Witamina D a płodność kobiet
Badania naukowe sprawdzające witaminę D pod kątem płodności kobiet wykazały, że odgrywa ona znaczną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej, przebiegu cyklu miesięcznego i owulacji. Wzmacnia działanie gonadotropiny, czyli hormonu wpływającego na pracę jajników i dojrzewanie komórek jajowych. Enzymy metabolizujące witaminę D znajdują się także w tkankach rozrodczych kobiet, zmniejszają niekorzystny rozrost endometrium - błony śluzowej wewnątrz macicy. Prawidłowy poziom tej witaminy spowalnia także proces starzenia się jajników. Co więcej „witamina słońca” ogranicza bolesne skurcze macicy, a także uczucie rozdrażnienia, czyli objawy charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Wykazano również, że niskie stężenie witaminy D występuje u kobiet z zaburzeniami endokrynologicznymi i metabolicznymi, może mieć wpływ na rozwój PCOS - zespołu policystycznych jajników i endometriozy - nieprawidłowego położenia błony śluzowej macicy.
Witamina D i ciąża
Niezwykle ważna jest odpowiednia ilość witaminy D w pierwszych tygodniach ciąży. Kobieta powinna zatem zweryfikować jej poziom i wprowadzić ewentualną suplementację już na etapie starań o dziecko i kontynuować ją pod okiem lekarza w trakcie ciąży. Niedobór witaminy D może bowiem zwiększać ryzyko występowania powikłań, w tym:
- cukrzycy ciążowej,
- stanu przedrzucawkowego,
- przedwczesnego porodu,
- niskiej wagi dziecka.
Witamina D a płodność mężczyzn
Witamina D nie pozostaje również obojętna dla męskiej płodności. Wpływa na komórki ziarniste w jądrach, przysadkę mózgową oraz plemniki, zwłaszcza na ich liczebność, jakość i ruchliwość, a tym samym zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Ponadto witamina D oddziałuje na poziom testosteronu i męskie libido.
Normy poziomu witaminy D w organizmie
Dobowe zapotrzebowanie osoby dorosłej to od 400 do 800 mikrogramów witaminy D. Ludzki organizm większość z tego zapotrzebowania syntezuje pod skórą, pod wpływem promieni UV, dlatego zaleca się spędzanie czasu na zewnątrz w słoneczne dni, najlepiej z odsłoniętymi ramionami i łydkami. Niestety w Polsce takich dni jest zbyt mało, stąd niezbędne jest poszukiwanie innych źródeł witaminy D. Znaleźć je można w niektórych produktach, stąd do diety warto włączyć:
- tłuste ryby,
- jajka,
- masło,
- sery,
- wątróbkę.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego powinno się również przyjmować suplementy zawierające witaminę D.
Oznaki niedoboru witaminy D
Poziom witaminy D warto zwłaszcza zbadać w przypadku alergii, otyłości, chorób nowotworowych, niektórych infekcji oraz problemów z płodnością. Najczęstszymi objawami niedoboru są:
- chroniczne zmęczenie,
- bóle kości i stawów - ponieważ witamina D jest odpowiedzialna za stymulowanie wchłaniania wapnia, jej braki skutkują osłabieniem struktury szkieletu,
- częste zachorowania i infekcje,
- wypadanie włosów, osłabienie paznokci,
- bóle mięśni,
- zaburzenia depresyjne - szczególnie częste w okresie jesienno-zimowym.
Badanie witaminy D - cena
Oznaczenie poziomu witaminy D polega na pobraniu krwi ze zgięcia łokcia, by później mogła być przebadana w laboratorium. Badanie można wykonać w Klinice Bocian w Białymstoku, Warszawie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie, Rzeszowie, Kielcach, Szczecinie i Gdańsku. Cena badania poziomu witaminy D3 we wszystkich placówkach wynosi 85 zł. Wynik pozwoli lekarzowi ocenić poziom ewentualnego niedoboru i zaplanować suplementację dostosowaną do indywidualnych potrzeb.