Czynniki wpływające na skuteczność inseminacji
Duże znaczenie na powodzenie inseminacji ma jakość nasienia, szczególnie:
- ruchliwość plemników
- budowa plemników.
Pomyślność zabiegu zależy również od wieku kobiety, bowiem wyższą skuteczność inseminacji odnotowuje się u pacjentek poniżej 40 roku życia, tak jak to ma miejsce też w przypadku in vitro. Również bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja hormonalna, dzięki której można uzyskać maksymalnie trzy dojrzałe pęcherzyki.
Inseminacja a in vitro
Inseminacja domaciczna uzyskuje najwyższą skuteczność po podjęciu od trzech do czterech prób. Zabiegi można wykonywać w następujących po sobie cyklach miesięcznych. Zaleca się wykonanie maksymalnie 6 prób, bowiem dalsze podejścia dają już niższe szanse na ciążę. Jeżeli kolejne procedury nie przynoszą efektu do rozważenia pozostaje zapłodnienie za pomocą in vitro.
Skuteczność zabiegu inseminacji w liczbach
Według raportu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE) z 2013 roku skuteczność inseminacji partnerskiej oraz małżeńskiej wynosi:
- 12% dla kobiet poniżej 40 roku życia,
- powyżej 40 roku życia powodzenie zabiegu to 8%.
Dzięki procedurze z wykorzystaniem nasienia dawcy szansa na uzyskanie ciąży to 11% dla pacjentek po czterdziestce, a dla młodszych 20%.
W każdej klinice leczenia niepłodności Bocian pacjenci mogą skorzystać zarówno z inseminacji, jak również z procedury in vitro.
Inseminacja – czy jest skuteczna?
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki, specjalista położnik. Pomaga pacjentom i leczy niepłodność stosując in vitro. Jest zastępcą dyrektora medycznego Klinik Bocian.