Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

In vitro - protokół długi czy krótki?

W skrócie Procedura in vitro poprzedzona jest stymulacją hormonalną jajników w celu uzyskania optymalnej liczby komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Leczenie można przeprowadzić stosując różne protokoły w zależności od wskazań, określają one czas i sposób przeprowadzenia stymulacji hormonalnej. Najczęściej zastosowanie znajdują protokoły krótki lub długi.

Protokół krótki

W protokole krótkim cała procedura in vitro przeprowadzona jest w jednym cyklu miesięcznym. Stymulacja gonadotropinami zaczyna się 2-3 dnia cyklu. Lek powoduje wzrost pęcherzyków jajnikowych, podaje się go w formie zastrzyków podskórnych o ustalonej porze dnia. Od 6 dnia stymulacji gonadotropinami rozpoczyna się podawanie antagonistów gonadoliberyny (GnRh). Oddziałują one na przysadkę mózgową, za ich pomocą kontrolowany jest wyrzut hormonu luteinizującego (LH), który wpływa na czas wystąpienia owulacji. Stymulacja trwa zazwyczaj 10-12 dni, pacjentka w tym czasie jest regularnie monitorowana przez lekarza, który podczas wyznaczonych wizyt za pomocą badań USG i hormonalnych (estradiol, LH, progesteron) kontroluje wzrost pęcherzyków jajnikowych. Gdy wymiar największego pęcherzyka osiągnie ok 18mm, podawany jest zastrzyk indukujący pik owulacyjny LH i ostateczne dojrzewanie komórek jajowych. Po około dwóch dniach wykonywana jest punkcja jajników.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90


Protokół długi

W przypadku długiego protokołu cały proces związany ze stymulacją hormonalną trwa zazwyczaj 5-8 tygodni. Rozpoczyna się w cyklu miesięcznym poprzedzającym stymulację, wówczas pacjentka stosuje doustne tabletki hormonalne. Po około 14 dniach stosowania pigułek rozpoczyna przyjmowanie agonistów GnRH, a po kolejnych 14-20 dniach i przebytej miesiączce do leków dołączone są gonadotropiny.

Wówczas pacjentka, podobnie jak w przypadku protokołu krótkiego, jest regularnie kontrolowana przez lekarza, który w odpowiednim momencie podaje lek kończący stymulację i po dwóch dniach przeprowadza punkcję.

Wybór protokołu

Wyboru protokołu dokonuje lekarz m.in. na podstawie wieku, wyników badań hormonalnych, jak również indywidualnej sytuacji medycznej pacjentki. Lekarz precyzyjnie określa dawki wybranych leków, także na podstawie wyników badań biochemicznych i klinicznych może je zmniejszać lub zwiększać, dostosowując do potrzeb organizmu.

Powiązane artykuły

Jak przebiega procedura in vitro?

Lekarz kwalifikuje pacjentów do leczenia za pomocą in vitro na podstawie historii medycznej obojga partnerów, jak również wyników przeprowadzonych badań.

Na czym polega in vitro metodą ICSI?

Zapłodnienie in vitro metodą ICSI polega na wprowadzeniu plemnika bezpośrednio do cytoplazmy komórki jajowej. Procedura przeprowadzana jest w warunkach laboratoryjnych.