Jak grypa wpływa na płodność kobiet?
Grypa, jak i inne choroby, których objawem jest gorączka mogą zaburzyć cykl miesięczny kobiety, powodując jego wydłużenie lub skrócenie. Niejednokrotnie nie dochodzi wówczas do owulacji, a uzyskanie ciąży w cyklu bezowulacyjnym jest niemożliwe. Jeżeli nawet komórka jajowa zostanie uwolniona, może okazać się, że nie jest ona zdolna do zapłodnienia, bowiem utrzymująca się wysoka gorączka także negatywnie wpływa na jakość gamet. Co najważniejsze, wraz z ustąpieniem grypy, pełnym powrotem do zdrowia, płodność powinna wrócić do normy w kolejnym cyklu.
Jak gorączka oddziałuje na płodność mężczyzn?
Wysoka temperatura niestety nie sprzyja również plemnikom. Gorączka zaburza u mężczyzn spermatogenezę, czyli proces powstawania i dojrzewania plemników. W efekcie grypy w nasieniu może znajdować się mniej plemników, także ich jakość będzie gorsza. Z tego względu w trakcie stanów gorączkowych naturalne poczęcie dziecka może być utrudnione, jak również kilka tygodni po ustąpieniu infekcji wirusowej, gdyż cały proces dojrzewania plemników trwa około 70 dni.
Czy podczas grypy kobieta może podchodzić do in vitro?
Pojawienie się grypy w okresie przygotowań do in vitro na pewno nie jest komfortową sytuacją dla pacjentów. Postępowanie zależy zarówno od:
- przebiegu infekcji,
- ogólnego stanu zdrowia pacjentki,
- w jakim momencie pojawiła się choroba.
Jeżeli grypa występuje w chwili zaplanowanego rozpoczęcia stymulacji hormonalnej owulacji, wówczas lekarz może rozważyć przełożenie procedury in vitro na kolejny cykl. Pacjentka będzie mogła wówczas spokojnie zadbać o swoje zdrowie, stosując wskazane w przebiegu grypy leki. Trzeba bowiem pamiętać, że w trakcie stymulacji, jak również po transferze i we wczesnej ciąży wiele środków farmaceutycznych, w tym ibuprofen i leki przeciwwirusowe nie są wskazane.
Grypa i rozpoczęta stymulacja
Już rozpoczętej stymulacji zazwyczaj nie przerywa się, tym samym będzie ona kontynuowana aż do punkcji, mimo grypy u pacjentki. Trzeba jednak wtedy bardzo uważać na stosowane medykamenty i konsultować każde leczenie z lekarzem. In vitro umożliwia selekcję plemników o prawidłowej budowie, dlatego też nawet w przypadku wystąpienia grypy u partnera, będzie on mógł oddać nasienie niezbędne do zapłodnienia pobranych komórek jajowych. W zależności od nasilenia grypy, stanu zdrowia pacjentki lekarz decyduje, czy transfer zostanie przeprowadzony ze świeżych zarodków, czy też zarodki zostaną zamrożone i transferowane w późniejszym terminie.