Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Wpływ palenia na starania o ciążę

W skrócie Nikotyna oraz tysiące szkodliwych substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym zatruwają cały organizm, zaburzają także prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Palenie papierosów zdecydowanie nie sprzyja staraniom o dziecko, dlatego para planująca powiększyć rodzinę powinna pożegnać się z nałogiem.

Płodność kobiet w starciu z papierosami

Często słyszymy, że palenie jest szkodliwe. Jednak wiele kobiet sięgających po papierosy nie wie, z jakimi dokładnie konsekwencjami palenia w obszarze płodności powinny się liczyć, a złych efektów palenia jest naprawdę wiele. Substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym chociażby negatywnie wpływają na proces wzrostu i dojrzewania komórek jajowych, mogą ograniczyć ich zdolność do zapłodnienia. U kobiet palących papierosy częściej pojawiają się także cykle bezowulacyjne, w trakcie których nie może dojść do naturalnego poczęcia dziecka.

Co więcej, nałóg prowadzi do zanikania pęcherzyków jajnikowych, a tym samym zmniejszenia rezerwy jajnikowej. Wdychane substancje chemiczne zaburzają też równowagę hormonalną, rozregulowują cykl miesięczny kobiety, prowadzą do znacznego obniżenia m.in. estradiolu, hormonu ważnego dla prawidłowego przebiegu cyklu owulacyjnego. Palenie także nie pozostaje obojętne dla procesu przekwitania. Kobiety regularnie sięgające po papierosy przechodzą zazwyczaj szybciej menopauzę w porównaniu do rówieśniczek, które nie są uzależnione od tytoniu.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Utrudnione zapłodnienie

Negatywnych aspektów palenia w obszarze kobiecej płodności, jest znacznie więcej. Warto chociażby wspomnieć, że w wyniku palenia zmianie ulega także konsystencja śluzu szyjowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Niestety szkodliwe substancje dostające się wraz dymem do organizmu kobiety mogą:

  • uszkodzić rozwijający się zarodek, zanim zagnieździ się on w macicy,
  • zwiększają ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,
  • wystąpienia poronień oraz wad płodu.

Papierosy i męska płodność

Z kolei u mężczyzn palących papierosy obserwuje się gorsze parametry nasienia, zarówno w zakresie:

  • liczebności plemników,
  • ich ruchliwości,
  • objętości ejakulatu.

Nałóg może także powodować uszkodzenie materiału genetycznego plemników. W efekcie tego szanse zapłodnienia znacznie się zmniejszają. Wdychany dym tytoniowy wpływa też na funkcje seksualne mężczyzny, może prowadzić do zaburzenia erekcji, co bez wątpienia negatywnie oddziałuje nie tylko na życie seksualne pary, ale też starania o dziecko. Co więcej, warto też zaznaczyć, że w przypadku mężczyzn, których mamy paliły w trakcie ciąży, płodność również może być obniżona.

Trudno jest porzucić nałóg, jednak pary planujące mieć dziecko powinny to bezwzględnie zrobić, pamiętając przy tym, że nie ma bezpiecznego limitu wypalanych papierosów dziennie. Motywacją dla przyszłego taty i przyszłej mamy powinno być nie tylko własne zdrowie, ale przede wszystkim zdrowie dziecka, na które czekają.

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Powiązane artykuły

image-undefined
Onkofertility – płodność a nowotwory

Choroby nowotworowe mogą pojawić się w każdym wieku. Niejednokrotnie zmagają się z nimi młodzi ludzie, którzy chcieliby po wyleczeniu mieć szanse na poczęcie dziecka. Chemioterapia i radioterapia mogą jednak prowadzić do problemów w zakresie płodności.

image-undefined
Otyłość zwiększa ryzyko niepłodności

Szacuje się, że 60% mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce boryka się z nadwagą lub otyłością. Jest to problem, który może również zaburzyć plany rodzicielskie par. Otyłość zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się niepłodności, poronień, komplikacji w ciąży, a także podczas porodu.

Zobacz także