Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Jakie hormony sprawdzają kobiecą płodność?

W skrócie Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z nieprawidłowo funkcjonującej gospodarki hormonalnej. Ma ona ogromny wpływ zarówno na przebieg cyklu miesięcznego, jak również na utrzymanie ciąży we wczesnym etapie. Kobieca niepłodność często powiązana jest właśnie z zaburzeniami hormonalnymi.

Weryfikowane hormony

Lekarz szukając u pary przyczyn utrudniających poczęcie dziecka zazwyczaj zaleca kontrolę wybranych hormonów związanych z płodnością. W przypadku kobiet najczęściej sprawdzany jest poziom prolaktyny (PRL), hormonu luteinizującego (LH), folikulotropowego (FSH), estradiolu (E2), testosteronu (T), progesteronu (PRG), hormonów tarczycy (TSH, fT4) oraz hormonu antymüllerowskiego (AMH).

Przebieg badania

Badanie hormonów wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi i jej analizę w laboratorium. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do badania, tym samym nie trzeba być na czczo. Lekarz może zalecić oznaczenie niektórych hormonów w określonych dniach cyklu miesięcznego, o czym pacjentka zostaje wcześniej poinformowana. W Klinikach Bocian wynik badania jest już dostępny po około 1 godzinie.


Konsultacja z lekarzem

Należy pamiętać, aby wyniki badań hormonalnych indywidualnie skonsultować z lekarzem. Wiele czynników może być istotnych przy ich interpretacji, jak chociażby metody oznaczenia, wiek pacjentki, dzień cyklu w jakim było wykonane badanie oraz zależności pomiędzy poszczególnymi hormonami. Normy poszczególnych badań mogą różnić się pomiędzy laboratoriami, gdyż wykorzystywane są różne odczynniki, metody i sprzęt analityczny. Dlatego na każdym wyniku powinny znajdować się również wartości stanowiące normy w danym laboratorium.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Powiązane artykuły

Co to jest badanie AMH?

Badanie hormonu AMH (antymüllerowskiego) pozwala ocenić płodność kobiet. Dostarcza informacji na temat rezerwy jajnikowej, określa szanse na uzyskanie ciąży. Pomaga również w rozpoznaniu przedwczesnego wygasania funkcji jajników, jak i zespołu policystycznych jajników.

Co oznacza wynik prolaktyny?

Prolaktyna (PRL) jest hormonem wydzielanym głównie przez przysadkę mózgową. Odpowiada m.in. za prawidłową pracę ciałka żółtego w drugiej fazie cyklu miesięcznego, utrzymanie ciąży we wczesnym jej etapie, jak również za laktację.