Kim jest embriolog?
Embriolodzy stanowią ważną część zespołu kliniki leczenia niepłodności. Przeważnie są to specjaliści wykształceni w dziedzinach takich jak biologia, biotechnologia, czy też analityka medyczna. Pracują w laboratoriach embriologicznych, gdzie zajmują się przygotowywaniem gamet do zapłodnienia pozaustrojowego oraz monitorowaniem rozwoju zarodków do czasu ich transferu. Swoje doświadczenie, wiedzę naukową oraz techniczną zdobywają latami, umiejętnie je wykorzystują w przeprowadzanych procedurach.
Praca embriologa
W związku ze swoją specjalizacją embriolodzy są ściśle zaangażowani w przebieg in vitro oraz inseminacji. Wykonują skomplikowane procedury, a ich praca wymaga niezwykłej cierpliwości, dokładności oraz sprawności manualnej. Zakres ich obowiązków jest bardzo szeroki, należą do nich:
- Przygotowanie gamet – embriolog zajmuje się przygotowaniem gamet do zapłodnienia pozaustrojowego. Uzyskany podczas punkcji jajników materiał trafia do laboratorium embriologicznego, gdzie komórki jajowe są izolowane, oczyszczane i oceniane pod kątem dojrzałości i budowy. Embriolog przygotowuje również nasienie do inseminacji oraz dokonuje selekcji plemników do in vitro.
- Zapłodnienie in vitro – wybrane komórki jajowe i plemniki są łączone w warunkach laboratoryjnych właśnie przez embriologa. Wykorzystywany jest do tego specjalistyczny sprzęt m.in. mikroskopy, manipulatory z cienkimi igłami, lasery, do tego odpowiednie płytki i płyny hodowlane. Embriolodzy stosują różne metody zapłodnienia, w tym klasyczne in vitro, ICSI, IMSI, PICSI.
- Hodowla zarodków – zapłodnione komórki jajowe embriolodzy umieszczają w specjalnych inkubatorach, a przez kolejne dni regularnie monitorują ich rozwój, dbają o odpowiednie podłoże hodowlane, warunki, oceniają zarodki. Uważnie sprawdzają, jak przebiegają zmiany, wykrywają ewentualne nieprawidłowości.
- Przygotowanie zarodków do transferu – to również embriolog po dokładnej analizie decyduje wspólnie z lekarzem, kiedy będzie optymalny moment na transfer (zazwyczaj dokonuje się go w 3 lub 5 dobie hodowli), a do zabiegu wybiera najlepiej rokujący zarodek.
- Wdrożenie dodatkowych procedur wspomagających zapłodnienie – embriolog może stosować także dodatkowe techniki, które mają za zadanie wspomóc implantację zarodka, w tym m.in. assisted hatching, embryoglue.
- Biopsja zarodków – doświadczeni embriolodzy dokonują również biopsji zarodka, pobierają materiał do preimplantacyjnych badań genetycznych PGD i PGS.
- Mrożenie zarodków i gamet – embriolodzy zajmują się też mrożeniem i rozmrażaniem zarodków, komórek jajowych i nasienia, które mogą być w przyszłości wykorzystane do zapłodnienia.
- Bank komórek rozrodczych – przechowywane w klinikach leczenia niepłodności zarodki i gamety również pozostają pod ścisłym nadzorem embriologów, którzy dbają o ich bezpieczeństwo, kontrolują sprzęt i warunki w jakich się znajdują.
- Funkcjonowanie laboratorium i sprzętu – embriolodzy także stale monitorują warunki panujące w laboratorium, weryfikują poziom temperatury, wilgoci, jak również parametry urządzeń laboratoryjnych.
Rozmowa embriologa z pacjentem
Embriolodzy spędzają czas głównie w laboratorium, niejednokrotnie jednak również rozmawiają z pacjentami, którzy chcą uzyskać informacje na temat przebiegu hodowli i potencjału zarodków. Dążą, tak jak cały zespół Kliniki Bocian, do najważniejszego celu – uzyskania ciąży i narodzin dziecka.