Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Co powoduje niedrożność jajowodów?

W skrócie Niedrożność jajowodów nie boli i nie daje charakterystycznych objawów, aż do momentu bezskutecznych starań o dziecko. Wiele kobiecych schorzeń może prowadzić do częściowego lub całkowitego zablokowania światła jajowodów, co w efekcie utrudnia, a nawet uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Do zablokowania światła jajowodów mogą przyczynić się poronienia, ciąże pozamaciczne, endometrioza, jak również przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej. Co więcej, niedrożność jajowodów niejednokrotnie spowodowana jest zakażeniami i chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak chociażby infekcjami wywołanymi przez Chlamydię. Nieprawidłowe funkcjonowanie jajowodów może być również efektem stanów zapalnych narządów miednicy mniejszej.


Blokada jajowodów

Wspomniane problemy i choroby mogą doprowadzić do powstania zrostów w obrębie jajowodów lub ich bezpośredniego otoczenia, jak również pojawienia się czopów śluzowych zamykających światło jajowodów. W takiej sytuacji plemnik nie może nawet przedostać się do komórki jajowej. Gdyby nawet doszło do zapłodnienia to w niedrożnym jajowodzie zarodek nie będzie miał odpowiednich warunków do rozwoju i do tego, by został bezpiecznie przetransportowany do jamy macicy.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Ekspert Kliniki Bocian: dr Arkadiusz Adamczyk
Specjalista ginekologii i położnictwa

Powiązane artykuły

Badanie drożności jajowodów – w jakim celu jest wykonywane?

Ocenę drożności jajowodów wykonuje się na podstawie histerosalpingografii (HSG), sonohisterosalpingografii (sono-HSG) lub laparoskopii. Badanie jest zalecane pacjentkom w przypadku diagnostyki niepłodności i pojawiających się problemów z zajściem w ciążę.