Estradiol, co to jest?
Estradiol należy do podstawowej grupy żeńskich hormonów płciowych wpływających na rozrodczość. Jest produkowany głównie w jajnikach przez komórki ziarniste dojrzewającego pęcherzyka Graafa, a także przez ciałko żółte i w niewielkich ilościach przez nadnercza. W naturalnym cyklu hormon ten pełni rolę promotora wzrostu endometrium.
Dzięki niemu po miesiączce odbudowuje się endometrium, uzyskuje ono odpowiednią grubość, a to wszystko po to by przygotować macicę do owulacji i przyjęcia zarodka. Estradiol łączony jest głównie z kobietami, ale hormon ten posiadają także mężczyźni, chociaż w znacznie mniejszej ilości.
Stężenie E2 zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Poziom estradiolu jest najniższy podczas miesiączki, a także we wczesnej fazie folikularnej. Zaczyna rosnąć wraz z rozwojem pęcherzyków jajnikowych i osiąga najwyższą swoją wartość w czasie owulacji, przed pikiem LH. Potem spada, ale nadal w mniejszej ilości jest wytwarzany przez ciałko żółte.
Funkcje estradiolu
Estradiol jest bardzo ważnym hormonem, w kobiecym organizmie, dlatego też klinika leczenia niepłodności zazwyczaj zleca jego badanie w trakcie diagnostyki płodności. Estradiol odpowiada za:
- rozwój narządów płciowych,
- drugorzędowych cech płciowych,
- rozrost endometrium.
Przede wszystkim estradiol ma wpływ na regulację cyklu miesiączkowego, oddziałuje na mięśnie gładkie macicy oraz jajowody. Jest również ważny dla procesu zagnieżdżania się zarodka w jamie macicy, jak i dalszego utrzymania ciąży.
Estradiol normy
Najczęściej badanie E2 wykonuje się razem z FSH między 2. a 5. dniem cyklu. Jego oznaczenie jest istotne chociażby w przypadku procedury in vitro lub inseminacji. Wynik razem z FSH i LH pozwala oszacować szanse na powodzenie metod wspomaganego rozrodu. Z kolei przed owulacją sprawdza się poziom estradiolu dla oceny wzrostu pęcherzyków jajnikowych. Wówczas wysoki wynik oznacza, że pęcherzyk osiągnął odpowiedni stopień rozwoju przed wywołaniem owulacji.
Normy estradiolu zależą od fazy cyklu:
faza folikularna: | 12,5 – 166 pg/ml |
owulacja: | 85,8 – 498 pg/ml |
faza lutealna: | 43,8 – 211 pg/ml |
---|
Interpretując wynik należy zwrócić uwagę na zakres wartości referencyjnych podawanych przez laboratorium diagnostyczne, w którym wykonywane zostało badanie.
Wysoki estradiol
Wynik przekraczający normy może pojawić się u osób chorujących na nadczynność tarczycy, czy też zmagających się z nowotworami np. jajników. Może być także efektem przyjmowania leków hormonalnych zawierających estradiol. Warto zwrócić uwagę na objawy mogące świadczyć o wysokim estradiolu, do nich należą chociażby:
- nieregularne cykle miesięczne,
- zmęczenie i wahania nastroju,
- bóle głowy, migreny,
- nadmierny przyrost masy ciała,
- powiększenie piersi.
Niski estradiol
Z kolei zbyt niski poziom estradiolu może występować m.in. przy niedoczynności jajników. Wówczas charakterystycznym objawem niskiego estradiolu mogą być nieregularne miesiączki, a nawet ich brak. Co więcej na niedobór estradiolu mogą wskazywać:
- częste zakażenia dróg moczowych,
- ból podczas stosunku,
- suchości pochwy,
- wahaniami nastroju, ogólne zmęczenie,
- uderzenia gorąca.
Estradiol w ciąży
Wysoki poziom estradiolu utrzymuje się u kobiet w ciąży i jest to wówczas stan naturalny. W trakcie ciąży synteza estradiolu odbywa się przez łożysko. Wzrost hormonu następuje regularnie, tym samym estradiol w ciąży najwyższe stężenie osiąga w III trymestrze.
Wskazania do badania estradiolu
Estradiol sprawdzany jest przede wszystkim:
- w diagnostyce niepłodności,
- przy nieprawidłowych cyklach miesięcznych,
- podejrzeniach zaburzeń dojrzewania płciowego.
Hormon ten badany jest również podczas monitoringu owulacji, u pacjentek poddawanych stymulacji hormonalnej do procedury wspomaganego rozrodu – in vitro lub inseminacji.
Estradiol badanie – jak się wykonuje?
Oznaczenie estradiolu wykonuje się w laboratorium z pobranej próbki krwi. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do badania, nie trzeba być na czczo.
Badanie estradiolu można wykonać w każdej placówce Kliniki Bocian, a wynik jest już znany po około 1 godzinie. Warto omówić go z lekarzem ginekologiem. Należy poinformować lekarza o fazie cyklu, gdy było wykonywane badanie, jak również o przyjmowanych lekach hormonalnych, które mogły mieć wpływ na wynik badania estradiolu.