Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Jaka jest skuteczność inseminacji?

W skrócie Skuteczność inseminacji domacicznej w dużym stopniu zależy od sytuacji medycznej zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Szanse na powodzenie zabiegu są najwyższe w pierwszych kilku próbach zapłodnienia.

Czynniki wpływające na skuteczność inseminacji

Duże znaczenie na powodzenie inseminacji ma jakość nasienia, szczególnie ruchliwość i budowa plemników. Pomyślność zabiegu zależy również od wieku kobiety, bowiem wyższą skuteczność inseminacji odnotowuje się u pacjentek poniżej 40 roku życia. Również bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja hormonalna, dzięki której można uzyskać maksymalnie trzy dojrzałe pęcherzyki.


Kolejne podejścia do inseminacji

Najwyższą skuteczność uzyskuje się po podjęciu od trzech do czterech prób inseminacji. Zabiegi można wykonywać w następujących po sobie cyklach miesięcznych. Zaleca się wykonanie maksymalnie 6 prób, bowiem dalsze podejścia dają już niższe szanse na ciążę. Jeżeli kolejne procedury nie przynoszą efektu do rozważenia pozostaje zapłodnienie za pomocą in vitro.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Skuteczność zabiegu w liczbach

Według raportu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE) z 2013 roku skuteczność inseminacji partnerskiej oraz małżeńskiej wynosi 12% dla kobiet poniżej 40 roku życia, zaś powyżej tego wieku powodzenie zabiegu to 8%. Dzięki procedurze z wykorzystaniem nasienia dawcy szansa na uzyskanie ciąży to 11% dla pacjentek po czterdziestce, a dla młodszych 20%.

Powiązane artykuły

W jakich sytuacjach inseminacja jest zalecana?

Zanim para przystąpi do procedury inseminacji domacicznej niezbędna jest konsultacja ze specjalistą leczenia niepłodności oraz wykonanie obowiązkowych badań. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego zarówno z kobietą, jak i mężczyzną oraz badań diagnostycznych przeprowadzonych u obojga partnerów.

Jak przebiega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna (IUI) jest bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem. Procedurę poprzedza stymulacja hormonalna, monitoring owulacji oraz preparatyka nasienia. Podanie wyselekcjonowanych plemników dokonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa zaledwie kilka minut.