Kiedy pierwsze objawy ciąży mogą się pojawić?
Kobiety marzące o dziecku, zwłaszcza te długo starające się o ciążę, korzystające z inseminacji lub in vitro, bardzo wnikliwie obserwują swój organizm z nadzieją na pojawienie się jakichkolwiek objawów zapłodnienia. Czasem dochodzi w ich przypadku do nadinterpretacji pewnych symptomów, bowiem w pierwszych dniach od zapłodnienia objawy są wręcz niedostrzegalne.
Z drugiej strony, są też kobiety nie spodziewające się ciąży, które pewne dolegliwości związane z tym stanem mogą błędnie przypisywać niestrawnościom, zatruciom pokarmowym, czy też przeziębieniu. Kiedy zatem oczekiwać pierwszych objawów ciąży? Zazwyczaj pojawiają się mniej więcej w okolicy 4-6 tygodnia od zapłodnienia, a ich natężenie odczuwalne jest zwłaszcza w 9-12 tygodniu ciąży, czyli pod koniec pierwszego trymestru. Intensywność objawów ciąży może być bardzo różna, także nie wszystkie z nich musi odczuwać kobieta spodziewająca się dziecka. Jest to kwestia bardzo indywidualna.
Pierwsze objawy ciąży - zatrzymanie miesiączki
Najbardziej czytelnym sygnałem ciąży jest oczywiście zatrzymanie miesiączki. Gdy nie pojawia się w wyznaczonym terminie wiele kobiet decyduje się na wykonanie testu ciążowego, by upewnić się, czy doszło do zapłodnienia. Klinika leczenia niepłodności Bocian umożliwia pacjentkom wykonanie dokładnego badania beta HCG, które pozwala potwierdzić ciążę na wczesnym jej etapie. Do jego wykonania niezbędne jest pobranie próbki krwi.
Jednak objaw zapłodnienia w postaci braku miesiączki czasem może być mylący, bowiem inne przyczyny mogą powodować zatrzymania krwawienia miesięcznego, tj.:
- dieta,
- stres,
- zmiany hormonalne.
Z kolei kobiety też mogą mieć niewielkie krwawienie przez pierwsze dni lub pierwsze miesiące ciąży w terminie spodziewanej miesiączki. Kilka dni po zapłodnieniu niektóre kobiety mogą zauważyć obecność niewielkiego plamienia lub krwawienia z dróg rodnych, które jest wynikiem zagnieżdżania się zarodka w endometrium macicy. Jest to tak zwane krwawienie implantacyjne. Zdarza się, że takie plamienie niektóre kobiety mylnie utożsamiają ze spóźnioną, skąpą miesiączką. Tym samym dłużej pozostają nieświadome, że spodziewają się dziecka.
Wczesne objawy ciąży i zmiany hormonalne
Początek ciąży to okres burzliwych przemian hormonalnych związanych z wytwarzaniem, początkowo przez jajnik, a następnie przez łożysko dużych ilości hormonów potrzebnych do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. Wzrost poziomu hormonów wywołuje wiele zmian w organizmie kobiety i stwarza optymalne warunki do rozwoju dziecka. Te zmiany hormonalne wpływają również na samopoczucie kobiety, co daje też odczuć swojemu otoczeniu. Przyszłe mamy stają się bardziej podatne na zmiany nastroju. Bardzo często w pierwszym trymestrze dominuje uczucie niepokoju i przygnębienia. Nie jest to jednak regułą bowiem część kobiet w tym okresie czuje się lepiej niż zwykle.
Ból piersi jako oznaka ciąży
W pierwszych tygodniach ciąży objawem rozwoju zarodka mogą być także wrażliwe na dotyk, obrzęknięte, a także powiększone piersi. Taki stan jest również efektem licznych zmian hormonalnych odbywających się w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Do tego mogą uwidaczniać się na piersiach żyły, z kolei sutki przybierać ciemniejszy kolor.
Częste oznaki ciąży - ból podbrzusza, nudności i zachcianki
Często pierwszym tygodniom ciąży towarzyszy także ból w okolicy podbrzusza podobny do tego odczuwalnego w trakcie miesiączki. Co więcej, kobieta może narzekać na:
- nudności,
- wymioty,
- ślinotok,
- metaliczny posmak w ustach.
Często nudności oraz wymioty doskwierają przyszłym mamom we wczesnych godzinach, stąd zwykło się mówić o porannych mdłościach, ale te dolegliwości mogą również trwać przez cały dzień, co jest dosyć wyczerpującym objawem ciąży. Odpowiada za nie między innymi wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej - hormonu hCG, wytwarzanego w trakcie ciąży, jak również estradiolu.
Część przyszłych mam traci również ochotę na słodkości, kawę i papierosy, jakby organizm sam wiedział co jest dobre dla nich i dla dziecka. Zamiast tego mogą pojawić się zachcianki na określone pokarmy, czasem dosyć nietypowe. Kobiety zaczynają także intensywniej odczuwać zapachy. Dosyć często skarżą się na zgagę i zaparcia. Do tego może dojść jeszcze częstsze chodzenie do toalety w celu oddania moczu.
Zapłodnienie objawy - pogorszenie samopoczucia
Zwiększone stężenie progesteronu jest odpowiedzialne za nadmierną senność, zawroty głowy i zmęczenie oraz nieznaczny wzrost temperatury o około 0,5 stopnia. Omdlenia i zawroty głowy mogą być także efektem zachodzących zmian w krążeniu krwi, niejednokrotnie obniża się w tym czasie ciśnienie krwi kobiety. Niewłaściwe nawyki żywieniowe, gwałtowny spadek cukru, może także przyczynić się do nieprzyjemnych zawrotów głowy.
Pierwsze tygodnie ciąży objawy i intymne zmiany
Pod wpływem hormonów i przekrwienia narządów rodnych dochodzi do wzrostu wydzieliny z pochwy. Jest ona bezbarwna lub ma mleczny kolor i nie towarzyszą jej inne dolegliwości tj. świąd, pieczenie i zaczerwienienie miejsc intymnych, które z kolei są typowymi objawami infekcji intymnych. Co więcej następuje rozpulchnienie szyjki macicy. Te działania organizmu mają na celu ochronę zarodka przed ewentualnymi zakażeniami.
Potwierdzenie ciąży za pomocą USG
Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik domowego testu ciążowego pozwalają podejrzewać ciążę. Jednak potwierdzić ją powinien lekarz za pomocą badania hormonu beta – hCG oraz badania USG. W 7 tygodniu ciąży, czyli 5 tygodni po zapłodnieniu, a około 3 tygodnie po terminie spodziewanej miesiączki można już uwidocznić płód i jego bijące serduszko w badaniu USG. Takie badania można wykonać w każdej Klinice Bocian, jak również szczegółowe badania prenatalne.
USG w trakcie ciąży
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki, specjalista ginekolog-położnik. Zajmuje się leczeniem niepłodności, uwzględniając in vitro. Zastępca dyrektora medycznego Klinik Bocian.