Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

In vitro i rozwój zarodków po transferze do jamy macicy

W skrócie Pierwsze dni rozwoju zarodka po transferze do jamy macicy to dla pacjentek zazwyczaj napięty okres pełen nowych doświadczeń, który przynosi również wiele obaw i wątpliwości. Zmiany, zachodzące wówczas w organizmie kobiety, są dość gwałtowne i następują szybko. Szacuje się, że zwykle mija ok. 10-12 dni, nim embrion w pełni się zaimplantuje, wówczas pacjentka będzie mogła wykonać test ciążowy.

Transfer zarodka - co się dzieje po transferze?

Po kluczowym etapie procedury zapłodnienia pozaustrojowego, transferu in vitro pacjentce zazwyczaj zaleca się przyjmowanie leków hormonalnych, które regulują ich poziom w organizmie i pozwalają zarodkowi na jak najbardziej optymalny rozwój. - Pacjentka po transferze nie powinna nadmiernie się przemęczać. Warto w tym czasie powstrzymać się od dźwigania ciężarów oraz uprawiania ekstremalnych sportów, nie należy także przegrzewać okolic narządów rodnych. Odpowiednia dieta, spokój są także wskazane, jak również stosowanie się do zaleceń lekarza, co do przyjmowania ściśle określonych leków. To zwiększa szanse na powodzenie procedury i prawidłowe zagnieżdżenie zarodka – zaznacza dr n. med. Olaf Lindert, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Katowicach.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
+48 22 300 50 90

Implantacja zarodka - stadia rozwojowe embrionów

Klinika leczenia niepłodności uważnie śledzi w laboratorium rozwój zarodka do momentu transferu. Pacjentki często zastanawiają się, co dzieje się z zarodkiem po przeniesieniu do jamy macicy. Kolejne dni to kontynuacja intensywnego jego rozwoju i próba zagnieżdżenia się w endometrium. Poszczególne fazy zależą od tego ile dni miał transferowany embrion.

W przypadku zarodków 2-3 dniowych:

  • 1 dzień po transferze – następuje dalszy podział zarodka.
  • 2 dzień po transferze – zarodek przekształca się w blastocystę.
  • 3 dzień po transferze – blastocysta wydostaje się z otoczki.
  • 4- 6 dzień po transferze – zarodek rozpoczyna proces implantacji - zagnieżdża się w śluzówce macicy i coraz głębiej wnika w endometrium.
  • 7-10 dzień po transferze – zagnieżdżony w endometriom macicy zarodek kontynuuje rozwój, rozpoczyna się produkcja HCG (hormonu gonadotropiny kosmówkowej).
  • 11 dzień po transferze – stężenie hormonu HCG w organizmie jest na tyle duże, że wskazane jest już wykonanie testu ciążowego.

W przypadku zarodków 5-6 dniowych, transfer blastocysty:

  • 1 dzień po transferze – blastocysta wydostaje się z otoczki.
  • 2-3 dzień po transferze – zarodek rozpoczyna implantację - zagnieżdża się w śluzówce macicy i coraz głębiej wnika w endometrium.
  • 5-8 dzień po transferze – zaimplantowany zarodek dalej się rozwija w endometrium macicy i rozpoczyna się produkcja hormonu HCG.
  • 9 dzień po transferze – stężenie hormonu HCG w organizmie jest na tyle duże, że można wykonać test ciążowy.

Oznaki ciąży - kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?

Weryfikacja beta-HCG po transferze jest ważnym momentem sprawdzającym efekt in vitro. Kobiety są wyczulone na wszelkie objawy, które mogłyby świadczyć o zagnieżdżającym się zarodku po transferze. Tymczasem implantacji w zasadzie nie czuć, niekiedy może pojawić się mało intensywne krwawienie implantacyjne. Kluczowy jest zatem test ciążowy, a najbardziej wiarygodny jest ten z krwi. Beta-HCG jest wykrywalna na bardzo wczesnym etapie ciąży – niekiedy zdarza się, że już w 7-8 dniu po przeniesieniu zarodków do jamy macicy test jest pozytywny.Oczekiwanie na wynik transferu jest niezwykle trudny dla par, stąd często za szybko decydują się na wykonanie testu, który może jeszcze nie pokazywać ciąży. Dlatego cierpliwość jest tutaj wskazana, bowiem aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, badanie należy wykonać nie wcześniej niż po 10-14 dniach od dnia punkcji – wyjaśnia dr n. med. Olaf Lindert z Kliniki Bocian w Katowicach.

Jak obliczyć wiek ciąży po transferze?

Zarówno ciąża po in vitro, jak i ta uzyskana w sposób naturalny jest liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na skutek stymulacji hormonalnej, stosowanej przed wykonaniem transferu, miesiączka niekiedy może ulec przesunięciu – wówczas za dzień owulacji przyjmuje się dzień punkcji jajników oraz zapłodnienia komórek jajowych. Od tego momentu należy odjąć 14 dni, by otrzymać hipotetyczny początek okresu, a jednocześnie datę, od której liczy się wiek ciąży po in vitro.

dr n. med. Olaf Lindert
Olaf Lindert

SPECJALISTA GINEKOLOGII
I POŁOŻNICTWA

Umów wizytę

Ginekolog-położnik, jak również dyrektor medyczny Kliniki Bocian w Katowicach. Jest specjalistą ds. leczenia niepłodności. Zajmuje się także wykonywaniem procedur in vitro oraz inseminacji.

Powiązane artykuły

Zobacz także