Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Pierwsze objawy ciąży

W skrócie Pierwsze dni rozwijającego się nowego życia to czas tajemnicy. Zapłodniona komórka jajowa potrzebuje około siedmiu dni by pokonać jajowód i zagnieździć się w błonie śluzowej macicy. Gdy to się stanie organizm już wie, że jest w ciąży. Bardzo często kobieta sama czuje, że dzieje się w niej coś niezwykłego.

Zatrzymanie miesiączki

Najbardziej czytelnym sygnałem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Jednak objaw ten czasem może być mylący, bowiem inne przyczyny tj. dieta, stres i zmiany hormonalne, mogą powodować zatrzymania krwawienia miesięcznego. Z kolei kobiety też mogą mieć niewielkie krwawienie przez pierwsze dni lub pierwsze miesiące ciąży w terminie spodziewanej miesiączki. Kilka dni po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zauważyć obecność niewielkiego plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w endometrium macicy.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Zmiany hormonalne

Początek ciąży to okres burzliwych przemian hormonalnych związanych z wytwarzaniem, początkowo przez jajnik, a następnie przez łożysko dużych ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. Wzrost poziomu hormonów wywołuje wiele zmian w organizmie kobiety i stwarza optymalne warunki do rozwoju dziecka. Te zmiany hormonalne wpływają również na samopoczucie kobiety, co daje też odczuć swojemu otoczeniu. Przyszłe mamy stają się bardziej podatne na zmiany nastroju. Bardzo często w pierwszym trymestrze dominuje uczucie niepokoju i przygnębienia. Nie jest to jednak regułą bowiem część kobiet w tym okresie czuje się lepiej niż zwykle.

Ból podbrzusza, nudności i zachcianki

Często pierwszym tygodniom ciąży towarzyszy ból w okolicy podbrzusza podobny do tego odczuwalnego w trakcie miesiączki. Kobieta może narzekać na nudności, wymioty, ślinotok i metaliczny posmak w ustach. Część przyszłych mam traci ochotę na słodkości, kawę i papierosy, jakby organizm sam wiedział co jest dobre dla nich i dla dziecka. Zamiast tego mogą pojawić się zachcianki na określone pokarmy. Często kobiety skarżą się na zgagę i zaparcia. Zaczynają także intensywniej odczuwać zapachy.

Pogorszenie samopoczucia

Zwiększone stężenie progesteronu jest odpowiedzialne za nadmierną senność, zawroty głowy i zmęczenie, częste oddawanie moczu oraz nieznaczny wzrost temperatury o około 0,5 stopnia. Piersi pod wpływem zmian hormonalnych stają się powiększone, obrzęknięte oraz wrażliwe na dotyk. Pod skórą można zauważyć poszerzoną sieć naczyń.

Intymne zmiany

Pod wpływem hormonów i przekrwienia narządów rodnych dochodzi do wzrostu wydzieliny z pochwy, jest ona bezbarwna lub ma mleczny kolor i nie towarzyszą jej inne dolegliwości tj. świąd, pieczenie i zaczerwienienie miejsc intymnych.

Potwierdzenie USG

Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego pozwalają podejrzewać ciążę, jednak potwierdzić ją powinien lekarz za pomocą badania USG. W 7 tygodniu ciąży, czyli 5 tygodni po zapłodnieniu, a około 3 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki można już uwidocznić płód i jego bijące serduszko w badaniu USG.

Powiązane artykuły

Czy USG w ciąży jest szkodliwe dla dziecka?

Lekarze wykonujący badanie USG ciężarnej często spotykają się z pytaniem - czy to nie zaszkodzi mojemu dziecku? Krąży bowiem wiele mitów dotyczących szkodliwości ultradźwięków. Obawa ta jest zrozumiała, ponieważ każdy rodzic chce chronić swoje dziecko przed wszelkim ryzykiem, które miałoby jemu zagrażać. Warto zatem wiedzieć, jak ta kwestia rzeczywiście wygląda od strony medycznej.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych i ich wpływ na ciążę

Około 80% kobiet spodziewających się dziecka doświadcza porannych mdłości, nudności i wymiotów związanych z ciążą. Jednak w przypadku 0,2-2% ciężarnych dolegliwości te mają ekstremalny przebieg nazwany hyperemesis gravidarum (HG), co oznacza niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Tych dość silnych i nieprzyjemnych objawów nie należy pod żadnym względem bagatelizować, nieraz wymagają bowiem pomocy specjalisty, a czasem nawet hospitalizacji.