Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Ciąża po 40 roku życia – czy to bezpieczne i jak się przygotować?

W skrócie Kobiety decydują się na macierzyństwo w różnym wieku. Jednak jeszcze do niedawna ciąża po 40 roku życia zaskakiwała, budziła zdziwienie, a nawet kontrowersje. Zauważalne zmiany społeczno-psychologiczne, współczesny tryb życia, a także rozwój medycyny spowodowały, że granica wiekowa dotycząca posiadania potomstwa znacząco się przesunęła. Wprawdzie późne rodzicielstwo dziwi już niewielu, to i tak nagromadziło się wiele wątpliwości, niedopowiedzeń czy nieprawdziwych stwierdzeń. A pytania, m.in. czy ciąża po 40 jest bezpieczna dla kobiety i rozwijającego się pod jej sercem maleństwa, czy przebiega inaczej niż u kobiet młodszych, pojawiają się najczęściej.

Ciąża po 40 roku życia

Współczesne kobiety zanim zdecydują się na pełnienie nowej, życiowej roli mamy, niejednokrotnie w pierwszej kolejności koncentrują się na zdobyciu wykształcenia, rozwoju zawodowym, również po to, aby uzyskać stabilizację finansową. Nie bez znaczenie pozostaje także kwestia wyboru odpowiedniego partnera. Z kolei rodzicielstwo wymaga zmiany dotychczasowego stylu życia, przeorganizowania priorytetów, a niekiedy odłożenia realizacji niektórych planów na później. W związku z tym, niektóre kobiety potrzebują trochę więcej czasu, aby cieszyć się macierzyństwem. Poza tym jest też grupa pań, które nie mogą zajść w ciążę w okresie potencjalnie najlepszym z punktu widzenia biologii. Pomimo ogromnych chęci i starań przez długi czas test ciążowy nie pokazuje dwóch czerwonych kresek. W takiej sytuacji obowiązkowym etapem leczenia staje się właściwa i kompleksowa diagnostyka niepłodności.

Wiedząc już, czemu późne macierzyństwo staje się coraz powszechniejsze, nie można zapominać, że każda ciąża, niezależnie od wieku kobiety, może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych komplikacji. Przewlekłe choroby, dziedziczone obciążenia genetyczne, tryb życia, zrównoważona diety lub jej brak, stres, stosowanie używek, niewystarczająca ilość snu, wpływają na przebieg i samopoczucie podczas ciąży. Nie bez znaczenia pozostaje także, czy jest to pierwsze, czy kolejne dziecko. - Oczywiście nie można pominąć tego, że wiek pacjentki pozostaje również istotną kwestią. Im później kobieta chce urodzić dziecko, tym więcej problemów zdrowotnych może się pojawić w porównaniu do młodszych kobiet. Jednak będąc pod stałą opieką specjalisty, przestrzegając wszystkich zaleceń, można odpowiednio się przygotować i spełnić marzenia o powiększeniu rodziny – zaznacza dr n. med. Magdalena Ziętara, ginekolog-położnik, specjalistka ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Łodzi.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
+48 22 300 50 90

Ciąża po 40. – fakty, które trzeba znać

Przekroczenie czterdziestki nie przekreśla szansy uzyskania ciąży i urodzenia zdrowego dziecka. Niemniej późne ciąże, czyli te po 40 roku życia, wymagają więcej wysiłku, aby je utrzymać i doprowadzić do szczęśliwego zakończenia, czyli porodu. Warto pamiętać, że okres maksymalnej płodności kobiety występuje między jej 20. a 25. rokiem życia. Tymczasem u trzydziestolatek szanse na ciąże są już mniejsze i wynoszą ok. 15-20%, a po 35. roku życia płodność kobiet jeszcze bardziej się obniża. Wszystkie panie, które mają ponad 30 lat muszą wiedzieć, że długość fazy lutealnej cyklu może skracać się i częściej występują tzw. cykle bezowulacyjne, podczas których nie może dojść do zapłodnienia. Procesy postępujące w starzejącym się organizmie wpływają też negatywnie na tkanki jajnika.

Mówiąc o zdolnościach zajścia w ciążę odnosimy się do konkretnych przedziałów wiekowych. Podajemy kiedy następuje najbardziej właściwy czas na skuteczne zapłodnienie i urodzenie dziecka. Tymczasem pojawia się również zagadnienie płodności kobiety. Co oznacza ten termin, o czym dokładnie informuje? Zacznijmy od wyjaśnienia, że każda z kobiet rodzi się z określoną pulą gamet zdolnych do zapłodnienia, czyli organizm nie produkuje nowych komórek rozrodczych, tylko magazynuje ich określoną liczbę od momentu urodzenia. Rezerwa jajnikowa więc wraz z wiekiem stopniowo maleje, a kobieca płodność się obniża, aż do menopauzy, która kończy okres rozrodczy kobiety. Dodatkowo, co trzeba mieć na uwadze, komórki rozrodcze starzeją się wraz z organizmem kobiety, więc ich jakość również słabnie. W związku z tym, rozumiemy już dlaczego płodność kobiety stanowi największą przeszkodę, aby uzyskać ciąże po 40 roku życia.

- To prawda, że z każdym rokiem coraz trudniej kobiecie po 40 roku życia zajść w ciążę. Organizm starzeje się, a wraz z nim komórki rozrodcze. Macierzyństwo nie jest jednak przekreślone. Co prawda wymaga więcej wysiłku i zaangażowania ze strony kobiet, jak i kadry medycznej, ale korzystając z nowoczesnej medycyny, wiedzy, którą wciąż zdobywamy możemy uzyskać ciążę. Z drugiej strony płodność każdej kobiety, to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ zależy od stylu życia, aktywności fizycznej, codziennej diety, czy spożywanych używek. Poza przypadkami, kiedy kobieta z powodów biologicznych nie może zajść w ciążę, warto jednak nie odkładać w czasie rodzicielstwa – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Ziętara, ginekolog-położnik, specjalistka ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Łodzi.

Ciąża po czterdziestce a poród

Wokół tematu późnego macierzyństwa, często pojawia się stwierdzenie o konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia, ponieważ organizm kobiety nie jest już na tyle silny i zdolny na poród siłami natury. Jednak nie w każdym przypadku okaże się to niezbędne, ponieważ wszystko zależy od przebiegu ciąży oraz stanu zdrowia kobiety. Cesarskie cięcie wykonuje się wyłącznie wtedy, gdy zaistnieją medyczne wskazania.

Trudy ciąży, poród oraz opieka nad nowonarodzonym potomstwem, to wymagający czas dla każdej mamy. Po 40 roku życia organizm kobiety trudniej znosi obciążenia fizyczne związane zwykle z gorszą kondycją organizmu bądź występującymi chorobami przewlekłymi. Jednak nie stanowi to reguły, bo każda ciąża to całkowicie inny przypadek.

Ciąża po czterdziestce a rozwój dziecka

Każda ciężarna zawsze obawia się o prawidłowy rozwój płodu. Dba o siebie, korzysta z pomocy fachowców oraz odnajduje wsparcie emocjonalnego wśród rodziny i najbliższych osób w tym wyjątkowym i wymagającym dla przyszłej mamy czasie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wraz z wiekiem kobiety zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia wad rozwojowych lub genetycznych u płodu, np. zespół Downa - trisomia chromosomu 21. Kobiety po 40 roku życia będąc pod szczególną opieką specjalistów kieruje się na specjalistyczne, bardzo dokładne badania, które umożliwiają wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości u płodu.

Ciąża po 40. – ryzyka i wyzwania

Jeśli kobieta, z różnych przyczyn, dużo później zachodzi w ciążę, musi zdawać sobie sprawę, że istnieje grupa zagrożeń i pewnych i wyzwań dla jej organizmu, jak i dziecka. Oprócz obniżającej się płodności, po 40 roku życia wzrasta ryzyko wystąpienia komplikacji i poród może być:

 • dłuższy i trudniejszy,
 • dziecko urodzi się wcześnie – przedwczesny porodu,
 • dojdzie do poronienia.

Rośnie również ryzyko wystąpienia zaburzeń i chorób kobiecego układu rozrodczego, takich jak:

 • mięśniaki macicy,
 • polipy jamy macicy,
 • nowotwory macicy.

Dodatkowo, może pojawić się, m.in.:

 • cukrzyca ciążowa,
 • wysokie ciśnienie,
 • inne komplikacje okołoporodowe.

Wiek kobiety może być czynnikiem wpływającym na wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, w tym zespołu Downa.

Przygotowanie do ciąży po 40 roku życia

Ciąża po czterdziestce będąc uznawaną za wysokiego ryzyka, skłania przyszłą mamę, aby cały czas o siebie dbała i dobrze się do niej przygotowała. W jakim zakresie? Można to zrobić, poprzez:

 • zachowanie zbilansowanej, pełnowartościowej diety,
 • utrzymanie wprowadzenie aktywności fizycznej,
 • zmniejszenie lub unikanie stresu,
 • wyeliminowanie używek: papierosów, alkoholu czy kofeiny,
 • pilnowanie higieny snu,
 • stosowanie suplementacji wspomagającej płodność w porozumieniu z lekarzem ( m.in. kwas foliowy, witamina B6, kwasy Omega 3, cynk, magnez, żelazo),
 • stan psychiczny – zachowanie pozytywnego nastawienia.

Ciąża po 40. – jakie badania?

Biorąc pod uwagę, że zajście w ciążę i jej utrzymanie po 40 r.ż. jest trudniejsze, kobieta poddawana jest bardziej szczegółowym badaniom, które pozwolą uzyskać upragnioną ciążę, utrzymać ją i urodzić zdrowe dziecko. Wśród badań, które warto wykonać znajdują się m.in.:

 • cytologia,
 • USG piersi i narządu rodnego,
 • morfologia,
 • poziom cukru,
 • badanie moczu,
 • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
 • ocena rezerwy jajnikowejAMH– hormonu antymüllerowskiego. Poza tym, aby otrzymać pełną informację na temat stanu zdrowia pacjentki, lekarz musi wiedzieć jak sprawnie działa jej system hormonalny. Dlatego podczas wizyty specjalista wyjaśnia i zleca jakie hormony zbadać przed ciążą.

W trakcie ciąży będzie również kobieta w ciąży wymagała szeregu badań. Należy pamiętać, że ma prawo do wykonania nieinwazyjnego badania prenatalnego w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i nieprawidłowości genetycznych. Diagnostyka zawiera badania USG genetyczne oraz połówkowe, a także badania biochemiczne (test PAPP-A – mające na celu ocenę poziomu białka PAPP-A we krwi matki).

Diagnostyka i leczenie niepłodności po 40. roku życia

W kobiecym organizmie zachodzą naturalne procesy starzenia, których nie da się zatrzymać. Po 40 roku życia uzyskanie ciąży jest utrudnione, a w niektórych przypadkach szanse mogą być znikome. Na szczęście na rynku medycznym istnieją certyfikowane miejsca, gdzie kobieta uzyska fachową pomoc i spełni marzenia o dziecku. Klinika leczenia niepłodności taka jak Klinika Bocian zapewnia podstawową i pogłębioną diagnostykę oraz najnowocześniejsze metody leczenia. Specjaliści, którzy tam pracują, to wysoko wykwalifikowana kadra medyczna, pomagająca uzyskać ciążę i spełnić marzenia rodzicielskie. - Kiedy terapie farmakologiczne lub inne procedury medyczne okazują się niewystarczające, to niezbędne jest zastosowanie metod wspomaganego rozrodu – takich jak inseminacja, czy in vitro. Dodatkowo w przypadku in vitro można także skorzystać z diagnostyki preimplantacyjnej i zbadać zarodki pod kątem chorób genetycznych. Z kolei w sytuacji, gdy kobieta nie ma już własnych komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia, może również rozważyć skorzystanie z anonimowego dawstwa oocytów - dodaje dr n. med. Magdalena Ziętara, ginekolog-położnik, specjalistka ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Łodzi.

In vitro z komórką dawczyni

Procedura in vitro z wykorzystaniem komórki jajowej dawczyni pozwala spełnić plany o macierzyństwie i daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka. W Klinice Bocian mamy własny bank komórek rozrodczych i zarodków. Dzięki temu możemy szybko sprawdzić dostępność oocytów dawczyni o odpowiednim fenotypie oraz dokładnie określić czas oczekiwania na in vitro. Cały proces kwalifikacji dawczyń odbywa się bezpośrednio w klinice i prowadzony jest przez naszych specjalistów.

Zostać mamą po czterdziestce

Dla większości kobiet macierzyństwo to upragniony etap życia. Jednak jak się okazuje, nie każda para może od razu uzyskać ciążę, bądź decyzje o rodzicielstwie odkłada na później. Przez to, że z każdym rokiem wyczerpuje się pula oocytów i obniża się kobieca płodność, szanse prokreacyjne po 40 roku życia maleją. Ale współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi metodami wspomagania i leczenia płodności, m.in. procedura in vitro, które pomogą kobiecie zostać mamą.

dr n. med.
Magdalena Ziętara

SPECJALISTA GINEKOLOGII
I POŁOŻNICTWA

Umów wizytę

Ginekolog-położnik, specjalistka ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Łodzi. Rozwój naukowy i zawodowy poświęca tematyce ultrasonografii i diagnostyki prenatalnej, porodu przedwczesnego, patologii szyjki macicy oraz niepłodności.

Powiązane artykuły

Zobacz także