Stymulacja hormonalna przed inseminacją
Inseminację można przeprowadzić na cyklu naturalnym kobiety, ale zazwyczaj procedura odbywa się z użyciem leków. Poprzez stymulację hormonalną doprowadza się do wzrostu i dojrzewanie komórek jajowych. Dzięki kuracji można uzyskać 2-3 pęcherzyki, co może zwiększyć szansę na powodzenie inseminacji. Kobieta przyjmuje leki w formie zastrzyków lub tabletek od pierwszych dni cyklu, w którym jest zaplanowany zabieg.
Monitoring owulacji w ramach procedury inseminacji
W trakcie terapii hormonalnej pacjentka powinna zjawić się w klinice 2 lub 3 razy na tzw. monitoring cyklu. Podczas takiej wizyty lekarz za pomocą aparatu USG sprawdza wzrost i dojrzałość pęcherzyków. Pomocniczo wykonuje się również badanie z krwi w celu oznaczenia poziomu wybranych hormonów. Gdy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość, średnicę około 18-20 mm, planowane jest podanie leku w formie zastrzyku, wywołującego owulację (pęknięcie pęcherzyka). Od tego momentu zazwyczaj po upływie 24-36 godzin odbywa się inseminacja.
Zabieg inseminacji
Para podchodząca do procedury inseminacji musi posiadać wyniki:
- badania grupy krwi,
- aktualne badania wirusologiczne,
- w przypadku kobiet dodatkowo jeszcze cytologii i biocenozy pochwy.
Jeżeli inseminacja odbywa się z użyciem świeżego nasienia, partner powinien pojawić się w klinice 2 godziny przed planowanym zabiegiem w celu oddania materiału. Istotne jest, aby pacjent zachował wstrzemięźliwość seksualną od 3 do 5 dni oraz w tych dniach nie spożywał alkoholu. W laboratorium próbka jest odpowiednio przygotowywana:
- nasienie oczyszczane jest z bakterii,
- wybierane są najlepsze plemniki pod względem ruchliwości i budowy.
Inseminacja jest bezbolesna, nie wymaga znieczulenia, dlatego też kobieta nie musi specjalnie przygotowywać się do niej. Lekarz przy użyciu cienkiego katetera (cewnika/giętkiej rurki) wprowadza do jamy macicy spreparowane nasienie. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka odpoczywa kilka minut w pozycji leżącej, potem może udać się do domu.
Dwa tygodnie po inseminacji zalecane jest wykonanie badania z krwi Beta-hCG w celu potwierdzenia ciąży.
Inseminacja – czy jest skuteczna?
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki, Zastępca dyrektora medycznego Klinik Bocian. Specjalista leczenia niepłodności, za pomocą metod wspomaganego rozrodu, in vitro i IUI.