Konsultacja wyjazdu z lekarzem
Zaleca się, by pacjentki spodziewające się dziecka konsultowały swoje plany wyjazdowe z lekarzem prowadzącym ciążę. Specjalista znając stan zdrowia kobiety i jej dziecka może stwierdzić, czy są jakiekolwiek przeciwskazania związane z podróżą, a także doradzić jak się do niej przygotować, jakich sytuacji niesprzyjających zdrowiu unikać, czy też jak rozpoznać i się zachować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Warto również przed wyjazdem sprawdzić, gdzie w miejscu do którego się wybieramy można zwrócić się w razie potrzeby o pomoc medyczną.
Etap ciąży a podróże
- I trymestr ciąży – pierwsze tygodnie ciąży to bardzo ważny czas dla rozwoju płodu, tworzą i rozwijają się wówczas narządy, dlatego też nie wskazane jest, by ten proces był narażony na dodatkowe czynniki chorobotwórcze, które można napotkać w egzotycznych krajach. Ponadto w pierwszym trymestrze jest też największe ryzyko poronienia, dobrze mieć w tym czasie łatwy dostęp do lekarza i opieki położniczej, gdy występują problemy.
- II trymestr ciąży – jest najbardziej dogodnym okresem na podróże przyszłych mam.
- III trymestr ciąży – zaawansowana ciąża wiąże się z ryzykiem przedwczesnego porodu, kobiety wówczas też już odczuwają coraz więcej dolegliwości, jak bóle kręgosłupa czy obrzęki nóg.
Wirusy, pasożyty i inne bakterie
Podczas egzotycznych podróży jest większa szansa na zarażenie się groźnymi wirusami, kontaktu z bakteriami i pasożytami nie występującymi w naszej strefie klimatycznej. Należy do nich chociażby wirus Zika.
Z uwagi na prawdopodobny związek pomiędzy zakażeniem tym wirusem, przenoszonym przez komary i występowaniem mikrocefalii (małogłowia) u rodzących się dzieci, zaleca się kobietom w ciąży, by rozważyły odłożenie podróży w rejony gdzie występuje ten wirus. Co więcej, WHO zaleca osobom powracającym z obszarów, gdzie występuje Zika odroczyć starania związane z poczęcie dziecka do 6 miesięcy po powrocie z podróży i stosowanie antykoncepcji w tym czasie. W przypadku mężczyzn, których partnerki są w ciąży zaleca się też stosowanie prezerwatyw w kontaktach seksualnych do momentu porodu, bowiem wirus Zika może być też przenoszony drogą płciową.
Kobiety w ciąży również powinny uważnie rozważyć wyjazd w regiony gdzie często występują przypadki zachorowania na malarię. Malaria może stanowić zagrożenie dla matki i dziecka, bowiem w wyniku tej choroby pasożytniczej istnieje zagrożenie poronienia, przedwczesnego porodu, a także powikłań zdrowotnych u nowo narodzonego dziecka.
Podróżując do krajów o niskich standardach sanitarnych warto zwłaszcza w ciąży dokładnie przestrzegać zasad bezpiecznego żywienia, by uniknąć chorób przenoszonych drogą pokarmową. Zmagając się z dosyć powszechną biegunką podróżnych, należy pamiętać, że nie wszystkie leki są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Co więcej, towarzyszące tej chorobie gorączka i odwodnienie w skrajnych przypadkach mogą zaburzyć krążenie krwi w łożysku, co negatywnie może wpłynąć na rozwój płodu.
Klimat i wysokość ma znaczenie
Kobiety spodziewające się dziecka trudniej znoszą pobyt w strefie gorącego klimatu, co też jest wynikiem obniżonej tolerancji na wysiłek, jak również przyspieszonej czynności serca. Nie służą im bardzo wysokie temperatury i wilgotność powietrza. Przyszłe mamy powinny ze szczególną uwagą dbać o dostarczanie odpowiedniej ilości płynów organizmowi, by uniknąć odwodnienia, zwłaszcza że w ciąży pragnienie zazwyczaj jest jeszcze zwiększone. Czynnikiem ryzyka dla kobiety w ciąży są też duże wysokości nad poziomem morza i zagrożenia związane z niedotlenieniem, które może spowodować zaburzenia krążenia między łożyskiem a płodem i tym samym zmniejszony dostęp tlenu dla dziecka. Za bezpieczny uważa się pobyt w górach do 2500 m n.p.m.
Przeciwwskazania do międzykontynentalnych podróży
Odległych wyjazdów powinny zwłaszcza unikać kobiety w ciąży zmagające się z chorobami przewlekłymi, jak chociażby:
- z wadami serca,
- ciężką anemią,
- zakrzepicą żylną.
Istnieją również pewne przeciwskazania położnicze m.in.
- zagrażające poronienia,
- przedwczesny poród,
- nadciśnienie tętnicze,
- krwawienia z macicy.
Każdy indywidualny przypadek powinien być jednak skonsultowany z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę.