kontrolę wybranych hormonów związanych z płodnością. W przypadku kobiet najczęściej sprawdzany jest poziom:
- prolaktyny (PRL),
- hormonu luteinizującego (LH),
- folikulotropowego (FSH),
- estradiolu (E2),
- testosteronu (T),
- progesteronu (PRG),
- hormonów tarczycy (TSH, fT4),
- hormonu antymüllerowskiego (AMH).
Przebieg badań hormonalnych
Badanie hormonów wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi i jej analizę w laboratorium. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do badania, tym samym nie trzeba być na czczo. Lekarz może zalecić oznaczenie niektórych hormonów w określonych dniach cyklu miesięcznego, o czym pacjentka zostaje wcześniej poinformowana. W Klinikach Bocian wynik badania jest już dostępny po około 1 godzinie.
Konsultacja z lekarzem
Należy pamiętać, aby wyniki badań hormonalnych indywidualnie skonsultować z lekarzem. Wiele czynników może być istotnych przy ich interpretacji, jak chociażby:
- metody oznaczenia,
- wiek pacjentki,
- dzień cyklu w jakim było wykonane badanie,
- zależności pomiędzy poszczególnymi hormonami.
Normy poszczególnych badań mogą różnić się pomiędzy laboratoriami, gdyż wykorzystywane są różne odczynniki, metody i sprzęt analityczny. Dlatego na każdym wyniku powinny znajdować się również wartości stanowiące normy w danym laboratorium.
Jak diagnozować kobiecą płodność?
Ekspert: dr n. med. Grzegorz Mrugacz. Jest dyrektorem medycznym Kliniki Bocian. Leczenia niepłodność metodą in vitro i posiada 30-lat doświadczenia.