Mrożenie nasienia
Kriokonserwacja nasienia, czyli jego mrożenie, to procedura, która umożliwia przechowywanie zamrożonej spermy przez długi czas. Zabezpieczenie plemników przy użyciu ciekłego azotu jest możliwe dzięki zastosowaniu krioprotektantów, czyli substancji, które chronią komórki podczas tego procesu. Mrożenie gamet w celu ich wykorzystania w przyszłości to coraz częstsza praktyka, szczególnie wśród mężczyzn poddających się leczeniu, które może zaszkodzić płodności.
Wskazania do kriokonserwacji nasienia – zabezpieczenie płodności
Grupy, u których występują wskazania do mrożenia nasienia, to m.in.:
- pacjenci leczący się na nowotwory, poddawani radio- i chemioterapii,
- panowie mający stały kontakt z czynnikami szkodliwymi dla zdrowia jąder np. hutnicy, pracownicy elektrowni,
- pacjenci przyjmujący niektóre leki na choroby autoimmunologiczne.
Zabezpieczenie nasienia za pomocą mrożenia stosuje się także w przypadku procedur wspomaganego rozrodu – in vitro i inseminacji.
Przygotowanie do pobrania nasienia
Przed pobraniem nasienia do kriokonserwacji konieczne jest wcześniejsze zbadanie próbki ejakulatu. Najlepiej wykonać je w tej samej klinice, w której będzie ono mrożone, a także w tej samej, w której ewentualnie mężczyzna przygotowuje się z partnerką do procedury in vitro czy inseminacji.
Dodatkowo potrzebne będą aktualne badania:
- VDRL – w kierunku kiły,
- Anty-HCV-Ab, HBsAg oraz Anty-HBc – testy pod kątem zapalenia wątroby typu C i B,
- Anty-HIV-1,2 – sprawdzające przeciwciała przeciwko HIV,
- Chlamydia trachomatis wykonywane metodą PCR,
- oznaczenie grupy krwi.
Przed oddaniem nasienia należy unikać dużego wysiłku fizycznego i używek, ponieważ te czynniki mogą wpłynąć na ilość i jakość spermy. Z tego samego powodu między 2 a 7 dniami przed procedurą powinno się powstrzymać od stosunków seksualnych.
Pobranie nasienia do kriokonserwacji
Klinika leczenia niepłodności Bocian posiada specjalne, intymne pomieszczenie, przeznaczone dla panów oddających nasienie tzw. pokój dla mężczyzn. Pozyskany materiał trafia bezpośrednio do laboratorium, gdzie podlega przygotowaniu do procesu mrożenia. W szczególnych przypadkach, jeżeli plemników nie można uzyskać z ejakulatu, nasienie jest pobierane bezpośrednio z jąder za pomocą biopsji.
Proces mrożenia nasienia krok po kroku
Jedną z metod mrożenia plemników, komórek jajowych i zarodków stanowi witryfikacja. Pozwala na gwałtowne schłodzenie pobranych gamet w tempie 15 000 - 30 000ºC/min przy zastosowaniu dużego stężenia ochronnych krioprotektantów. Innym sposobem na zamrożenie nasienia jest metoda powolnego schładzania. Jeśli nasienie jest uznane za kwalifikujące się do mrożenia, diagnosta laboratoryjny dodaje do niego krioprotektant, który będzie chronił plemniki przed uszkodzeniem. Tak przygotowane nasienia odstawiane jest na 10 minut. Następnie materiał może być rozdzielony na odpowiednio opisane porcje, trzymane w słomkach. Jedna porcja jest wystarczająca do przeprowadzenia zabiegu in vitro czy inseminacji. Słomki są schładzane w oparach azotu przez 15 minut, po tym czasie umieszcza się je w ciekłym azocie. Nasienie przechowuje się je w temperaturze -196°C.
Kriokonserwacja a jakość nasienia
Mrożenie nasienia w wielu przypadkach zabezpiecza płodność mężczyzny i daje mu szansę na posiadanie w przyszłości potomstwa. Plemniki, dzięki nowoczesnym technikom schładzania i krioprotektantom, dosyć dobrze znoszą kriokonserwację, choć ten proces nieco osłabia ich żywotność. Jakość zabezpieczonych plemników zależy również od materiału wyjściowego poddanego mrożeniu.
Mrożenie nasienia cena
W każdej Klinice Bocian - w w Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Łodzi, Rzeszowie, Kiecach, Lublinie i Gdańsku - można zamrozić i przechowywać nasienie. Cena zamrożenia nasienia wynosi 400 zł. Dodatkowo należy pamiętać o koszcie przechowywania nasienia, który jest rozliczany za każdy rok zabezpieczenia słomek z plemnikami. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem usług medycznych - cennik.