Co oznacza plamienie owulacyjne?
Poruszając temat plamienia owulacyjnego warto przypomnieć czym jest sama owulacja. Najogólniej mówiąc jest to faza cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy dochodzi do uwolnienie dojrzałej komórki jajowej (oocytu) z jajnika. Występuje ona około 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Wówczas pod wpływem wyrzutu hormonu luteinizującego (LH) dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia komórki jajowej, która przemieszcza się przez jajowód czekając na zapłodnienie. - Przyczyny plamień owulacyjnych wiążą się zatem z intensywnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie, które mogą powodować lekkie złuszczenie błony śluzowej macicy. Kluczowe hormony zaangażowane w ten proces to estrogen, hormon luteinizujący (LH) i progesteron. W wyniku pęknięcia pęcherzyka Graffa niewielka ilość krwi może także dostać się do jajowodu wraz z komórką jajową – tłumaczy dr Maria Niedźwiecka, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian w Gdańsku.
Czy krwawienie w czasie owulacji jest groźne?
Krwawienie owulacyjne w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Nie jest to zjawisko też bardzo powszechne, bowiem tylko kilka procent kobiet doświadcza krwawienia w połowie cyklu. Warto też wiedzieć, że jeśli plamienie podczas owulacji wystąpiło w jednym cyklu, nie oznacza to, że będzie tak za każdym razem. Jego leczenie zazwyczaj nie jest konieczne, ponieważ jest to naturalne zjawisko związane z cyklem menstruacyjnym, które występuje u niektórych kobiet. Niemniej jednak, jeśli krwawienie jest bardzo obfite, a także towarzyszy mu silny ból utrzymujący się przez dłuższy czas, a do tego dochodzą inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem.
Jak wygląda krwawienie podczas owulacji?
Plamienie podczas owulacji jest znacznie lżejsze i zdecydowanie mniej obfite niż krwawienie miesiączkowe. W rzeczywistości może to być tylko kilka kropel krwi. Inny jest również kolor takiej wydzieliny. Podczas gdy krew menstruacyjna jest często jasnoczerwona, krwawienie owulacyjne jest zwykle w postaci jasnoróżowych lub delikatnie brązowych smug w śluzie, stąd często jest nawet niezauważana przez kobiety. Rzadko plamienie owulacyjne objawia się czerwoną krwią.
Jak rozpoznać objawy plamienia owulacyjnego?
Warto zauważyć, że każda kobieta może doświadczać różnic w pojawianiu się plamienia owulacyjnego. Regularne monitorowanie cyklu oraz świadomość własnego ciała mogą pomóc w identyfikacji tych subtelnych oznak. Często też kobiety zastanawiają się ile trwa plamienie owulacyjne? Czy też jak wygląda plamienie owulacyjne? Pomocne w rozpoznaniu tych plamień będą charakterystyczne cechy:
- czas trwania tego zjawiska – wynosi zazwyczaj jeden lub dwa dni i ma miejsce w środku miesięcznego cyklu,
- wygląd wydzieliny - charakteryzuje się często odcieniem jasnoróżowym lub brązowym kolorem, stąd możliwe są delikatne ślady plam na bieliźnie,
- objawy fizjologiczne - możliwe są w tym czasie również lekkie skurcze brzucha.
Krwawienie owulacyjne a krwawienie implantacyjne
- Niekiedy krwawienie owulacyjne mylnie jest kojarzone z krwawieniem implantacyjnym. Różnica jest zasadnicza, wynikająca z powodu takich plamień. Krwawienie implantacyjne ma bowiem miejsce, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. W trakcie tego procesu może dojść do pęknięcia naczyń krwionośnych, co prowadzi do plamienia - tłumaczy dr Maria Niedźwiecka z kliniki leczenia niepłodności Bocian w Gdańsku.
Warto zatem wiedzieć, jak odróżnić plamienie owulacyjne od implantacyjnego? Przede wszystkim jest to czas wystąpienia plamienia. Plamienie owulacyjne ma miejsce w środku cyklu, czyli około 14 dnia, jeżeli mamy do czynienia z typowym 28-dniowym cyklem. Natomiast plamienie implantacyjne będzie miało miejsce mniej więcej tydzień później, około 21 dnia cyklu, co jest związane z procesem zapłodnienia i zagnieżdżania się zarodka w macicy.
Inne przyczyny plamienia w trakcie cyklu
Poza owulacją i implantacją zarodka istnieje kilka innych przyczyn krwawienia w trakcie cyklu. Mogą wywoływać je m.in:
- zespół policystycznych jajników (PCOS),
- torbiele jajników,
- endometrioza,
- mięśniaki macicy lub polipy,
- problemy z tarczycą,
- okres okołomenopauzalny,
- ciąża pozamaciczna,
- infekcje przenoszone drogą płciową,
- problemy z antykoncepcją hormonalną,
- niektóre nowotwory takie jak rak jajnika, endometrium i szyjki macicy.
Plamienie owulacyjne a zajście w ciążę
Świadomość dni płodnych może zwiększyć szanse na udane poczęcie dziecka. Dlatego też warto wiedzieć ile trwa własny cykl menstruacyjny, umieć rozpoznawać symptomy, jak chociażby plamienia okołoowulacyjne, które mogą świadczyć o owulacji. Należy jednak pamiętać, że nie każda kobieta doświadcza krwawienia, bólu jajników, czy innych oznak uwolnienia komórki jajowej. Dlatego przydatne może okazać się wykonywanie testów owulacyjnych, a czasem przeprowadzanie monitoringu cyklu monitoringu cyklu w gabinecie lekarskim lub rozszerzona diagnostyka niepłodności w specjalistycznej klinice, gdy pojawiają się problemy z uzyskaniem ciąży.