Co to jest laparoskopia ginekologiczna?
Laparoskopia za pomocą kamery pozwala uwidocznić narządy wewnętrzne, znajdujące się w jamie brzusznej i dokonać oceny tych narządów pod względem prawidłowości budowy i funkcjonowania. Laparoskopia ginekologiczna umożliwia zatem szczegółowe zbadanie narządu rodnego kobiety, zweryfikowanie prawidłowości budowy macicy, jajników, czy też jajowodów. Jeżeli zidentyfikowane zostaną tam nieprawidłowości, to za pomocą laparoskopii jest szansa przywrócenia właściwego funkcjonowania tych narządów.
Chociażby laparoskopia jajników umożliwia usunięcie torbieli i zrostów. Laparoskopię ginekologiczną można zatem podzielić na diagnostyczną oraz laparoskopię zabiegową. Jest to znacznie mniej inwazyjna technika w porównaniu do klasycznych operacji. Po zabiegu laparoskopii ginekologicznej pacjentkom pozostają tylko niewielki ranki po małych nacięciach 10-15 mm, przez które wprowadzane były do wnętrza brzucha narzędzia, czas rekonwalescencji jest znacznie krótszy, jak również niższe ryzyko pojawienia się ewentualnych powikłań.
Laparoskopia ginekologiczna wskazania
Zabieg wykonuje się najczęściej w przypadku niepłodności, dzięki niemu można sprawdzić budowę i drożność jajowodów, a także określić czy występują zrosty. Usuwane są też patologiczne zmiany, tak jak to dzieje się chociażby, gdy przeprowadzana jest laparoskopia torbieli jajnika.
W sytuacji, gdy pacjentka skarży się na bóle miednicy do rozważenia pozostaje również wykonanie bardziej szczegółowej diagnostyki, czasem w takim przypadku może być właśnie zalecona laparoskopia. Przyczyną tych dolegliwości mogą być bowiem:
Przyczyną tych dolegliwości mogą być bowiem:
- ogniska endometriozy,
- ciąża pozamaciczna,
- mięśniaki macicy,
- zrosty,
- torbiele jajnika.
Często zdarza się, że w zaplanowanym zabiegu diagnostycznym lekarz dodatkowo usuwa zauważone patologiczne zmiany. Dzięki temu pacjentka powtórnie nie musi poddawać się operacji, a pobrane tkanki mogą trafić do laboratorium w celu poddania ich szczegółowej analizie histopatologicznej.
Zabieg laparoskopii ginekologicznej - przebieg
Pacjentka podczas laparoskopii jest znieczulona ogólnie. Przebieg operacji laparoskopii polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcia w skórze brzucha specjalistycznego sprzętu z minikamerą oraz rurki, przez którą podaje się dwutlenek węgla. Pod wpływem gazu powłoki brzuszne zwiększają swoją objętość, dzięki temu lekarz może bez trudności wprowadzić mikronarzędzia. Minikamera laparoskopu pozwala na dokonywanie zbliżeń narządów, które są diagnozowane lub operowane, a obraz pokazywany jest na ekranie monitora. Po zabiegu lekarz usuwa gaz z jamy brzusznej, a powstałe po narzędziach nacięcia są zszywane. Pacjentka pozostaje w szpitalu na dwa lub trzy dni po operacji.
Laparoskopia ginekologiczna cena
Laparoskopię ginekologiczną wykonują lekarze Kliniki Bocian w Białymstoku. W przypadku skorzystania z refundacji cena laparoskopii ginekologicznej i diagnostycznej wynosi 3500 zł. Pacjentki korzystające z zabiegu wyłącznie na zasadach komercyjnych zapłacą za laparoskopię ginekologiczną 7000 zł. Na laparoskopię kieruje lekarz, wcześniej trzeba ustalić w klinice termin operacji.
Klinika leczenia niepłodności Bocian zachęca do zapoznania się z innymi artykułami nt. laparoskopii i diagnostyki niepłodności.
Wskazania do laparoskopii ginekologicznej
Ekspert: dr n. med. Grzegorz Mrugacz, dyrektor medyczny Kliniki Bocian, specjalista diagnostyki i leczenia niepłodności, także za pomocą in vitro z ponad 30-letnim doświadczeniem.