Słabe plemniki – przyczyny
Klinika leczenia niepłodności pozwala mężczyznom szybko zweryfikować ilość, ruchliwość i jakość plemników. Często, gdy wykonane badanie nasienia wykazuje nieprawidłowości, pacjenci zastanawiają się, czym są one spowodowane. Przyczyn może być wiele, zarówno za ten stan mogą odpowiadać przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe, zła dieta, przegrzewanie jąder, kontakt z niezdrowymi środkami chemicznymi. Po tym, jak minie pierwsze zaskoczenie złymi wynikami spermiogramu, pojawiają się kluczowe pytania. Jak wzmocnić plemniki? Jak zwiększyć ilość plemników? Jak zwiększyć ruchliwość plemników? Nie jest to wprawdzie łatwe, ale zastosowanie kilku wskazówek może w tym pomóc.
Jak wzmocnić plemniki?
Na pewno racjonalna, odpowiednio zbilansowana dieta, zgodna z zasadami zdrowego żywienia wspomoże płodność mężczyzn, zwłaszcza w procesie starania się z partnerką o ciążę. Myśląc o dziecku warto zawalczyć z nadwagą i otyłością, nadmiar kilogramów może bowiem wpływać na sprawność seksualną, ale też na jakość nasienia. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić zdrowe produkty bogate w selen, cynk, witaminę E, C, antyoksydanty, a także zawierające kwasy omega 3, które mogą wzmocnić plemniki. Jednocześnie trzeba wystrzegać się fast foodów, słodyczy, a także używek, w tym alkoholu i papierosów. Czasem sama dieta nie pomoże, niezbędna może okazać się suplementacja, którą najlepiej przeprowadzić pod okiem lekarza. Poza dietą mężczyźni powinni dbać o kondycję fizyczną, unikać przegrzewania jąder, a także zwrócić uwagę na swoje zdrowie psychiczne. Nadmiar stresu nie jest bowiem korzystna w codziennym życiu pary starającej się o dziecko, jak i dla plemników.
Aktywność fizyczna a jakość plemników
Utrzymanie ciała w odpowiedniej kondycji, w tym uprawianie sportu, wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym również na jakość nasienia. Taki tryb życia stabilizuje również gospodarkę hormonalną, która odgrywa istotną rolę w przypadku męskiej płodności. Dobre są zwłaszcza te aktywności fizyczne, które nie obciążają nadmiernie organizmu, pozwalają zachować właściwą wagę, lub stracić nadmiar kilogramów, jeżeli ktoś zmaga się z otyłością. Uważać natomiast trzeba na bardzo intensywne, wyczerpujące treningi, które mogą już nie sprzyjać płodności, a wręcz wpływać na obniżenie parametrów nasienia.
Seks a ruchliwość plemników
Para starająca się o dziecko powinna współżyć ze sobą nie tylko w dni płodne. Regularna aktywność seksualna poprawia bowiem jakość nasienia i pobudza jego produkcję. Zatem jak zwiększyć ruchliwość plemników? Zalecane jest uprawianie seksu 2-3 razy w tygodniu, dzięki temu plemnik będzie miał najlepsze parametry, zarówno pod względem ruchliwości, koncentracji i ruchu postępowego.
Kwas foliowy
O suplementowaniu kwasu foliowego często jest mowa w kontekście kobiet starających się o dziecko i będących w ciąży. Jest on natomiast również ważny dla organizmu mężczyzn.
Odpowiednia ilość kwasu foliowego w organizmie zapobiega chociażby ewentualnym zaburzeniom w strukturze materiału genetycznego nasienia.
Źródła kwasu foliowego:
- szpinak,
- brokuły,
- ryż,
- pomarańcze,
- banany,
- produkty zbożowe,
- kurza i wołowa wątróbka,
- jaja.
Selen i ruchliwość plemników
Wprawdzie selen nie występuje w organizmie w dużych ilościach, ale pełni w nim ważną funkcję, także w obszarze płodności mężczyzn. Poprawia ruchliwość plemników oraz ich liczebność. Wspiera także metabolizm testosteronu.
Źródła selenu:
- orzechy brazylijskie,
- nasiona słonecznika,
- owoce morza i ryby,
- drób,
- czosnek,
- cebula
- ryż brązowy.
Cynk
Cynk bierze udział w procesie spermatogenezy, czyli wytwarzania plemników, oddziałuje także na ich żywotność. Wpływa na wytwarzanie hormonów płciowych, a także na libido, i proces zapłodnienia. Niedobór tego mikroelementu może prowadzić do zaburzeń płodności.
Źródła cynku:
- nabiał,
- ryby,
- jaja,
- pestki dyni i słonecznika,
- szpinak,
- orzechy,
- mięso.
Witamina E
Witamina E polepsza jakość plemników. Co więcej, połączenie witaminy E z selenem może okazać się pomocne w leczenia raka prostaty, a nawet w uniknięciu zachorowania na ten nowotwór.
Źródła witaminy E:
- ryby,
- oleje roślinne,
- orzechy,
- papryka,
- szpinak,
- biała kapusta.
Witamina C
O korzystnym wpływie witaminy C na organizm słyszymy dosyć często, zwłaszcza w okresie wzmożonych przeziębień. Znacznie mniej osób wie, że witamina C chroni także DNA plemników przed niepożądanymi zmianami. Jest naturalnym antyoksydantem neutralizującym i usuwającym z organizmu wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Wspomaga również działanie witaminy E.
Źródła witaminy C:
- owoce dzikiej róży,
- czarne porzeczki,
- cytrusy,
- papryka,
- brukselka,
- szpinak,
- kalafior.
Badanie nasienia – test męskiej płodności
Mężczyźni, którzy chcą zweryfikować swoją płodność, jakość plemników, mogą wykonać badanie nasienia w każdej Klinice Bocian w Warszawie, Białymstoku, Katowicach, Poznaniu i Szczecinie. Wcześniej należy skontaktować się z wybraną placówką w celu rezerwacji terminu badania. Wynik pacjenci otrzymują w ciągu 3 godzin od przekazania próbki do laboratorium, gdzie przeprowadzane jest szczegółowe badanie nasienia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak zwiększyć ilość plemników? Jednak, gdy pojawią się nieprawidłowe wyniki warto skonsultować je m.in. z andrologiem, lekarzem specjalizującym się w leczeniu niepłodności.
Dieta przyszłego taty - jak powinna wyglądać?
Ekspert: Elżbieta Potentas, dietetyk, pomaga pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi, w tym również parom zmagającym się z problemem niepłodności.