Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów

Scratching endometrium w leczeniu in vitro

W skrócie Biopsja endometrium to zabieg polegający na pobraniu wycinka błony śluzowej macicy do badania histopatologicznego. Wykonywana jest w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, mogących wpływać negatywnie na leczenie niepłodności. Szczególnym rodzajem biopsji jest tzw. skaryfikacja endometrium (z ang. endometrial scratching), która znajduje również zastosowanie w procedurach zapłodnienia in vitro.

Scratching endometrium – co to jest?

Skaryfikacja to celowe, niewielkie uszkodzenie błony śluzowej macicy, które ma na celu wywołanie swoistej reakcji zapalnej w jamie macicy. Proces ten, znany również jako „zadrapanie” błony śluzowej, prowadzi do uwalniania prozapalnych czynników wzrostu, cytokin i hormonów, które zwiększają receptywność endometrium, czyli zdolność macicy do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Skaryfikacja jest wykorzystywana w ramach procedury in vitro w cyklach poprzedzających właściwą stymulację jajników.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
+48 22 300 50 90

Wskazania do schratchingu endometrium

Skaryfikacja endometrium ma na celu zwiększenie szans na prawidłową implantację zarodka w jamie macicy. Zabieg zaleca się pacjentkom:

  • z prawidłową rezerwą jajnikową, u których nie dochodzi do ciąży pomimo transferu dobrej klasy zarodków, u których nie stwierdza się zmian patologicznych macicy;
  • z nawracającymi niepowodzeniami implantacji zarodka (z ang. recurrent implantation failure), które rozpoznaje się u kobiet przed 40. rokiem życia.

Przygotowanie do biopsji endometrium

Zabieg powinno się wykonywać przed rozpoczęciem krwawienia miesięcznego, podczas fazy lutealnej cyklu. Przeprowadza się go w cyklu poprzedzającym transfer lub kriotransfer zarodków. W ramach przygotowania do zabiegu na 24 godziny przed procedurą nie powinno się używać tamponów i środków dopochwowych. Warto także podejść do niego bez stresu, ze spokojem, ponieważ spięte mięśnie miednicy mniejszej utrudniają wprowadzanie wziernika do pochwy.

Scratching endometrium - przebieg

Zabieg scratching endometrium przeprowadzany jest metodą aspiracyjną, w sposób małoinwazyjny i nie wymaga znieczulenia. Lekarz wykonujący zabieg na początku wkłada do pochwy wziernik, rozszerza szyjkę macicy i za pomocą cienkiego narzędzia (cewnika, pipelli) dokonuje delikatnego zadrapania endometrium. W kontekście dyskomfortu, pacjentki porównują to doświadczenie do pobrania cytologii, inseminacji domacicznej czy transferu zarodka.

Scratching endometrium można również wykonać podczas zabiegu histeroskopii w znieczuleniu ogólnym dożylnym.

Samopoczucie po biopsji endometrium

Pacjentki z reguły nie zgłaszają żadnych dolegliwości po zabiegu. Czasami odczuwają delikatne skurcze macicy, tak jak podczas krwawienia miesięcznego. Niekiedy zdarzają się przemijające mdłości ustępujące po kilku minutach. Po zabiegu może też pojawić się delikatne plamienie z dróg rodnych. W przypadku wystąpienia plamienia powinno się powstrzymać od aktywności seksualnej aż do jego ustąpienia.

W każdym cyklu miesięcznym kobiety endometrium odbudowuje się na nowo, dlatego nie ma wyznaczonego limitu zabiegów które mogą być wykonane u jednej pacjentki.

Powiązane artykuły

Zobacz także