Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

In vitro – na czym polega procedura zapłodnienia pozaustrojowego?

W skrócie Procedura in vitro jest najbardziej zaawansowaną metodą leczenia niepłodności. Polega na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Lekarze zalecają tę metodę, gdy inne sposoby leczenia zachowawczego zawiodły.

Wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia procedury IVF (ang. in vitro fertilisation) są m.in. endometrioza, niedrożność jajowodów, obniżone parametry nasienia czy niepłodność idiopatyczna (o niewyjaśnionych przyczynach).

Kluczowe etapy in vitro

Procedura in vitro składa się z kilku etapów. Rozpoczyna ją stymulacja hormonalna kobiety, po której wykonywana jest punkcja jajników, następnie zapłodnienie komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych oraz transfer zarodków do jamy macicy. Uzyskanie ciąży weryfikowane jest poprzez oznaczenie poziomu hormonu β-HCG z krwi.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Rodzaje in vitro

Wyróżnia się kilka odmian procedury in vitro:

  • Klasyczny IVF – polega na umieszczeniu w naczyniu hodowlanym komórek jajowych wraz z odpowiednio spreparowanym nasieniem. Do zapłodnienia dochodzi samoistnie.

  • ICSI - polega na bezpośrednim wprowadzeniu plemnika do cytoplazmy komórki jajowej.

  • pICSI – odmiana klasycznej metody ICSI. Polega na selekcji plemników, które wykazują zdolność do wiązania się z kwasem hialuronowym.

  • IMSI – ta procedura jest wzbogaceniem procedury ICSI i polega na dokładniejszej selekcji morfologii plemników pod większym powiększeniem.

  • TESA – plemniki wykorzystywane w procedurze ICSI są pozyskiwane podczas zabiegu biopsji jąder

Kto może skorzystać?

W Polsce do leczenia metodą in vitro mogą podejść pary heteroseksualne – małżeństwa, jak i pozostające w związkach partnerskich.

Ekspert Kliniki Bocian: mgr Piotr Pietrewicz,
Embriolog

Powiązane artykuły

Jak przebiega procedura in vitro?

Lekarz kwalifikuje pacjentów do leczenia za pomocą in vitro na podstawie historii medycznej obojga partnerów. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego przebiega w kilku etapach. Rozpoczyna ją stymulacja hormonalna, następnie dochodzi do punkcji i procedur embriologicznych, zwieńczeniem całego procesu zapłodnienia in vitro jest transfer zarodka do jamy macicy.

In vitro - protokół długi czy krótki?

Procedura in vitro poprzedzona jest stymulacją hormonalną jajników w celu uzyskania optymalnej liczby komórek jajowych gotowych do zapłodnienia. Leczenie można przeprowadzić stosując różne protokoły w zależności od wskazań, określają one czas i sposób przeprowadzenia stymulacji hormonalnej. Najczęściej zastosowanie znajdują protokoły krótki lub długi.