Jak przebiega histeroskopia?
W skrócie Histeroskopia wykonywana jest zazwyczaj w krótkim znieczuleniu ogólnym, tym samym pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych związanych z badaniem. Zabieg przebiega dosyć szybko, trwa około 10-15 minut.
Znieczulenie i przygotowanie do histeroskopii
Badanie przeprowadzane jest na fotelu ginekologicznym. Anestezjolog podaje pacjentce dożylne znieczulenie, po tym następuje przygotowanie pola operacyjnego, czyli odkażenie sromu i pochwy, a następnie uwidocznienie kanału szyjki macicy we wzierniku, przez który wprowadzony jest histeroskop do jamy macicy.
Badanie histeroskopem
W kolejnym etapie badania macica wypełniana jest płynnym medium, najczęściej w postaci soli fizjologicznej, niektórzy stosują również gaz (dwutlenek węgla).
Dzięki temu poprzez kamerę histeroskopu możliwa jest wnikliwa obserwacja kanału szyjki i jamy macicy. Jeżeli zlokalizowane zostaną zmiany, lekarz za pomocą wprowadzonych mikronarzędzi może je usunąć oraz pobrać próbki do badania histopatologicznego. Po histeroskopii pacjentka pozostaje w klinice na obserwacji około 1 - 2 godziny. Jeżeli nie ma żadnych dolegliwości może wrócić do domu. Ze względu na znieczulenie wskazane jest, by pacjentka:
- bezpośrednio po zabiegu nie prowadziła samochodu,
- unikała wysiłku fizycznego i dźwigania, które mogłyby przyczynić się do krwawienia z dróg rodnych.
Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Czy histeroskopia jest bezpieczna?
Histeroskopia jest badaniem bezpiecznym, zwłaszcza, gdy wykonywana jest przez doświadczonego lekarza. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Plamienia, lekkie krwawienia i odczuwanie delikatnego bólu w dole brzucha są zupełnie naturalne, zwłaszcza jeżeli było przeprowadzone nie tylko samo badanie, ale również pobranie próbek błony śluzowej czy też usunięcie patologicznych zmian. W przypadku nieustąpienia dolegliwości, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza.
Ekspert Kliniki Bocian: dr hab. n. med. Cezary Grygoruk
Specjalista ginekologii i położnictwa