Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Badanie beta-HCG – kiedy można stwierdzić ciążę?

W skrócie Beta-HCG stanowi jeden z najważniejszych hormonów kobiecych, który podtrzymuje i pozwala kontrolować przebieg ciąży. Jest wydzielany przez zagnieżdżony zarodek, aż do momentu, gdy ciałko żółte nie przekształci się w łożysko – później tę funkcję przejmuje jego kosmówka. Stymuluje on także jajniki do produkcji drugiego niezwykle istotnego hormonu, jakim jest progesteron. Badanie beta-HCG umożliwia nie tylko stwierdzenie ciąży, lecz także wykrycie zagrożeń z nią związanych.

Jak oznaczyć beta HCG?

Hormon ten przenika zarówno do moczu, jak i do krwi, co oznacza, że możliwa jest diagnostyka ciąży pod dwoma kątami. Większość kobiet najczęściej korzysta z relatywnie najszybszej metody, jaką jest test z moczu. Można wykonać go już po dwóch tygodniach od zapłodnienia, nie jest to jednak najskuteczniejszy sposób. Wynik domowego badania należy potwierdzić później w laboratorium, poddając analizie próbkę krwi – to zdecydowanie dużo czulsze badanie, którego miarodajność wynosi niemal 100%.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Kiedy wykonać badanie beta-HCG?

Chociaż beta-HCG jest wykrywalna już na bardzo wczesnym etapie ciąży, jej badanie należy wykonać nie wcześniej niż w terminie spodziewanej miesiączki, a najlepiej po 10-14 dniach od tego momentu; wówczas da on najbardziej wiarygodny wynik.

Jak obliczyć wiek ciąży?

Zarówno ciąża po in vitro, jak i ta uzyskana w sposób naturalny jest liczona od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Na skutek stymulacji hormonalnej, stosowanej przed wykonaniem transferu, miesiączka niekiedy może ulec przesunięciu – wówczas za dzień owulacji przyjmuje się dzień punkcji jajników oraz zapłodnienia komórek jajowych. Od tego momentu należy odjąć 14 dni, by otrzymać hipotetyczny początek okresu, a jednocześnie datę, od której liczy się wiek ciąży po in vitro.

Jak powinna rosnąć beta-HCG? Normy i interpretacja wyników

Po wykonaniu testu beta-HCG z pobranej próbki krwi i stwierdzeniu ciąży, jej wartość podwaja się średnio co 48 godzin. Kulminację osiąga w 10. tygodniu – tak duży przyrost utrzymuje się nawet do 12. tygodnia, po którym zaczyna stopniowo maleć. Jest to naturalny stan rzeczy i nie oznacza ryzyka utraty ciąży, o ile jej poziom nie spada poniżej 5 mlU/ml.


Prawidłowe wartości dla ciąży pojedynczej wynoszą:

3 tydz. ciąży 5,8 – 71,2 mlU/ml
4 tydz. ciąży 9,5 – 750 mlU/ml
5 tydz. ciąży 217 – 7 138 mlU/ml
6 tydz. ciąży 158 – 31 795 mlU/ml
7 tydz. ciąży 3 697 – 163 563 mlU/ml
8 tydz. ciąży 32 065 – 149 571mlU/ml
9 tydz. ciąży 63 803 – 151 410 mlU/ml
10 tydz. ciąży 46 509 – 186 977 mlU/ml

Beta-HCG a wykrywanie nieprawidłowości

Oprócz znamiennej, niezastąpionej roli przy oznaczaniu ciąży, na podstawie analizy stężenia tego hormonu we krwi można zdiagnozować nieprawidłowości takie jak:

  • ciąża wysokiego ryzyka (pozamaciczna, mnoga) – w obu przypadkach zazwyczaj już na samym początku odnotowuje się wartości wyższe nawet trzy- bądź dziesięciokrotnie niż przy zdrowej ciąży pojedynczej. Diagnostykę ciąży pozamacicznej warto uzupełnić o badanie USG; jeśli w macicy nie jest widoczny zarodek, a dodatkowo gdy występuje silny ból brzucha, gorączka, krwawienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem,

  • poronienie – przy jego wystąpieniu poziom beta-HCG zwykle spada poniżej 5 mlU/ml,

  • choroby trofoblastyczne (np. zaśniad groniasty) – podobnie jak przy ciążach wysokiego ryzyka, schorzenia typu trofoblastycznego objawiają się bardzo szybkim przyrostem beta-HCG, która często przekracza 500 000 mlU/ml,

  • wady rozwojowe płodu (szerokie zastosowanie przy teście podwójnym PAPP-A).

Gdzie wykonać badanie?

Do przeprowadzenia badania beta-HCG nie jest potrzebne skierowanie od lekarza. Można je wykonać w dowolnej placówce Kliniki Bocian. Wynik jest już znany po około 1 godzinie.

Powiązane artykuły

Czy USG w ciąży jest szkodliwe dla dziecka?

Lekarze wykonujący badanie USG ciężarnej często spotykają się z pytaniem - czy to nie zaszkodzi mojemu dziecku? Krąży bowiem wiele mitów dotyczących szkodliwości ultradźwięków. Obawa ta jest zrozumiała, ponieważ każdy rodzic chce chronić swoje dziecko przed wszelkim ryzykiem, które miałoby jemu zagrażać. Warto zatem wiedzieć, jak ta kwestia rzeczywiście wygląda od strony medycznej.

Metody rozpoznania dni płodnych i owulacji

Określenie dni płodnych pozwala kobiecie świadomie planować macierzyństwo i zwiększyć szanse na uzyskanie ciąży parom starającym się o dziecko. Istnieje kilka metod sprawdzania kiedy występują dni płodne, różnią się one nie tylko techniką, ale i dokładnością uzyskiwanych informacji.