Biocenoza pochwy - przyczyny zaburzeń
Prawidłowa flora bakteryjna pochwy zawiera pałeczki kwasu mlekowego, które tworzą kwaśne środowisko zapobiegające rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów. W pochwie znajdują się również niewielkie ilości grzybów i bakterii beztlenowych. W sytuacji, gdy ich proporcje zostają zaburzone, dochodzi do infekcji i stanów zapalnych. Mogą one być spowodowane m.in.:
- spadkiem odporności,
- ciążą,
- przekwitaniem,
- antybiotykoterapią,
- aktywnością seksualną,
- infekcjami układu moczowego.
Biocenoza pochwy a wskazania do jej wykonania
Badanie czystości pochwy zalecane jest szczególnie w sytuacji podejrzenia występowania chorobotwórczych bakterii i grzybów. Warto wykonać to badanie, gdy pacjentka doświadcza:
- pieczenia i świądu okolic intymnych,
- upławów, szczególnie takich o intensywnym zapachu i kolorze,
- bólu podczas oddawania moczu.
- Przeprowadzenie badania biocenozy pochwy wskazane jest również w przypadku kobiety w ciąży, a także w trakcie leczenia niepłodności. Brak stałego, kwaśnego pH, prawidłowej flory bakteryjnej, jak również gwałtowne zmiany hormonalne mogą prowadzić do infekcji intymnych, utrudniających bezpieczne zapłodnienie i przebieg ciąży - tłumaczy dr Grzegorz Sitkowski, ginekolog-położnik z Kliniki Bocian w Poznaniu.
Badanie czystości pochwy jest również konieczne w przypadku inseminacji i in vitro, może być również zalecane przy badaniu drożności jajowodów – Sono HSG.
Przygotowanie do badania czystości pochwy
Kobieta, która przygotowuje się do badania czystości pochwy powinna pamiętać o kilku zasadach, by wynik badania był wiarygodny:
- nie wykonywać wymazu pochwy w trakcie miesiączki,
- dwa dni przed badaniem czystości pochwy wstrzymać się od współżycia,
- przed badaniem nie stosować leków dopochwowych i nie wykonywać irygacji pochwy,
- nie realizować badania podczas antybiotykoterapii,
- w dniu pobrania wymazu należy umyć okolice intymne.
W przypadku potrzeby pobrania materiału z cewki moczowej - w miarę możliwości unikać oddawania moczu na 3 godziny przed wizytą. Lekarz bądź położna powinni zostać poinformowani podczas wywiadu medycznego o stosowanej antykoncepcji, przyjmowanych lekach oraz ewentualnych dolegliwościach.
Biocenoza pochwy – przebieg badania
Wyspecjalizowanym miejscem, w którym można poddać się badaniu na czystość pochwy jest klinika leczenia niepłodności. Podczas badania pacjentka nie odczuwa bólu. Wykorzystuje się do niego wziernik, za pomocą którego uwidacznia się szyjkę macicy, a następnie przy wykorzystaniu specjalnej pałeczki lub wacika pobierany jest materiał. Przekazywany jest on na specjalnym szkiełku do laboratorium, gdzie poddawany jest analizie mikrobiologcznej.
Stopień czystości pochwy- interpretacja
Najpopularniejszym sposobem, aby analizować stopień czystości pochwy jest klasyfikowanie badania według oceny jednego ze stopni skali wg Kuczyńskiej:
- I stopień – prawidłowy skład wymazu, dużo pałeczek kwasu mlekowego, dzięki którym flora fizjologiczna zachowuje kwasowy odczyn (3,5 ‑ 4,2 pH),
- II stopień – zdrowy stan biocenozy pochwy, z nielicznym występowaniem bakterii i leukocytów,
- III stopień – wymaga leczenia, za niski poziom pałeczek kwasu mlekowego i przewaga leukocytów, co świadczy o rozwoju stanu zapalnego,
- IV stopień – brak pałeczek kwasu mlekowego, liczne chorobotwórcze patogeny i grzyby, leukocyty w znacznej liczbie.
Podczas badania na czystość pochwy w przypadku osiągnięcia wyników w stopniu trzecim i czwartym należy poddać się leczeniu. - Wykonanie posiewu z antybiogramem pozwala ustalić z jakiego rodzaju zakażeniem bakteryjnym, grzybicznym, czy też pierwotniakowym mamy do czynienia. Do najczęściej diagnozowanych stanów zapalnych należą: chlamydioza, grzybica pochwy, zakażenie gronkowcem złocistym, zakażenie bakterią Escherichia coli oraz nosicielstwo GBS – dodaje dr Grzegorz Sitkowski z Kliniki Bocian w Poznaniu.
Badanie biocenozy pochwy - cena
Aby wykonać badanie czystości pochwy nie jest konieczne skierowanie od lekarza. Badanie można wykonać w każdej Klinice Bocian w cenie 50 zł. Wynik może być już znany tego samego dnia.