Jak przygotować się do badania drożności jajowodów?
W skrócie Pacjentki kierowane są na badanie drożności jajowodów przez lekarza ginekologa. Zazwyczaj wykonuje się je w trakcie diagnostyki kobiecej niepłodności.
Termin badania drożności jajowodów
Badanie drożności jajowodów (m.in. sono-HSG) przeprowadzane jest zazwyczaj w pierwszej fazie cyklu kobiety, po ustaniu krwawienia i plamienia miesiączkowego, ale przed wystąpieniem owulacji. Zazwyczaj lekarz wykonuje je do 10 dnia cyklu miesięcznego.
Wymagane badania
W dniu badania pacjentka powinna wykonać badanie czystości pochwy (biocenozę pochwy), które przeprowadzane jest w celu oceny flory bakteryjnej. Pozwala również na wykrycie zakażeń i stanów zapalnych stanowiących przeciwwskazanie do wykonania drożności jajowodów. Lekarz może również zalecić oznaczenie beta HCG, żeby wykluczyć ciążę. Położna pobierze wymaz z pochwy i próbkę krwi, które trafią do oceny laboratoryjnej. W Klinikach Bocian pacjentki czekają na wynik kilkadziesiąt minut, dlatego też wystarczy, jak pojawią się w placówce godzinę przed ustalonym terminem badania drożności jajowodów.
Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Leki przeciwbólowe
Każdy z nas ma inny próg bólu, dlatego też dla niektórych kobiet badanie drożności jajowodów powoduje jedynie lekki dyskomfort, dla innych łączy się dolegliwościami bólowymi. Zaleca się, by pacjentki na godzinę przed badaniem przyjęły środek przeciwbólowy, który najlepiej na nią oddziałuje:
- ibuprofen,
- ketoprofen
- paracetamol.
Powinien on w dużej mierze zniwelować odczuwany ból. Przed badaniem drożności jajowodów pacjentka nie musi pozostawać na czczo, może zjeść wcześniej lekki posiłek. Powinna również podchodzić do badania z opróżnionym pęcherzem.
Znieczulenie do badania drożności jajowodów
Na życzenie pacjentki istnieje również możliwość zastosowana znieczulenia ogólnego przy wykonywaniu badania drożności jajowodów. Do niego trzeba się jednak odpowiednio wcześniej przygotować, wykonać odpowiednie badania i powstrzymać się od przyjmowania jakichkolwiek płynów i posiłków na 6 godzin przed badaniem. Znieczulenie ogólne jest jednak rzadko stosowane.
Niedrożność jajowodów a ciąża
Dr Arkadiusz Adamczyk, specjalista ginekologii i położnictwa. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności, także za pomocą in vitro.