Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Laparoskopia ginekologiczna - wskazania i przebieg?

W skrócie Laparoskopia jest małoinwazyjną techniką operacyjną, która pozwala zbadać oraz wykryć nieprawidłowości w narządach wewnętrznych, a także umożliwia usunięcie patologicznych zmian. Zabieg jest również stosowany w leczeniu niepłodności oraz przy występujących zaburzeniach związanych z donoszeniem ciąży.

Wskazania do laparoskopii

Laparoskopię ginekologiczną można podzielić na diagnostyczną i leczniczą – inaczej nazywaną terapeutyczną. Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku niepłodności, dzięki niemu można sprawdzić budowę i drożność jajowodów, a także określić czy występują zrosty. Gdy pacjentka skarży się na bóle miednicy do rozważenia pozostaje również wykonanie bardziej szczegółowej diagnostyki poprzez laparoskopię. Przyczyną tych dolegliwości mogą być bowiem ogniska endometriozy, ciąża pozamaciczna, mięśniaki macicy, zrosty czy też torbiele jajnika. Często zdarza się, że w zaplanowanym zabiegu diagnostycznym lekarz dodatkowo usuwa zauważone patologiczne zmiany.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Laparoskopia przebieg

Pacjentka podczas laparoskopii jest znieczulona ogólnie. Operacja polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia w skórze brzucha specjalistycznego sprzętu z minikamerą oraz rurki, przez którą podaje się dwutlenek węgla. Pod wpływem gazu powłoki brzuszne zwiększają swoją objętość, dzięki temu lekarz może bez trudności wprowadzić mikronarzędzia. Minikamera laparoskopu pozwala na dokonywanie zbliżeń narządów, które są diagnozowane lub operowane, a obraz pokazywany jest na ekranie monitora. Po zabiegu lekarz usuwa gaz z jamy brzusznej, a powstałe po narzędziach nacięcia są zszywane. Pacjentka pozostaje w szpitalu na dwa lub trzy dni po operacji.

Powiązane artykuły

Jakie są objawy endometriozy?

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą mieć różne objawy. Często są one podobne do objawów występujących w innych schorzeniach ginekologicznych, co utrudnia zdiagnozowanie choroby, zwłaszcza w początkowym stadium. Ponadto choroba latami może rozwijać się bezobjawowo, a nasilenie symptomów nie odpowiada stopniowi jej zaawansowania.

Jakie badania wykrywają endometriozę?

Diagnostyka endometriozy jest bardzo skomplikowana, gdyż nasilenie objawów nie zawsze odpowiada stopniowi zaawansowania choroby. Czasem zdarza się, że choroba wykrywana jest przypadkiem np. podczas operacji chirurgicznych. Tylko dobry specjalista jest w stanie odpowiednio ją rozpoznać.