Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Badanie nasienia - co warto wiedzieć?

W skrócie Badanie nasienia – inaczej seminogram lub spermiogram – jest podstawowym badaniem wykonywanym w diagnostyce męskiej płodności. Polega na ocenie plemników oraz wydzieliny prostaty.

Sprawdzane parametry badania nasienia

W trakcie badania nasienia analizowana jest ogólna liczba plemników, jak również ich koncentracja w 1 ml próbki ejakulatu. Weryfikowany jest także odsetek żywych oraz poruszających się plemników, do tego sprawdzona zostaje aglutynacja – przyleganie plemników do siebie, co uniemożliwia im ruch we właściwym kierunku. W laboratorium wykonywana jest też morfologia plemników, za pomocą której sprawdzana jest właściwa ich budowa w obrębie główki, wstawki i witki, w tym proporcje pomiędzy prawidłowo zbudowanymi a uszkodzonymi plemnikami. Ponadto podczas badania nasienia, sprawdzane są również parametry makroskopowe nasienia, tj. wygląd, objętość, lepkość pH i płynność spermy.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Normy nasienia

Nasienie oceniane jest na podstawie norm ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). W klinice leczenie niepłodności Bocian ogólne badanie nasienia wykonywane jest metodą CASA, podczas którego obraz mikroskopowy przetwarzany jest komputerowo, co pozwala na dokładną analizę położenia główki plemnika i jego ruchu.


Ekspert Kliniki Bocian: mgr Agnieszka Kurzewska,
diagnosta laboratoryjny

Powiązane artykuły

Potencjał oksydacyjno-redukcyjny nasienia. Wskazania do badania

Przeprowadzenie badania potencjału oksydacyjno-redukcyjnego zwiększa dokładność diagnostyczną męskiej niepłodności. Pozwala ocenić równowagę pomiędzy tworzeniem reaktywnych form tlenu a ich usuwaniem z organizmu. Zachwianie równowagi reakcji utleniania ma negatywny wpływ na plemniki.

Zobacz także