Data publikacji: 4 grudnia 2019 | Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 | 2 minuty czytania
Data publikacji: 4 grudnia 2019 Data aktualizacji: 28 stycznia 2025 2 minuty czytania
Asthenozoospermia a szanse na naturalną ciążę
W skrócie Asthenozoospermia objawia się nieprawidłową ruchliwością plemników w nasieniu, co powoduje zaburzenie ich funkcjonowania, a tym samym utrudnia zapłodnienie komórki jajowej. Wykrywana jest za pomocą podstawowego badania nasienia, czyli spermiogramu.
Według wartości referencyjnych podanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z 2010 roku norma zostaje spełniona, gdy w ejakulacie znajduje się co najmniej 32% plemników o ruchu szybkim i wolnym (A + B). Odchylenia od przyjętych norm wskazują na asthenozoospermię. Warto przy tym pamiętać, że badanie nasienia wymaga odpowiedniego przygotowania się, żeby wynik był miarodajny. Na 2-7 dni przed oddaniem próbki materiału do analizy mężczyzna powinien zachować abstynencję seksualną, a także ograniczyć lub całkowicie wykluczyć używki w tym czasie.
Asthenozoospermia powstaje zazwyczaj w skutek niesprzyjającego stylu życia, może być również efektem chorób.
Wśród głównych czynników wymienia się:
korzystanie z używek,
przegrzewanie jąder,
nieprawidłową dietę,
infekcje bakteryjne i wirusowe oraz zaburzenia autoimmunologiczne w obrębie układu rozrodczego,
zespół Kartagenera,
żylaki powrózka nasiennego,
mutacje genowe związane z budową witki plemnika,
obecność przeciwciał przeciwplemnikowych.
Asthenozoospermia - leczenie zaburzeń
Kluczową czynnością, którą należy wykonać, aby poprawić stan jakości plemników w nasieniu, jest przede wszystkim zmiana swoich nawyków, a także stylu życia na zdrowszy. Zakłada to konieczność porzucenia używek i przejście na dietę. Ważne, by zawierała ona niezbędne witaminy i minerały, a dodatkowo była wzbogacana preparatami zawierającymi karnitynę i antyoksydanty. Istotne jest również rozpoznanie i leczenie potencjalnej przyczyny zaburzenia.
Szanse na ojcostwo przy asthenozoospermii
Asthenozoospermia może znacznie utrudniać parze starania o dziecko. W niektórych przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie mężczyzny poprzez odpowiednio dobraną suplementację i tym samym naturalne poczęcie dziecka – wówczas niezwykle istotna jest szybka reakcja na otrzymaną diagnozę i podjęcie właściwych kroków ku poprawie płodności. Zwlekanie może doprowadzić do zaostrzenia dolegliwości, w takich przypadkach pozostają do rozważenia techniki wspomaganego rozrodu - in vitro.
Diagnostyka męskiej niepłodności – od czego zacząć?
Ekspert: dr Jarosław Niemoczyński, specjalista ds. diagnostyki i leczenia niepłodności, uwzględniając in vitro. Jest dyrektorem medycznym Kliniki Bocian w Warszawie.