Data publikacji: 2 września 2019 | Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 | 1 minuta czytania
Data publikacji: 2 września 2019 Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 1 minuta czytania
Jaka jest skuteczność inseminacji domacicznej (IUI)?
W skrócie Skuteczność inseminacji domacicznej (IUI) w dużym stopniu zależy od sytuacji medycznej zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Szanse na powodzenie zabiegu są najwyższe w pierwszych kilku próbach zapłodnienia.
Czynniki wpływające na skuteczność inseminacji
Duże znaczenie na powodzenie inseminacji ma jakość nasienia, szczególnie:
ruchliwość plemników
budowa plemników.
Pomyślność zabiegu zależy również od wieku kobiety, bowiem wyższą skuteczność inseminacji odnotowuje się u pacjentek poniżej 40 roku życia, tak jak to ma miejsce też w przypadku in vitro. Również bardzo ważna jest odpowiednia stymulacja hormonalna, dzięki której można uzyskać maksymalnie trzy dojrzałe pęcherzyki.
Inseminacja domaciczna uzyskuje najwyższą skuteczność po podjęciu od trzech do czterech prób. Zabiegi można wykonywać w następujących po sobie cyklach miesięcznych. Zaleca się wykonanie maksymalnie 6 prób, bowiem dalsze podejścia dają już niższe szanse na ciążę. Jeżeli kolejne procedury nie przynoszą efektu do rozważenia pozostaje zapłodnienie za pomocą in vitro.
Skuteczność zabiegu inseminacji w liczbach
Według raportu Europejskiego Towarzystwa Rozrodu i Embriologii (ESHRE) z 2013 roku skuteczność inseminacji partnerskiej oraz małżeńskiej wynosi:
12% dla kobiet poniżej 40 roku życia,
powyżej 40 roku życia powodzenie zabiegu to 8%.
Dzięki procedurze z wykorzystaniem nasienia dawcy szansa na uzyskanie ciąży to 11% dla pacjentek po czterdziestce, a dla młodszych 20%.
W każdej klinice leczenia niepłodności Bocian pacjenci mogą skorzystać zarówno z inseminacji, jak również z procedury in vitro.
Inseminacja – czy jest skuteczna?
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki, specjalista położnik. Pomaga pacjentom i leczy niepłodność stosując in vitro. Jest zastępcą dyrektora medycznego Klinik Bocian.