Data publikacji: 2 września 2019 | Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 | 1 minuta czytania
Data publikacji: 2 września 2019 Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 1 minuta czytania
W jakich sytuacjach inseminacja jest zalecana?
W skrócie Zanim para przystąpi do procedury inseminacji domacicznej (IUI) niezbędna jest konsultacja ze specjalistą leczenia niepłodności oraz wykonanie obowiązkowych badań. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu inseminacji na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego zarówno z kobietą, jak i mężczyzną oraz badań diagnostycznych przeprowadzonych u obojga partnerów.
Męskie czynniki kwalifikujące do inseminacji
Najczęściej zabieg inseminacji jest zalecany w przypadku obniżonych parametrów nasienia, przy spełnieniu określonych warunków dotyczących odpowiedniej liczby ruchliwych oraz właściwie zbudowanych plemników. W spreparowanej próbce materiału do zabiegu powinno być co najmniej 1 mln/ml poruszających się plemników o prawidłowej morfologii. Inseminację stosuje się także przy zaburzeniach ejakulacji wynikających z:
natury anatomicznej,
psychologicznej
neurologicznej, np. spowodowanych uszkodzeniem rdzenia kręgowego.
Inseminacja wykonywana jest również, gdy kobieta ma zdiagnozowaną endometriozę we wczesnym stadium rozwoju choroby. Kolejnym wskazaniem do zabiegu są zaburzenia owulacji. Dzięki stymulacji hormonalnej możliwe jest bowiem pobudzenie pęcherzyków do wzrostu. Lekarz może zalecić tę metodę leczenia niepłodności w sytuacji, gdy w śluzie kobiety obecne są przeciwciała przeciwplemnikowe, czyli kiedy nasienie mężczyzny nie jest tolerowane przez organizm partnerki.
Za pomocą inseminacji możliwe jest również zapłodnienie komórki jajowej, gdy występują nieprawidłowości w budowie narządu rodnego kobiety.
Inne zalecenia do przeprowadzenie inseminacji
Ponadto inseminacja jest rekomendowana przy niepłodności idiopatycznej, czyli o niewyjaśnionych przyczynach, a także gdy pacjenci nie mają możliwości współżycia, np. przez niepełnosprawność jednego z partnerów. Przeprowadzenie zabiegu może być również rozważane zanim zastosowana zostanie procedura in vitro.
Inseminacja wskazania i przebieg
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki. Jest specjalistą ginekologii i położnictwa. Stosując in vitro, leczy niepłodność. Pełni rolę zastępcy dyrektora medycznego Klinik Bocian.