Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Co oznacza wynik testosteronu?

W skrócie Testosteron jest podstawowym hormonem androgennym obecnym nie tylko w organizmie mężczyzn. W niewielkim stężeniu występuje u kobiet, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie jajników, poziom libido, jak również wytrzymałość kości.

Testosteron u kobiet

Młoda kobieta ma mniej więcej dziesięć razy mniej testosteronu niż mężczyzna w jej wieku. Jednak z biegiem lat poziom tego hormonu w organizmie kobiety wzrasta. Jajniki i nadnercza wytwarzają około połowy testosteronu krążącego w organizmie kobiety, reszta to efekt przekształcenia się innych hormonów. Zachowanie równowagi pomiędzy testosteronem i estrogenem jest niezwykle ważne dla utrzymania prawidłowej pracy jajników.

Normy testosteronu

Stężenie testosteronu w trakcie cyklu miesięcznego utrzymuje się na zbliżonym poziomie, jest nieco wyższy w okresie okołoowulacyjnym. Norma dla testosteronu wolnego wynosi <29,5 pmol/l, z kolei testosteronu całkowitego w przypadku kobiety 0,084 - 0,481 ng/ml. Zazwyczaj badanie testosteronu wolnego zlecane jest, gdy poziom testosteronu całkowitego budzi wątpliwości.

Nieprawidłowe stężenie testosteronu

Zbyt duże stężenie testosteronu u kobiet może prowadzić do zmiany w wyglądzie i zachowaniu.

Rozwój męskich cech manifestuje się nadmiernym owłosieniem twarzy i innych części ciała, łysieniem androgenowym, czy też obniżonym tonem głosu. Nadwyżka testosteronu również prowadzi do występowania trądziku i problemów z nadwagą oraz nadpobudliwością. Nadmiar testosteronu może pojawiać się u kobiet borykających się z zespołem policystycznych jajników (PCOS), jak również w przypadku występowania guzów jajnika, nadnercza. Objawy niedoboru testosteronu są u kobiet dyskretniejsze, mogą pojawiać się zaburzenia pamięci, koncentracji, bywają też mylone z innymi schorzeniami.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Wskazania do badania testosteronu

Badanie testosteronu zleca się w diagnostyce niepłodności, w przypadku występowania nieregularnych miesiączek i zaburzeń owulacji. Hormon ten także jest sprawdzany, gdy u kobiet pojawiają się męskie cechy wyglądu.

Jak wykonuje się badanie testosteronu

Do oznaczenia testosteronu niezbędne jest pobranie próbki krwi, która podlega analizie w laboratorium. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, można wykonać je o dowolnej porze dnia.


Na badanie testosteronu można zgłosić się do każdej Kliniki Bocian. Wynik jest już znany po około 1 godzinie i zawsze warto go skonsultować z lekarzem przy najbliższej wizycie.

Powiązane artykuły

Jakie hormony sprawdzają kobiecą płodność?

Problemy z zajściem w ciążę mogą wynikać z nieprawidłowo funkcjonującej gospodarki hormonalnej. Ma ona ogromny wpływ zarówno na przebieg cyklu miesięcznego, jak również na utrzymanie ciąży we wczesnym etapie. Kobieca niepłodność często powiązana jest właśnie z zaburzeniami hormonalnymi.

Po co bada się hormony tarczycy w diagnostyce niepłodności?

Funkcjonowanie tarczycy sprawdza się na podstawie badania hormonu tyreotropowego (TSH), który jest wytwarzany przez przysadkę mózgową oraz wolnej tyroksyny (fT4) i trójjodotroniny (fT3), hormonów wytwarzanych przez gruczoł tarczowy. Hormony tarczycy mają wpływ na przebieg cyklu miesięcznego, a ich nieprawidłowy poziom może być przyczyną niepłodności.