Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych i ich wpływ na ciążę

W skrócie Około 80% kobiet spodziewających się dziecka doświadcza porannych mdłości, nudności i wymiotów związanych z ciążą. Jednak w przypadku 0,2-2% ciężarnych dolegliwości te mają ekstremalny przebieg nazwany hyperemesis gravidarum (HG), co oznacza niepowściągliwe wymioty ciężarnych. Tych dość silnych i nieprzyjemnych objawów nie należy pod żadnym względem bagatelizować, nieraz wymagają bowiem pomocy specjalisty, a czasem nawet hospitalizacji.

Przyczyny hyperemesis gravidarum

Przyczyna występowania niepowściągliwych wymiotów ciężarnych nie jest nadal w pełni znana – zwykle wymienia się kilka czynników powodujących prawdopodobnie taki stan.

 • Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiet spodziewających się dziecka, zwłaszcza zaś wzrost stężenia gonadotropiny kosmówkowej i estradiolu w pierwszym trymestrze ciąży.
 • Większe ryzyko HG występuje w grupie kobiet, które we wcześniejszej ciąży doświadczyły już niepowściągliwych wymiotów ciężarnych, jak i u których w rodzinie występowały takie przypadki.
 • Młodsze kobiety, w pierwszej ciąży, czy też ciąży wielopłodowej są również bardziej narażone na wystąpienie hyperemesis gravidarum.
 • Inne choroby i problemy zdrowotne mogą także wzmagać ryzyko wystąpienia HG, jak chociażby nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby narządu moczowo-płciowego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, metaboliczne, neurologiczne, czy też psychologiczne.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Symptomy niepowściągliwych wymiotów ciężarnych

Pierwsze objawy hyperemesis gravidarum pojawiają się zazwyczaj około 5-6 tygodnia ciąży, natomiast najsilniej odczuwane są w okolicy 8-9 tygodnia. Charakterystycznym symptomem są ciągłe nudności i wymioty, połączone ze znaczną utratą masy ciała (powyżej 5%). Pacjentki borykające się z tym zaburzeniem, cierpią także z powodu:

 • odwodnienia,
 • ketonurii,
 • zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej,
 • chronicznego zmęczenia,
 • bólów głowy,
 • częstych zasłabnięć.

Pacjentki z HG mają również często niskie ciśnienie krwi, szybkie tętno, a ich skóra traci na elastyczności. W konsekwencji nieprawidłowości pojawiają się także w wynikach badań laboratoryjnych.

Najczęściej dolegliwości te ustępują do 16-20 tygodnia ciąży. W przypadku niektórych kobiet zdarza się, że aż do porodu odczuwają poszczególne objawy związane z HG.

Leczenie ciężarnych z HG

Gdy pojawiają się problemy z nudnościami i wymiotami kobieta w ciąży powinna przede wszystkim zmodyfikować swoją dietę:

 • spożywać mniejsze porcje posiłków z większą częstotliwością,
 • unikać kwaśnych i pikantnych dań,
 • wystrzegać się intensywnych zapachów.

Ważna jest również pomoc ze strony bliskich, wsparcie emocjonalne i zapewnienie spokoju kobiecie spodziewającej się dziecka. Ciężarne zmagające się z uporczywymi wymiotami nie powinny jednak zwlekać z szukaniem pomocy u lekarza, aż w wyniku trapiących je dolegliwości doświadczą znacznej utraty wagi i odwodnienia. Ginekolog, oceniając stan pacjentki, może przepisać leki mające na celu powstrzymanie wymiotów, gdy sytuacja medyczna będzie tego wymagała. Niestety w niektórych przypadkach również leki nie przynoszą oczekiwanych efektów. Dlatego też niekiedy w ciężkich postaciach HG wymagana jest hospitalizacja ciężarnych kobiet, podawanie dożylnie płynów, a nawet wprowadzenie żywienia pozajelitowego.

Skontaktuj się z naszym specjalistą

dr n. med. Elwira Jasińska, ginekolog-położnik,
specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Białymstoku

Powiązane artykuły

image-undefined
Cukrzyca ciążowa – objawy, przyczyny, leczenie

Cukrzyca ciążowa to dolegliwość związana z nieprawidłową tolerancją glukozy, która dotyka 3-5% ciężarnych. Objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi, najczęściej w drugiej połowie ciąży. W większości przypadków jej leczenie polega na zastosowaniu odpowiedniej diety.

image-undefined
Toksoplazmoza w ciąży – jakie niesie ryzyko?

Toksoplazmoza stanowi jedną z najczęstszych chorób pasożytniczych, przenoszonych zazwyczaj drogą pokarmową. Choć jej przebieg jest raczej łagodny to dla kobiet w ciąży, a zwłaszcza dla jeszcze nienarodzonego dziecka może stanowić spore niebezpieczeństwo.

Zobacz także