In vitro i nacięcie osłonki zarodka - Assisted Hatching
W skrócie Wspomagane wylęganie zarodka (ang. Assisted Hatching – AH) jest dodatkową procedurą stosowaną podczas in vitro, która przy określonych wskazaniach może wspierać proces implantacji. Ma ona za zadanie zwiększyć skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego, a tym samym szansę na uzyskanie ciąży. Nacięcie osłonki przejrzystej lub zmniejszenie jej grubości przeprowadzane jest w laboratorium embriologicznym, bezpośrednio przed transferem zarodka do jamy macicy.
Na czym polega Assisted Hatching?
Rosnąca blastocysta, zanim rozpocznie implantację, czyli zagnieżdżanie się w endometrium, musi przebić się i wydostać z otaczającej zarodek osłonki przejrzystej. Podczas wykluwania rozkurcza się i napiera na otoczkę, dążąc do jej przerwania. Zastosowanie techniki Assisted Hatching, polegającej na niewielkim nacięciu osłonki lub jej pocienieniu, ma ułatwić blastocyście opuszczenie osłonki, żeby mogła dalej się rozwijać w błonie śluzowej macicy. Zarówno w przypadku naturalnego zapłodnienia, jak in vitro, może się bowiem zdarzyć, że osłonka jest zbyt gruba i twarda, co może skutkować uwięzieniem zarodka w otoczce i w efekcie uniemożliwić jego zagnieżdżenie.
Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania
SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:
Skontaktuj się z naszym specjalistą
Jak jest wykonywane nacięcie osłonki zarodka?
Istnieje kilka metod nacięcia otoczki zarodka, wśród nich wyróżnia się mechaniczne, chemiczne (w zasadzie już się nie stosuje), jednak najczęściej używany jest w tym celu laser. Emitowana wiązka światła podczerwieni precyzyjnie tworzy niewielki otwór w osłonce. Zabieg można wykonywać zarówno na blastocystach, jak i na zarodkach we wcześniejszych stadiach rozwoju. Może być przeprowadzony zarówno w przypadku świeżych, jak i mrożonych embrionów.
Kiedy warto zastosować AH?
Decyzja o zastosowaniu nacięcia otoczki zarodka podejmowana jest przez embriologa, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Według najnowszych rekomendacji PTMRiE, skorzystanie z tej metody jest wskazane między innymi w sytuacjach:
- powtarzających się niepowodzeń implantacji;
- w przypadkach, gdy ocena morfologii zarodka do transferu wskazuje na znaczne pogrubienie osłonki przejrzystej.
Czy nacięcie osłonki zarodka jest bezpieczne?
Prawidłowo wykonana procedura Assisted Hatching jest dosyć bezpieczna, bowiem ryzyko uszkodzenia zarodka i zahamowania jego rozwoju jest minimalne. AH przeprowadzane jest we wszystkich placówkach Kliniki Bocian, nacięcie wykonywane jest przez doświadczonych embriologów.