Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

W jakich sytuacjach inseminacja jest zalecana?

W skrócie Zanim para przystąpi do procedury inseminacji domacicznej niezbędna jest konsultacja ze specjalistą leczenia niepłodności oraz wykonanie obowiązkowych badań. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego zarówno z kobietą, jak i mężczyzną oraz badań diagnostycznych przeprowadzonych u obojga partnerów.

Męskie czynniki

Najczęściej zabieg jest zalecany w przypadku obniżonych parametrów nasienia, przy spełnieniu określonych warunków dotyczących odpowiedniej liczby ruchliwych oraz właściwie zbudowanych plemników. W spreparowanej próbce materiału do zabiegu powinno być co najmniej 1 mln/ml poruszających się plemników o prawidłowej morfologii. Inseminację stosuje się także przy zaburzeniach ejakulacji wynikających z natury anatomicznej, psychologicznej bądź neurologicznej, np. spowodowanych uszkodzeniem rdzenia kręgowego.


Kobiece czynniki

Inseminację wykonuje się również, gdy kobieta ma zdiagnozowaną endometriozę we wczesnym stadium rozwoju choroby. Kolejnym wskazaniem do zabiegu są zaburzenia owulacji. Dzięki stymulacji hormonalnej możliwe jest bowiem pobudzenie pęcherzyków do wzrostu. Lekarz może zalecić tę metodę leczenia niepłodności w sytuacji, gdy w śluzie kobiety obecne są przeciwciała przeciwplemnikowe, czyli kiedy nasienie mężczyzny nie jest tolerowane przez organizm partnerki.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Za pomocą inseminacji możliwe jest również zapłodnienie komórki jajowej, gdy występują nieprawidłowości w budowie narządu rodnego kobiety.

Inne zalecenia

Ponadto inseminacja jest rekomendowana przy niepłodności idiopatycznej, czyli o niewyjaśnionych przyczynach, a także gdy pacjenci nie mają możliwości współżycia, np. przez niepełnosprawność jednego z partnerów. Przeprowadzenie zabiegu może być również rozważane zanim zastosowana zostanie procedura in vitro.

Powiązane artykuły

Jak przebiega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna (IUI) jest bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem. Procedurę poprzedza stymulacja hormonalna, monitoring owulacji oraz preparatyka nasienia. Podanie wyselekcjonowanych plemników dokonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa zaledwie kilka minut.