Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Kryptozoospermia to nie koniec szans na dziecko

W skrócie Kryptozoospermia określana jest jako stan pośredni pomiędzy całkowitym brakiem plemników (azoospermia) a znacznie obniżoną ilością plemników w nasieniu (oligospermia). Zazwyczaj kryptozoospermię diagnozuje się , gdy w ejakulacie występuje ich zaledwie kilka bądź kilkanaście.

Proces diagnostyczny

Kryptozoospermia wykrywana jest podobnie, jak inne dolegliwości związane z nieprawidłowościami plemników, czyli poprzez wykonanie badania nasienia. Zazwyczaj w preparacie bezpośrednim nie obserwuje się żadnych plemników, dopiero po odwirowaniu próbki poddanej analizie w pozostałym osadzie widoczne są pojedyncze plemniki. Przed przystąpieniem do badania nasienia przez 3-5 dni należy zachować abstynencję seksualną oraz nie korzystać z żadnych używek bądź znacznie je ograniczyć, gdyż mogą zafałszować wyniki.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Przyczyny, dla których plemników jest tak mało

Głównymi przyczynami powstawania kryptozoospermi są:

  • • zaburzenia genetyczne,
  • • nieprawidłowości anatomiczne,
  • • zaburzenia funkcjonowania jąder z powodu innych czynników zewnętrznych (np. zażywanie niektórych leków, oddziaływanie wysokiej temperatury itp.).

Szanse na ojcostwo

Kryptozoospermia nie oznacza braku szans na zostanie tatą. Choć metod jej leczenia jest niewiele i większość z nich sprowadza się do konieczności zastosowania procedur wspomaganego rozrodu. W niektórych przypadkach stosuje się farmakoterapię, a także dąży do usunięcia wad anatomicznych, jeżeli takie istnieją. Dodatkowo można pomyśleć o zmianie trybu życia na zdrowszy i tym samym przybliżać swoje marzenie o dzieciach. Należy jednak pogodzić się z myślą o tym, że naturalne poczęcie będzie bardzo trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe. W przypadku zdiagnozowania kryptozoospermi warto skonsultować się z lekarzem, specjalistą zajmującym się leczeniem niepłodności.

Powiązane artykuły

Co szkodzi plemnikom?

Negatywnie na męskie nasienie mogą wpływać nie tylko używki, niektóre produkty spożywcze, kosmetyki, środki chemiczne, ale również nieodpowiedni styl życia i zanieczyszczone środowisko. W trosce o swoją płodność mężczyźni powinni wiedzieć, co obniża jakość i ilość plemników.

Aspermia – co powoduje brak wytrysku?

Aspermia to dolegliwość często niesłusznie mylona z azoospermią, czyli sytuacją, gdy w nasieniu nie ma plemników. W odróżnieniu od niej charakteryzuje się całkowitym brakiem ejakulacji. Zależnie od przyczyny aspermii pacjentowi proponowane są różne metody leczenia.