Refundacja in vitro - konkurs dla klinik coraz bliżej

18 marca 2024

W trakcie poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Elżbieta Leszczyna potwierdziła, że 1 czerwca 2024 roku ruszy rządowy program finansowania in vitro. Obecnie trwają prace zespołu ekspertów dotyczące zasad konkursu dla placówek medycznych, realizatorów programu in vitro.

Od 1 czerwca rząd premiera Donalda Tuska wraca do dobrej decyzji, do finansowania leczenia niepłodności metodą in vitro. W tej chwili zespół ekspertów w Ministerstwie Zdrowia opracowuje zasady konkursowe dla podmiotów leczniczych – powiedziała Elżbieta Leszczyna. W tym roku na program in vitro zabezpieczono 500 mln zł w budżecie państwa. Minister zdrowia poinformowała jednocześnie, że w kwietniu zostaną przekazane zasady konkursowe dla przyszłych realizatorów ogólnopolskiego programu dofinansowania do in vitro.

Założeniem naszego programu jest to, żeby ta metoda była finansowana od początku do końca: diagnoza, leczenie, prowadzenie ciąży i wreszcie opieka okołoporodowa – podkreśliła minister Leszczyna. Odniosła się także do obecnie działających samorządowych programów in vitro. Zwróciła uwagę, że finanse samorządów zostały bardzo mocno uszczuplone w ostatnich latach, dlatego rząd chce zrobić wszystko, żeby te zadania, które może finansować rząd zdjąć z samorządów. - Jeśli się okaże, że program rządowy jest programem szerokim, wystarczającym, holistycznym to samorząd będzie mógł te pieniądze przeznaczyć na coś innego – dodała minister zdrowia.

Zapoznaj się na naszej stronie, jak wygląda dofinansowanie in vitro w 2024 roku .

Chcesz skorzystać z programu finansowania in vitro?

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście