Hormony tarczycy
Przysadkowy hormon TSH stymuluje pracę hormonów tarczycy trójjodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4). Spełniają one wiele funkcji w organizmie, odpowiadają m.in. za stan kości, skóry, prawidłowe działanie układu:
- krążenia,
- pokarmowego,
- nerwowego,
- rozrodczego.
W diagnostyce oznacza się poziom wolnych hormonów tarczycy (fT3, fT4), nie wiążących się z białkami poza gruczołem tarczowym.
Normy TSH, FT3 i FT4
Badanie hormonów tarczycy można wykonać w każdym dniu cyklu miesięcznego. Norma dla TSH wynosi 0,27-4,2 mlU/l, choć w przypadku kobiet starających się o dziecko najlepiej jak wynosi poniżej 2,5 mlU/l. Z kolei norma dla FT4 mieści się między 12 - 22 pmol/ml, z kolei dla FT3 w granicach 2,3–4,2 pmol/L przy prawidłowym poziomie TSH.
Nadczynność i niedoczynność tarczycy
Stan w którym występuje niedobór hormonów tarczycy określany jest niedoczynnością tarczycy. W takim przypadku może dojść do zaburzeń owulacji, zwłaszcza nieprawidłowego przebiegu drugiej fazy cyklu miesięcznego kobiety. Niedoczynność tarczycy zwiększa również ryzyko poronienia i porodu przedwczesnego. Do problemów z płodnością, zatrzymania owulacji może także doprowadzić nadczynność tarczycy. Zbyt duże stężenie hormonów tarczycowych może zaburzyć gospodarkę hormonalną, zmniejszyć ilość estrogenów w kobiecym organizmie.
Wskazania do badania
Badanie tarczycowe wykonywane są w diagnostyce niepłodności, w przypadku nieprawidłowego przebiegu cyklu miesięcznego. Hormony sprawdzane są także, gdy zauważalne jest nagłe pogorszenie samopoczucia, czy też występują problemy z przemianą materii.
Jak wykonuje się badanie hormonów tarczycy
Do oznaczenia hormonów tarczycowych konieczne jest pobranie próbki krwi, która podlega analizie w laboratorium. Do badania nie trzeba specjalnie przygotowywać się, można wykonać je o dowolnej porze dnia. W Klinice Bocian pacjentki otrzymują wynik już po około 1 godzinie.