Wskazania do skorzystania z komórek dawczyni
Z komórek jajowych dawczyń mogą skorzystać pary, w przypadku których partnerki nie mają własnych oocytów, bądź posiadają niewystarczającej jakości komórki jajowe, by mogło dojść do zapłodnienia lub prawidłowego rozwoju zarodka. Niejednokrotnie za ten stan odpowiadają:
- przebyte terapie onkologiczne,
- zaburzenia genetyczne,
- przedwczesne wygasanie czynności jajników.
Wskazaniem do skorzystania z komórek jajowych dawczyni mogą być również wielokrotne poronienia lub nieudane próby zapłodnienia pozaustrojowego.
Zostać dawczynią
Dawczyniami komórek jajowych zostają młode, w pełni zdrowe kobiety. Zanim zostaną zakwalifikowane do programu dawstwa komórek jajowych przechodzą szczegółowe badania sprawdzające stan ich zdrowia. Muszą mieć prawidłowe wyniki m.in.
- cytologii,
- hormonów,
- morfologii,
- badań w kierunku chorób zakaźnych,
- kariotypu.
Ponadto przeprowadzany jest również wywiad w kierunku chorób genetycznych, zaburzeń neurologicznych i psychicznych. Wskazana jest również konsultacja psychologiczna. Dopiero pozytywne przejście całego procesu kwalifikacyjnego pozwala kobiecie zostać dawczynią komórek jajowych. W odpowiednim czasie poddawana jest stymulacji hormonalnej, w trakcie której dochodzi do wzrostu i dojrzewania kilku, czasem kilkunastu komórek jajowych. Pobierane są w wyznaczonym terminie za pomocą punkcji jajników. Jest to krótki, bezbolesny zabieg, wykonywany w pełnym znieczuleniu.
Jak wygląda procedura in vitro z komórką dawczyni?
Odpowiednia dawczyni, której dane pozostają anonimowe, wybierana jest na podstawie cech fenotypowych m.in.:
- grupy krwi,
- koloru oczu,
- włosów,
- wzrostu,
- wagi,
- budowy ciała.
Procedura in vitro może być przeprowadzana zarówno z bezpośrednio pobranych komórek jajowych dawczyni, jak i mrożonych oocytów. Zostaną one połączone z plemnikami partnera w warunkach laboratoryjnych. Transfer zazwyczaj jednego lub dwóch zarodków może odbyć się podczas cyklu naturalnego biorczyni lub wspomaganego za pomocą stymulacji hormonalnej. W tym drugim przypadku pacjentka otrzymuje odpowiednie preparaty hormonalne mające na celu przygotowanie błony śluzowej macicy - endometrium - do zagnieżdżenia się zarodka. Następnie po ok. 14 dniach od transferu pacjentka powinna wykonać test ciążowy w postaci badania krwi dla oznaczenia poziomu beta hCG. W przypadku, gdy w procesie zapłodnienia powstała większa liczba zarodków wówczas są one poddane procesowi witryfikacji, czyli zamrożenia w celu wykorzystania ich w przyszłości.
Więcej o programie in vitro z komórkami jajowymi anonimowej dawczyni w Klinice Bocian