Korzystaj z wiedzy naszych specjalistów
Powrót do artykułów

Czy inseminację można wykonać nasieniem dawcy?

W skrócie W przypadku niepłodności wynikającej z czynnika męskiego zdarza się, że lekarz proponuje parze inseminację nasieniem dawcy. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, gdy wyniki badania nasienia partnera są znacznie poniżej normy zarówno w zakresie liczebności plemników, jak i jakości.

Wskazania do skorzystania z dawcy

Wskazaniem do skorzystania z nasienia dawcy jest sytuacja, gdy partner ma zdiagnozowaną azoospermię (całkowity brak plemników w nasieniu). Tę metodę stosuje się również w przypadku występowania wad genetycznych u mężczyzny, które może odziedziczyć dziecko.


Wybór i badanie dawcy

Lekarz dobiera dawcę nasienia na podstawie grupy krwi. Musi być ona zgodna z grupą krwi pacjenta. Przy wyborze specjalista może uwzględnić także cechy fenotypowe, tj. wzrost, waga, kolor oczu i włosów. Każdy dawca nasienia poddawany jest diagnostyce chorób zakaźnych. Wykonuje badania na obecność wirusa HBV, zapalenia wątroby typu B, C, HIV, kiły oraz Chlamydii trachomatis. Dodatkowo przeprowadzane są badania genetyczne. Dawca musi mieć także oznaczoną grupę krwi.

Jesteśmy po to, by odpowiedzieć na Twoje pytania

SKONTAKTUJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ Z WYBRANEJ KLINIKI:

Skontaktuj się z naszym specjalistą

Warszawa - Śródmieście
Phone icon +48 22 300 50 90

Przebieg inseminacji

Inseminacja z pomocą dawcy nasienia przebiega tak samo jak w przypadku procedury partnerskiej czy małżeńskiej. Pacjentka zazwyczaj poddawana jest stymulacji hormonalnej, następnie odbywają się dwie lub trzy wizyty w celu kontroli cyklu. Gdy pęcherzyki osiągną odpowiednią wielkość i dojrzałość lekarz zleca wykonanie zastrzyku wywołującego owulację. Najczęściej po upływie 24-36 godzin następuje inseminacja. W dniu planowanego zabiegu nasienie dawcy jest odpowiednio przygotowywane, diagnosta laboratoryjny wybiera najlepsze plemniki pod względem ruchliwości i budowy. Lekarz cienkim kateterem wprowadza do jamy macicy przygotowaną próbkę materiału. Trwa to zaledwie kilka minut i jest całkowicie bezbolesne. Po dwóch tygodniach pacjentka powinna wykonać badanie β-hCG z krwi, aby sprawdzić, czy zabieg powiódł się.

Cena inseminacji z nasieniem dawcy

Inseminacja nasieniem dawcy wykonywana jest w każdej placówce Kliniki Bocian.

Cena zabiegu:

  • Klinika Bocian Białystok - 2 200 zł
  • Klinika Bocian Katowice - 2 100 zł
  • Klinika Bocian Poznań - 2 200 zł
  • Klinika Bocian Warszawa - 2 200 zł
  • Klinika Bocian Szczecin - 2 100 zł
  • Klinika Bocian Łódź - 2 040 zł
  • Klinika Bocian Lublin - 1 700 zł
  • Klinika Bocian Gdańsk - 2 100 zł
Skontaktuj się z naszym specjalistą

Powiązane artykuły

image-undefined
Na czym polega inseminacja (IUI)?

Inseminacja jest najprostszą techniką wspomaganego rozrodu. Lekarz proponuje tę metodę, gdy podstawowe terapie leczenia niepłodności nie przynoszą efektu, w tym leczenie farmakologiczne czy też zabiegowe.

image-undefined
W jakich sytuacjach inseminacja jest zalecana?

Zanim para przystąpi do procedury inseminacji domacicznej (IUI) niezbędna jest konsultacja ze specjalistą leczenia niepłodności oraz wykonanie obowiązkowych badań. Lekarz kwalifikuje parę do zabiegu inseminacji na podstawie wywiadu medycznego przeprowadzonego zarówno z kobietą, jak i mężczyzną oraz badań diagnostycznych przeprowadzonych u obojga partnerów.