Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Fertile Chip – innowacyjna metoda selekcji plemników

W skrócie Fertile Chip to innowacyjna metoda selekcji, która umożliwia pozyskanie plemników o największym potencjale do zapłodnienia. Szczególnie polecana jest parom, u których problemy z płodnością po stronie męskiej są nasilone w stopniu od umiarkowanego po średnio zaawansowany. Wykorzystanie tej procedury w programie in vitro zwiększa szansę na uzyskanie prawidłowych zarodków i zajście w ciążę.

Jak przebiega Fertile Chip?

Nasienie sortuje się za pomocą specjalnego narzędzia mikroprzepływowego, które stanowi płytka składająca się z wielu kanałów i krypt.

Ma ona za zadanie naśladować procesy selekcji plemników jakie zachodzą w organizmie kobiety. Metoda ogranicza również szkodliwy wpływ obróbki nasienia związanej z wirowaniem. Innowacja tego sposobu polega na odtwarzaniu naturalnego ruchu plemników w drogach rodnych kobiety, które to ma imitować złożona budowa urządzenia. W trakcie ,,wędrówki’’ słabe plemniki są automatycznie eliminowane – do zbiornika końcowego docierają tylko te o najwyższej jakości, które następnie przeznacza się do zapłodnienia. Jest to alternatywa dla swim-up’u, - oraz metod selekcji wykorzystujących gradient gęstości.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Zastosowanie Fertile Chip u niepłodnych par

Fertile Chip zaleca się przede wszystkim parom borykającym się z niepłodnością, która jest wywołana czynnikiem męskim. Pomaga głównie przy nieprawidłowościach związanych z ruchliwością plemników (asthenozoospermia) bądź ich nieprawidłową morfologią (teratozoospermia), a także pozwala wyselekcjonować plemniki pod kątem fragmentacji DNA. Nie wykonuje się selekcji plemników za pomocą tej metody w przypadku skrajnie słabego nasienia, bowiem plemniki nie byłyby zdolne pokonać drogi przez kanaliki do komory wyjściowej.

Jak wpływa na skuteczność in vitro?

Nasienie wyselekcjonowane za pomocą Fertile Chip odznacza się znacznie wyższą ruchliwością plemników, a także większym ich odsetkiem o prawidłowej morfologii, wysokiej integralności DNA. W efekcie uzyskane zarodki lepiej się rozwijają, a co za tym idzie wzrasta szansa na uzyskanie ciąży.

Powiązane artykuły

Jak zwiększyć szanse powodzenia in vitro?

Embrioskop jest inkubatorem nowej generacji wykorzystywanym w procedurze in vitro. Pozwala w sposób zautomatyzowany dokonywać ciągłego monitoringu i oceny rozwoju zarodków.

Separacja plemników na gradiencie gęstości

Technika separacji plemników z wykorzystaniem gradientu gęstości pozwala uzyskać odpowiednio spreparowane plemniki o prawidłowej ruchliwości i morfologii, które są wykorzystywane do procedur wspomaganego rozrodu – in vitro i inseminacji.