Czynniki żeńskie
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do inseminacji są niedrożne jajowody - aby zabieg miał szanse się powieść musi funkcjonować przynajmniej jeden z nich. Nie mogą występować nieprawidłowości w narządzie rodnym kobiety, patologiczne zmiany, tj.
- mięśniaki,
- polipy,
- różnego rodzaju stany zapalne oraz zakażenia,
- zaburzenia w błonie śluzowej macicy.
Przeszkodą do zastosowania inseminacji może być także liczba pęcherzyków wytworzonych podczas stymulacji hormonalnej. Gdy na obrazie USG jest ich więcej niż trzy, lekarz może odroczyć zabieg ze względu na duże prawdopodobieństwo rozwoju ciąży mnogiej.
Inseminacji zwykle nie wykonuje się również u pacjentek w zaawansowanym wieku, ze względu na niższą skuteczność uzyskania ciąży. Przeciwwskazaniem jest również choroba nowotworowa lub krótko po przebytej chemio- bądź radioterapii.
Czynniki męskie
Inseminacja nie jest wykonywana w przypadku nieprawidłowego wyniku badania nasienia, gdy lekarz po analizie poszczególnych parametrów uzna, że nie zostanie osiągnięty zakładany cel. Dodatkowo zabiegu nie przeprowadza się, gdy w nasieniu występują bakterie.
Nieudane próby inseminacji
Z kolejnej procedury inseminacji rezygnuje się po maksymalnie sześciu nieudanych próbach. W takim wypadku lekarz zazwyczaj proponuje bardziej zaawansowaną metodą leczenia niepłodności, czyli in vitro.
Inseminacja – czy jest skuteczna?
Ekspert: dr n. med. Bartosz Pietrzycki. Jest specjalistą ginekologii i położnictwa w Klinice Bocian w Białymstoku. Zajmuje się leczeniem niepłodności, wykorzystując m.in. in vitro.