Badanie HSG
Histerosalpingografia polega na wprowadzeniu przez drogi rodne kobiety środka kontrastującego w celu uzyskania dokładnego obrazu. W trakcie badania wykonuje się serię zdjęć rentgenowskich obrazujących przepływ środka przez narządy rodne. W prawidłowych warunkach powinien on przemieścić się od macicy, przez jajowody, do jamy brzusznej. Poprzez zdjęcia RTG lekarz może zaobserwować:
- czy podany kontrast przemieszcza się swobodnie
- czy został gdzieś częściowo lub całkowicie zablokowany.
Badanie drożności jajowodów metodą Sono-HSG
Kobiety mogą również skorzystać z nowoczesnych metod ultrasonograficznych. Nie narażają się wówczas na promieniowanie rentgenowskie. W przypadku sonohisterosalpingografii przepływ podanego kontrastu obserwowany jest za pomocą badania USG.
Badanie HSG, sono-HSG lub laparoskopia są zalecane pacjentkom w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że jajowody mogą funkcjonować nieprawidłowo. Do wykonania badania potrzebne jest skierowanie od lekarza ginekologa.
Laparoskopia przy badaniu drożności jajowodów
Niedrożność jajowodów można również ocenić za pomocą laparoskopii, jednak nie jest to metoda pierwszego wyboru. Jak każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań i wiąże się z ogólnym znieczuleniem. W trakcie laparoskopii istnieje natomiast możliwość usunięcia wykrytych zrostów.
Niedrożność jajowodów a ciąża
Ekspert: dr Arkadiusz Adamczyk, specjalista ginekologii i położnictwa. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności za pomocą metod wspomaganego rozrodu, m.in. in vitro.