Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Separacja plemników na gradiencie gęstości

W skrócie Technika separacji plemników z wykorzystaniem gradientu gęstości pozwala uzyskać odpowiednio spreparowane plemniki o prawidłowej ruchliwości i morfologii, które są wykorzystywane do procedur wspomaganego rozrodu – in vitro i inseminacji.

Jak przebiega procedura?

Świeży ejakulat otrzymany drogą masturbacji umieszczany jest w probówce zawierającej roztwory cząsteczek silikonu stabilizowane hydrofilnymi silanami o rosnącej gęstości.

Nasienie nawarstwiane jest na ułożone warstwowo roztwory i odwirowywane. Po odwirowaniu na dole probówki znajdują się najbardziej ruchliwe plemniki, natomiast w kolejnych warstwach pozostają osadzone:

  • plemniki uszkodzone,
  • płyn nasienny,
  • elementy komórkowe.

Do zabiegów inseminacji domacicznej lub procedury in vitro wykorzystuje się osad uzyskany po wirowaniu w gradiencie gęstości i dwukrotnie przepłukany.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Dla kogo metoda separacji plemników na gradiencie gęstości?

Selekcję z wykorzystaniem gradientu gęstości zaleca się przede wszystkim parom borykającym się z niepłodnością, która jest wywołana czynnikiem męskim. Stosuje się przy leczeniu słabych, ale nie skrajnych, parametrów nasienia, zwłaszcza przy słabej ruchliwości plemników przy wysokiej ich koncentracji. Ta metoda jest wskazana także, gdy nasienie zanieczyszczone jest komórkami lub leukocytami.

Jak się przygotować?

Mężczyzna który będzie oddawał nasienie do separacji plemników metodą gradientu gęstości powinien zachować od 3 do 5 dni abstynencji seksualnej. Wskazane jest, żeby w tych dniach nie spożywał alkoholu i ograniczał palenie papierosów.

Powiązane artykuły

image-undefined
Fertile Chip – innowacyjna metoda selekcji plemników

Fertile Chip to innowacyjna metoda selekcji, która umożliwia pozyskanie plemników o największym potencjale do zapłodnienia. Szczególnie polecana jest parom, u których problemy z płodnością po stronie męskiej są nasilone w stopniu od umiarkowanego po średnio zaawansowany. Wykorzystanie tej procedury w programie in vitro zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowych zarodków i zajście w ciążę.

Zobacz także