Histeroskopia na czym polega?
Wiele kobiet podejrzewających zmiany wewnątrz macicy zastanawia się, co to jest histeroskopia. Jest to bardzo szczegółowe badanie, które pozwala ocenić wnętrze jamy macicy oraz usunąć wykryte nieprawidłowości. Histeroskopia macicy przeprowadzana jest na fotelu ginekologicznym. Podczas histeroskopii znieczulenie jest podawane pacjentce dożylnie przez anestezjologa. Kolejny krok to przygotowanie pola operacyjnego, czyli odkażenie sromu i pochwy, a następnie uwidocznienie kanału szyjki macicy we wzierniku, przez który wprowadzony jest histeroskop do jamy macicy.
Badanie histeroskopowe
W kolejnym etapie badania histeroskopowego macica wypełniana jest płynnym medium, najczęściej w postaci soli fizjologicznej, niektórzy stosują również gaz (dwutlenek węgla).
Dzięki temu poprzez kamerę histeroskopu możliwe jest wnikliwe badanie macicy, a w szczególności kanału szyjki i jamy macicy. Jeżeli zlokalizowane zostaną zmiany, lekarz za pomocą wprowadzonych mikronarzędzi może je usunąć oraz pobrać próbki do badania histopatologicznego. Po badaniu histeroskopowym pacjentka pozostaje w klinice na obserwacji około 1 - 2 godziny. Jeżeli nie ma żadnych dolegliwości może wrócić do domu. Po histeroskopii znieczulenie, jego efekty, powinny ustąpić po kilku godzinach. Z tego względu wskazane jest, by pacjentka:
- bezpośrednio po zabiegu nie prowadziła samochodu,
- unikała wysiłku fizycznego i dźwigania, które mogłyby przyczynić się do krwawienia z dróg rodnych.
Czy histeroskopia jest bezpieczna?
Zabieg histeroskopii macicy jest badaniem bezpiecznym, zwłaszcza, gdy wykonuje je klinika leczenia niepłodności oraz zajmuje się tym doświadczony lekarz. Powikłania pojawiają się bardzo rzadko. Plamienia, lekkie krwawienia i odczuwanie delikatnego bólu w dole brzucha są zupełnie naturalne, zwłaszcza jeżeli było przeprowadzone nie tylko samo badanie, ale również pobranie próbek błony śluzowej czy też usunięcie patologicznych zmian. W przypadku nieustąpienia dolegliwości, pacjentka powinna zgłosić się do lekarza.
Histeroskopia – zabieg krok po kroku?
Ekspert: dr hab. n. med. Cezary Grygoruk. Jest specjalistą ginekologii i położnictwa w Klinice Bocian w Białymstoku. Diagnozuje i leczy niepłodność metodą in vitro.